metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Součástí coworkingu bývá občerstvení. | foto: Metro.cz

Firmy ruší kanceláře. Covid je teď vyhání do coworkingu

  19:21
Pracovní prostory na hodinu či jeden den byly před pár lety zajímavé pro osamocené kreativce. To se ale nyní rapidně změnilo.

Ceny bytů a jejich pronájmů letí bláznivě vzhůru. V byznysu s kancelářemi je to ale trochu jiné. Velkých byznysových center je nadbytek, nová se dostavují, a tak ceny za jejich pronájmy spíše stagnují. Navíc především velké firmy kvůli covidu s návratem do vlastních kanceláří nespěchají a spíše dosavadní prostory vyklízejí či znatelně redukují.

Bez starostí

  • V coworkingu je v ceně ledacos, od občerstvení po parkovací místo.
  • V případě sdílených pracovních míst v menších kavárnách si nájemce kupuje občerstvení. 
  • Velká centra často buď zahrnují kávu, čaj a další nápoje k neomezené konzumaci v ceně, nebo je součástí extra kuchyňka.

Korporáty při covidu přišly coworkingu na chuť
Například Raiffeisenbank se z deseti pater mrakodrapu na pražské Pankráci stáhla do devíti. Také nemálo úředníků Komerční banky, kteří léta seděli v historické budova na Václavském náměstí, pracuje většinou z domova. „Krátkodobé pronájmy sdílených kanceláří jsou stále zajímavější i pro velké korporáty,“ říká Lenka Hrudíková, která má ve společnosti CBRE na starosti právě coworking a má detailní přehled především o pražských sdílených kancelářích a poptávce po nich.

Co do počtu vede ve sdílených kancelářích hlavní město. Nadneseně by se dalo říci, že už nenajdete v hlavním městě městskou část či ulici, kde by nějaký coworking nebyl. Buď byly postaveny zcela nové, specializované coworkingy, nebo se na ně přeměnily objekty, které dříve sloužily jako sídla firem, bank či jiných společností. „V Praze je určitě prostor pro další centra. My máme zkušenosti, že i velké korporátní společnosti směřují do coworkingu,“ vysvětluje Hrudíková.

Důvod? Přetrvávající covidová omezení, společnosti netuší, jak se budou vyvíjet počty jejich zaměstnanců. Řada z nich, kterým to charakter práce umožňuje, má volnost vybrat si, zda chtějí pracovat častěji doma, tedy na home officu nebo ve firmě. To vede i k tomu, že jednotlivá pracovní místa se v rámci jedné firmy sdílejí. Doba, kdy jste si každé ráno usedli ke svému konkrétnímu stolu s neměnným „pracovním nepořádkem“, se mnohde stala minulostí. Že tento stůl či tato židle jsou „moje a jen moje“, přestalo platit.„Občas se setkáváme s tím, že i velké společnosti zvažují možnost částečně se přesunout do coworkingových center, dodává Lenka Hrudíková.

Regiony nejsou pozadu, jsou stále přitažlivější
Pronájem kancelářských prostor na krátký čas je stále oblíbenější i v regionech. V minulosti to byla právě malá města, kde se tento fenomén uchytil, než mu přišli na chuť i velcí provozovatelé v krajských městech nebo v Praze. Jedno z takových center založila loni s manželem Magda Hrudková přímo v centru Mělníka. Určitě tím vyplnila díru na zdejším kancelářském trhu. „Máme asi pět stálých pronajímatelů, kteří naše centrum využívají,“ říká Magda Hrudková, která s manželem začala loni provozovat sdílené kanceláře v centru Mělníka. Jejich centrum nabízí maximálně deset míst k pronájmu. Často se tu pořádají porady, firmy si to pronajímají na školení.

Od března se tu bude poskytovat sociální poradenství. „Lidé i tady v Mělníku mění vlastní, trvale pronajímanou kancelář za tento příležitostný pronájem,“ říká Hrudková. Týká se to především těch, kteří už nechtějí vést své podnikání z domova a pronájem vlastní kanceláře je pro ně zase drahý.

V některých menších městech dochází dokonce k rozšiřování nabídky. Například coworkingové centrum Bobr ve Staré Boleslavi, které už funguje úspěšně několik let, plánuje růst. Magnetem jsou nejen lákavé ceny za měsíční pronájem kanceláře, ale také fakt, že hranice Prahy je odtud dosažitelná autem za deset minut.

Cenová válka
Odborníci se rostoucí oblibě coworkingu i mimo Prahu nediví. „Dává to smysl lidem, kteří už nechtějí sedět v home officu a dříve si kancelář pronajímali. Vyplatí víc jim to víc než stálá pracovní adresa,“ připomíná Hrudíková z CBRE.

Redukce velkých firemních kanceláří vede k tomu, že i majitelé objektů se nyní snaží krátkodobým pronájmům konkurovat. „Na trhu je momentálně strašně moc volných kanceláří k pronájmu. I proto jsou dlouhodobé podnájmy nyní mnohem flexibilnější a začínají tak konkurovat coworkingovým nájmům,“ říká Lenka Hrudíková. Momentálně už tolik neplatí, že pronajímatel vyžaduje smlouvy na několik let dopředu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek