metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Stuart Rowley
Větší foto
Stuart Rowley | foto: Ford

Ford začíná jiskřit. I na něj plně dolehl úkol snížit emise. Jde na to pomocí plejády hybridů

14. dubna 2019  16:32 Petr Holeček Metro.cz
Limity emisí oxidu uhličitého, Evropská unie, gramy CO2 ve vzduchu. Ve světě aut se nyní neskloňuje nic jiného. Autíčkáři se bojí o silné motory, automobilky řeší, jak zákony splnit, zákazníci obecně vyhlížejí vyšší ceny za modely, které budou zcela nebo částečně pohánět baterie.

„Každé naše nové auto bude mít elektrifikovanou variantu,“ řekl prezident Ford of Europe Stuart Rowley a ukázal nedávno novinářům v Amsterdamu cestu, kterou firma v Evropě půjde. Sice kvůli klesajícím prodejům přijde o práci několik tisíc lidí, ale nestáhne se z trhu, jen mocně zajiskří.

Příští roky mají s limity Fordově kompanii stejně jako u ostatních automobilek pomoci především hybridy. Na čistě elektrický model Ford ještě čeká, měl by však přijet v roce 2020. Mluví se o inspiraci sportovním mustangem a dojezdu až 600 kilometrů.

Do konce tohoto roku by však Ford měl představit osm elektrifikovaných modelů, přičemž tři jsme už viděli v Nizozemsku. Příští rok se na trh v Česku dostane nová generace SUV Kuga, která bude vedle spalovacích motorů dostupná se všemi třemi typy hybridů. Mild-hybrid bude kombinovat dvoulitrový diesel se 110 kW s baterií, plug-in hybrid čistě na elektřinu ujede 50 kilometrů a konečně full-hybrid bude využívat 2,5litrový benzinový čtyřválec a elektromotor.

Podobnou politiku hodlá Ford zavést i u „mastodonta“, kterého přitáhl z USA a se kterým chce zaútočit na segment velikých sedmimístných SUV. Ford Explorer bude mít přeplňovaný třílitrový šestiválec doplněný o plug-in hybridní techniku. Výkon 331 kW, točivý moment 840 Nm a díky 13,1kWh baterii prý bude umět ujet až 40 km čistě na elektřinu. Papírová spotřeba: 3,4 litry na sto kilometrů. Na rozdíl od Ameriky v Evropě už explorera s klasickým motorem nekoupíte.

A ještě jedna novinka v kategorii SUV. Přibude model, který se velikostí vklíní někam mezi malý ecosport a větší kugu. Zdědí jméno Puma, což měl dříve kulatý sporťák z devadesátých let.

Co se týče modelů Fiesta a Focus, tak ty budou využívat mild-hybridní konstrukci, přičemž namísto běžného alternátoru bude použit řemenem poháněný integrovaný startér-generátor. Při brzdění a jízdě setrvačností dokáže zachycovat energii, jež jinak přichází nazmar, a využívat ji k dobíjení lithium-ion baterie. Startér-generátor zároveň funguje jako elektromotor. V případě potřeby asistuje tříválcovému spalovacímu motoru 1.0 EcoBoost při akceleraci a napájí také elektrické příslušenství vozu.

Zajímavou zprávou je také spolupráce s Volkswagenem na výrobě užitkových vozů. V roce 2021 přijede na trh čistě elektrický Transit, letos má dorazit Tourneo Custom s plug-in hybridním pohonem, který se nyní testuje a který byl v Amsterdamu rovněž k vidění. Prototyp desetimístného minibusu Ford Transit Smart Energy Concept zase hledá cesty, jak prodloužit bezemisní dojezd a převoz většího počtu lidí.

Ford rovněž oznámil, že naváže spolupráci se společností NewMotion, jejíž síť pokrývá více než 100 tisíc nabíjecích míst v 28 evropských zemích. Automobilka navíc pracuje na vývoji vlastních nástěnných nabíječek a s významnými energetickými společnostmi připravuje partnerské programy, jejichž cílem je zajistit zákazníkům přístup ke speciálním tarifům pro elektromobily a instalačním službám. Firma mimoto patří ke konsorciu IONITY, které plánuje vybudovat v Evropě do roku 2020 čtyři stovky nabíjecích míst s kapacitou 350 kW. To výrazně zkrátí nabíjení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám