metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Firmy loví odborníky na roboty před branami podniků i před vchody odborných škol

  11:23
Průmysl 4.0. Robotizace. Automatizace. Přístup k budoucnosti moderní české ekonomiky se ale napříč Českem výrazně liší. Firmy se teď už na vlastní kůži přesvědčují, že nestačí jen pořídit za stovky milionů nejmodernější roboty. To, že je musí umět obsluhovat, programovat a udržovat v chodu vysoce kvalifikovaní technici, zjišťují každým dnem. Jenže vychovávat a shánět takové lidi není snadné.

Dimitrij Švec je Ukrajinec. Před dvěma lety založil v Praze Centrum robotiky Robiq. „Vidím v robotické výuce budoucnost,“ říká Dimitrij. Nechtěl jít cestou běžných kroužků robotiky v domech dětí a mládeže. V Robiqu řeší reálné situace. Provoz autonomních vozidel nebo fungování robotizovaného skladu v hypermarketu. Zájem o kurzy je v jeho centru obrovský. Navštěvují je vedle českých i děti mnoha dalších národností. Problémem je ale zaplatit kvalitní lektory, zatím si musí vystačit s dobrovolníky za pár „šupů“. „Když jsme žádali na ministerstvu školství o podporu, jeden úředník nám doporučil, ať si raději založíme fotografický kroužek,“ komentuje Švec. Je to prý levnější. „Talentované děti neplatí kurzovné. Provoz dotuji z reklamy,“ říká Švec.

Rájem robotické výuky pro děti i starší studenty je u nás bezesporu Plzeň. Zdejší Centrum robotiky podporuje nejen slovy, ale i finančně jak město, tak řada firem působících na západě Čech. „Centrum je součástí celého procesu technického vzdělávání,“ řekl deníku Metro Luděk Šantora ze Správy informačních technologií města Plzně. Už tři roky běží v plzeňské ZŠ Masarykova povinná výuka robotiky. Centrum robotiky kromě toho organizuje i letní tábory pro školáky, kde jsou samozřejmostí skutečné roboty, drony, 3D tiskárny. Ceny celoročních kurzů se pohybují maximálně do dvou tisíc korun, tyto peníze slouží pro zaplacení lektorů, převážně vysokoškoláků. Plzeň přispívá centru asi deseti miliony korun za rok.

„O rozšířené výuce robotiky uvažujeme v návaznosti na modernizaci středních škol,“ komentuje situaci Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání. „V rámci rozvoje startupových center chceme směřovat investice do robotiky ve spolupráci se soukromou i akademickou sférou.

Vzorem je podle něho výuka robotiky a automatizace v SPŠE v Ječné ulici. „Náboráři firem loví běžně naše studenty přímo před vchodem do školy, nabízejí jim dost peněz,“ říká ředitel školy Ondřej Mandík. „Musíme potom studenty pracně přesvědčovat, že se vyplatí jít dál na vysokou. Firmy jim pak nabídnou mnohem víc,“ dodává ředitel. 

Robotizované Česko

322

Tolik je robotů na deset tisíc pracovníků v SRN. Česko jich má „jen“ 119, i tak se jedná o jednu z nejvyšších robotizací v Evropě.

700

Tolik tisíc pracovních míst by mělo kvůli digitalizaci a robotizaci ubýt do začátku 30. let. Naopak by mělo přibýt díky moderní technice 300 tisíc nových pracovních míst.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek