metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Firmy loví odborníky na roboty před branami podniků i před vchody odborných škol

  11:23
Průmysl 4.0. Robotizace. Automatizace. Přístup k budoucnosti moderní české ekonomiky se ale napříč Českem výrazně liší. Firmy se teď už na vlastní kůži přesvědčují, že nestačí jen pořídit za stovky milionů nejmodernější roboty. To, že je musí umět obsluhovat, programovat a udržovat v chodu vysoce kvalifikovaní technici, zjišťují každým dnem. Jenže vychovávat a shánět takové lidi není snadné.

Dimitrij Švec je Ukrajinec. Před dvěma lety založil v Praze Centrum robotiky Robiq. „Vidím v robotické výuce budoucnost,“ říká Dimitrij. Nechtěl jít cestou běžných kroužků robotiky v domech dětí a mládeže. V Robiqu řeší reálné situace. Provoz autonomních vozidel nebo fungování robotizovaného skladu v hypermarketu. Zájem o kurzy je v jeho centru obrovský. Navštěvují je vedle českých i děti mnoha dalších národností. Problémem je ale zaplatit kvalitní lektory, zatím si musí vystačit s dobrovolníky za pár „šupů“. „Když jsme žádali na ministerstvu školství o podporu, jeden úředník nám doporučil, ať si raději založíme fotografický kroužek,“ komentuje Švec. Je to prý levnější. „Talentované děti neplatí kurzovné. Provoz dotuji z reklamy,“ říká Švec.

Rájem robotické výuky pro děti i starší studenty je u nás bezesporu Plzeň. Zdejší Centrum robotiky podporuje nejen slovy, ale i finančně jak město, tak řada firem působících na západě Čech. „Centrum je součástí celého procesu technického vzdělávání,“ řekl deníku Metro Luděk Šantora ze Správy informačních technologií města Plzně. Už tři roky běží v plzeňské ZŠ Masarykova povinná výuka robotiky. Centrum robotiky kromě toho organizuje i letní tábory pro školáky, kde jsou samozřejmostí skutečné roboty, drony, 3D tiskárny. Ceny celoročních kurzů se pohybují maximálně do dvou tisíc korun, tyto peníze slouží pro zaplacení lektorů, převážně vysokoškoláků. Plzeň přispívá centru asi deseti miliony korun za rok.

„O rozšířené výuce robotiky uvažujeme v návaznosti na modernizaci středních škol,“ komentuje situaci Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání. „V rámci rozvoje startupových center chceme směřovat investice do robotiky ve spolupráci se soukromou i akademickou sférou.

Vzorem je podle něho výuka robotiky a automatizace v SPŠE v Ječné ulici. „Náboráři firem loví běžně naše studenty přímo před vchodem do školy, nabízejí jim dost peněz,“ říká ředitel školy Ondřej Mandík. „Musíme potom studenty pracně přesvědčovat, že se vyplatí jít dál na vysokou. Firmy jim pak nabídnou mnohem víc,“ dodává ředitel. 

Robotizované Česko

322

Tolik je robotů na deset tisíc pracovníků v SRN. Česko jich má „jen“ 119, i tak se jedná o jednu z nejvyšších robotizací v Evropě.

700

Tolik tisíc pracovních míst by mělo kvůli digitalizaci a robotizaci ubýt do začátku 30. let. Naopak by mělo přibýt díky moderní technice 300 tisíc nových pracovních míst.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy