metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Čtvrtek 1. června 2023. Svátek má Laura
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Firma, která se stará o Opencard, předložila městu návrh na narovnání dluhů

  12:34
Společnost eMoneyServices předložila magistrátu návrh memoranda o narovnání dluhů za správu Opencard v letech 2014 a 2015. Vedení města je chce projednat a připravit svou verzi, kterou by příští týden měla schvalovat rada, uvedla to primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Dohoda se týká jen části dluhu, EMS požaduje za předchozí roky ještě 170 milionů korun. Tento dluh řeší soud. Město si zadá znalecký posudek, který vyčíslí cenu služeb za roky 2014 a 2015. O částce pak bude s firmou dál jednat.

„Budeme memorandum formulovat tím způsobem, že projevíme vůli vztahy s EMS narovnat. Nic víc,“ řekla po dnešní schůzce s EMS Krnáčová. Nyní město podle ní čeká na vyjádření znalců, kteří mají ocenit služby, které společnost Praze poskytovala.

Další schůzka bude podle Krnáčové až po vyhotovení znaleckých posudků. „Hledáme způsob, jak bychom nakoupili služby, které překračují datum 31. ledna 2015,“ dodala.

Krnáčová po dnešním jednání přirovnala vztah magistrátu a EMS k rozvodu. „Já bych řekla, že momentálně probíhá fáze rozvodu, kdy si dvě strany vzájemně říkají, co na sebe mají a jak se vyrovnají. Je potřebné se rozvézt a vyčistit stůl, abychom mohli vstoupit do nového vztahu,“ řekla Krnáčová. Zda město naváže nový vztah opět s EMS, nechtěla říct. „Ve hře je celá řada variant,“ dodala.

Problém podpory systému, kterou EMS v lednu ukončilo, dnešní jednání neřešilo. Není ani obsahem memoranda.

Podporu systému chtějí obnovit až po podpisu smlouvy

„Podporu systému opencard se zatím vyřešit nepodařilo. Může se obnovit prakticky okamžitě, jakmile podepíšeme novou smlouvu,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Soud minulý týden předběžným opatřením rozhodl, že EMS musí i nadále servisní služby poskytovat, aby neohrozila systém vydávání nových karet.

Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun. Praha se potýká s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Nikdo z politiků se s tím za uplynulé měsíce nedokázal vypořádat.

V pokračující nejistotě o budoucnosti Opencard pražští radní nedávným rozhodnutím umožnili cestujícím částečný přechod na papírové kupony. Všechny druhy budou k dispozici od začátku března.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers ovládli šlágr Snapbacks ligy na Bazalech

vydáno 1. června 2023

8. kolo Snapbacks ligy amerického fotbalu proti sobě svedlo oba vedoucí týmy skupin. ISMM Ostrava Steelers na Bazalech vyzvali Vysočinu Gladiators. Dlouho...  celý článek