metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar

Větší foto
Stuart Rowley | foto: Ford

Ford začíná jiskřit. I na něj plně dolehl úkol snížit emise. Jde na to pomocí plejády hybridů

  16:32
Limity emisí oxidu uhličitého, Evropská unie, gramy CO2 ve vzduchu. Ve světě aut se nyní neskloňuje nic jiného. Autíčkáři se bojí o silné motory, automobilky řeší, jak zákony splnit, zákazníci obecně vyhlížejí vyšší ceny za modely, které budou zcela nebo částečně pohánět baterie.

„Každé naše nové auto bude mít elektrifikovanou variantu,“ řekl prezident Ford of Europe Stuart Rowley a ukázal nedávno novinářům v Amsterdamu cestu, kterou firma v Evropě půjde. Sice kvůli klesajícím prodejům přijde o práci několik tisíc lidí, ale nestáhne se z trhu, jen mocně zajiskří.

Příští roky mají s limity Fordově kompanii stejně jako u ostatních automobilek pomoci především hybridy. Na čistě elektrický model Ford ještě čeká, měl by však přijet v roce 2020. Mluví se o inspiraci sportovním mustangem a dojezdu až 600 kilometrů.

Do konce tohoto roku by však Ford měl představit osm elektrifikovaných modelů, přičemž tři jsme už viděli v Nizozemsku. Příští rok se na trh v Česku dostane nová generace SUV Kuga, která bude vedle spalovacích motorů dostupná se všemi třemi typy hybridů. Mild-hybrid bude kombinovat dvoulitrový diesel se 110 kW s baterií, plug-in hybrid čistě na elektřinu ujede 50 kilometrů a konečně full-hybrid bude využívat 2,5litrový benzinový čtyřválec a elektromotor.

Podobnou politiku hodlá Ford zavést i u „mastodonta“, kterého přitáhl z USA a se kterým chce zaútočit na segment velikých sedmimístných SUV. Ford Explorer bude mít přeplňovaný třílitrový šestiválec doplněný o plug-in hybridní techniku. Výkon 331 kW, točivý moment 840 Nm a díky 13,1kWh baterii prý bude umět ujet až 40 km čistě na elektřinu. Papírová spotřeba: 3,4 litry na sto kilometrů. Na rozdíl od Ameriky v Evropě už explorera s klasickým motorem nekoupíte.

A ještě jedna novinka v kategorii SUV. Přibude model, který se velikostí vklíní někam mezi malý ecosport a větší kugu. Zdědí jméno Puma, což měl dříve kulatý sporťák z devadesátých let.

Co se týče modelů Fiesta a Focus, tak ty budou využívat mild-hybridní konstrukci, přičemž namísto běžného alternátoru bude použit řemenem poháněný integrovaný startér-generátor. Při brzdění a jízdě setrvačností dokáže zachycovat energii, jež jinak přichází nazmar, a využívat ji k dobíjení lithium-ion baterie. Startér-generátor zároveň funguje jako elektromotor. V případě potřeby asistuje tříválcovému spalovacímu motoru 1.0 EcoBoost při akceleraci a napájí také elektrické příslušenství vozu.

Zajímavou zprávou je také spolupráce s Volkswagenem na výrobě užitkových vozů. V roce 2021 přijede na trh čistě elektrický Transit, letos má dorazit Tourneo Custom s plug-in hybridním pohonem, který se nyní testuje a který byl v Amsterdamu rovněž k vidění. Prototyp desetimístného minibusu Ford Transit Smart Energy Concept zase hledá cesty, jak prodloužit bezemisní dojezd a převoz většího počtu lidí.

Ford rovněž oznámil, že naváže spolupráci se společností NewMotion, jejíž síť pokrývá více než 100 tisíc nabíjecích míst v 28 evropských zemích. Automobilka navíc pracuje na vývoji vlastních nástěnných nabíječek a s významnými energetickými společnostmi připravuje partnerské programy, jejichž cílem je zajistit zákazníkům přístup ke speciálním tarifům pro elektromobily a instalačním službám. Firma mimoto patří ke konsorciu IONITY, které plánuje vybudovat v Evropě do roku 2020 čtyři stovky nabíjecích míst s kapacitou 350 kW. To výrazně zkrátí nabíjení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

vydáno 27. května 2022  5:34

Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.  celý článek

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek