metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Dalších 119 fotografií v galerii
Povodně 2002: Negrelliho viadukt | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

  4:40
Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.

Na nejničivější záplavy v novodobé historii Česka vzpomíná Pavel Hrabica, redaktor deníku Metro.

Pracoval jsem tehdy v pražském Karlíně. Čtvrti, která byla takovým druhým Žižkovem. Bylo to tu místy jako za starých časů. Karlín odolával z pražských čtvrtí nejdéle. Katastrofa tu nastala v noci z 11. na 12. srpna 2002.

Když se od začátku měsíce valila směrem od jihu dál na sever velká voda, nikdo v Praze netušil, že živel je tak mocný. Se stoupající hladinou stoupala i zvědavost, lidé se hrnuli na nábřeží, z mostů fotili valící se masy vody. Z odstupem dvaceti let je úsměvná, ale až dojemná naivita, s jakou majitelé hospod a obchodů obkládali vchody prkny nebo pytli s pískem do metrové výše.

Pěti- až sedmimetrová vlna vymetla nejen obchůdky, ale i suterénní a přízemní byty. Bahno se prohnalo kancelářemi i ložnicemi. Ještě rok dva poté to bylo v Karlíně, Holešovicích i dalších místech cítit hnilobou. V současnosti je Karlín neméně prestižní částí metropole, jako Vinohrady nebo Hanspaulka. Ale to už je jiný příběh.

Dramatický srpen

  • Tisíciletá voda se prohnala Českem od 7. do 17. srpna 2022. Zaplavila přibližně třetinu území. Lokální a malé povodně však prožívaly jižní Čechy už od začátku měsíce.
  • Během záplav přišlo o život 17 lidí, škody dosáhly v tehdejších cenách přes 73 miliard korun. Vodní živel napáchal škody asi v 800 obcích. Bylo evakuováno přibližně čtvrt milionu obyvatel.
  • Nejznámějšími postavami povodní se stali lachtan Gaston z pražské zoo a tehdejší pražský primátor Igor Němec.
  • Voda Gastona vyplavila do Vltavy, zvíře pak doplavalo Labem až do Německa. Doprovázeli ho na člunu ošetřovatelé, Gaston však nakonec útrapy plavby nepřežil.
  • Primátor Igor Němec, tehdejší hlava magistrátu, se nezapomenutelně zapsal do historie a povědomí veřejnosti prohlášením, že „situace je nadmíru výtečná“. Pár hodin po jeho výroku Vltava zaplavila metro a Karlín.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek