metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Dalších 37 fotografií v galerii
Ústav šlechtičen | foto: Wikimedia Commons

Fotogalerie: Jak Václav Klaus změnil za 10 let Pražský hrad? Hlavně se opravovalo

  10:00
První Václav Hrad otevíral, druhý Václav ho opravoval. Každý český panovník, ať už král nebo prezident, měnil Pražský hrad k obrazu svému. Někdo ho nechal jen pustnout, někdo se o něj během svého funkčního období pečlivě staral. Václav Klaus patří k těm druhým. Za jeho vlády se na Pražském hradě pečlivě restaurovalo a opravovalo.

Konzervativní prezident Klaus nepatří k těm, kteří by na starobylém sídle českých králů chtěli něco za každou cenu modernizovat nebo se do jeho dějin zapsat nějakou novostavbou. Během jeho prezidentování, které skončí příští týden, se tak budovalo jen zcela výjimečně. Tím se také výrazně odlišil od svého předchůdce. Zatímco Václav Havel nechal v hradním areálu vybudovat několik zajímavých novostaveb, Václav Klaus od podobných projektů programově zcela upustil.

Seznam oprav je velmi dlouhý

Pohled do obnovené Rajské zahrady s prezidentskou standartou v pozadí.

Pohled do obnovené Rajské zahrady s prezidentskou standartou v pozadí.

Svatováclavská vinice s Richterovou vilou

Svatováclavská vinice s Richterovou vilou

Za jediný "pomníček" éry Václava Klause je tak možné považovat rozšíření severního vstupu z Prašného mostu na II. nádvoří, který ozdobila socha lva od Vincence Makovského. Ale ani ta není žádným moderním výstřelkem. "Socha byla původně součástí dnes už neexistující Lví fontány na II. hradním nádvoří a před hradní bránu se přestěhovala z hradního depozitáře," vysvětluje mluvčí Pražského hradu David Šebek.

Zatímco seznam nových staveb je překvapivě krátký, velmi dlouhý je seznam rozsáhlých oprav a rekonstrukcí. "K těm nejvýznamnějším patří komplexní restaurování Starého královského paláce a Královského letohrádku," popisuje Šebek. Díky tomu bude nový prezident Miloš Zeman při své přísaze stát na nově opravené podlaze Vladislavského sálu. Citlivou rekonstrukcí byla i oprava Plečnikových arkád pod terasou zahrady Na Baště, i když tu přišly ke slovu sbíječky a bourací kladiva. Z arkády, ve které je teď galerie, bylo totiž potřeba vybourat zbytky železobetonového krytu prezident Háchy.

Zlatá ulička znovu ožila

Zlatá ulička na Pražském hradě

Zlatá ulička na Pražském hradě

Klaus také dokončil několik projektů, které začaly už za jeho předchůdce Havla. "Byl dokončen Ústav šlechtičen, akce, která probíhala v několika etapách od roku 1995," uvádí příklad Šebek. Nového využití se dostalo i objektu na samém konci hradního areálu, empírové Richterově vile s přilehlou Svatováclavskou vinicí. Opuštěný objekt prošel rozsáhlou rekonstrukcí a jeho nepřístupná zarostlá zahrada se opět změnila na vinici, kterou tu měl podle legendy založit už kníže svatý Václav.

Za Klause byla nainstalována i řada nových expozic. Po dvaceti letech se do kaple sv.Kříže vrátila expozice Svatovítského pokladu. Podobné to bylo i ve Zlaté uličce. Po rozsáhlém archeologickém výzkumu a opravě se do domků hradních střelců a alchymistů nastěhovaly nové expozice a krámky.

Zlatá ulička je jako nová

O Pražský hrad a zámek v lánech pečuje Správa Pražského hradu. Jejím ředitelem je už řadu let Ivo Velíšek.

Co bylo podle vás nejvýznamnější akcí na Hradě za posledních deset let?
Nejvýznamnější akcí posledních deseti let rozhodně byla celková rekonstrukce Zlaté uličky, v jejíchž domcích byla zřízena nová stálá expozice.

Zanechal Václav Klaus na Hradě svou "stopu"? Bude ho tam něco připomínat? 
Asi nejviditelnější stopou je upravený severní vstup do Pražského hradu, který byl rozšířen a kde byla na žulový pylon instalována socha heraldického lva od Vincence Makovského. Další stopou je určitě uvedení Jižních zahrad (včetně vyhlídky) do podoby, v jaké je zanechal architekt Josip Plečnik.

Zůstává i nějaký rest, něco, co je potřeba dodělat?
Rekonstrukci potřebují objekty na Stájovém dvoře, Mockerovy domy na Jiřském náměstí, Jiřský klášter a Nejvyšší purkrabství. K rekonstrukcím dosud nedošlo kvůli nedostatku financí. Ve všech případech půjde o investiční akce v řádu desítek milionů korun.

Ivo Velíšek, ředitel Správy Pražského hradu

Ivo Velíšek, ředitel Správy Pražského hradu

Svatováclavská vinice s Richterovou vilou

Svatováclavská vinice s Richterovou vilou

Dominantou obnovené vyhlídky je Plečnikův opukový jehlan.

Dominantou obnovené vyhlídky je Plečnikův opukový jehlan.

Havlův Hrad

Za Havlových předchůdců na Hradě vládla StB, všude byly ploty, zatažené závěsy a zamčené dveře. Přístupná byla jen třetina areálu. Těžko si dnes představit, že se nesmělo do zahrad, které obklopují Pražský hrad, na vyhlídku na vrcholu věže svatovítské katedrály nebo do Belvederu. To všechno nechal otevřít teprve Havel.

Na Hradě se také stavělo. Architekt Bořek Šípek je autorem nového vstupu do kanceláří Správy Pražského hradu, Eva Jiřičná nové Oranžerie v Královské zahradě, Josef Pleskot tunelu, který spojil horní a dolní část Jeleního příkopu.
Havlovu éru připomínají i uniformy Hradní stráže, které navrhl Theodor Pištěk.

Produkční zahrady

Produkční zahrady

Socha lva od Vincence Makovského

Socha lva od Vincence Makovského

Zemanův Hrad

Osmého března se ujme prezidentského úřadu Miloš Zeman. Co se změní na Pražském hradě? Miloš Zeman plánuje bydlet přímo na Pražském hradě. Tam bydlel naposledy T. G. Masaryk, ostatní prezidenti, pokud žili na Hradě, bydleli v zahradním domku v Královské zahradě, Václav Klaus v Lumbeho vile na okraji hradního areálu.

I za Zemana budou pokračovat velké rekonstrukce v areálu Hradu.  Opraveny budou objekty na Stájovém dvoře, Mockerovy domy na Jiřském náměstí, Jiřský klášter, Nejvyšší purkrabství. Problémem je málo peněz. Náklady jsou odhadovány na desítky milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy