metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Nové prostory žižkovského vysílače.
Dalších 6 fotografií v galerii
Žižkovský vysílač | foto: Tower Park Praha

Fotogalerie: Projděte se sci-fi prostory žižkovského vysílače

30. října 2012  7:56,  aktualizováno  14:07 Adam Váchal Metro.cz
Nově zrekonstruované interiéry žižkovského vysílače, který je výraznou dominantou Prahy, se dnes oficiálně otevřou veřejnosti. Na návštěvníky čeká opravená vyhlídková observatoř s multimediálním programem, nová restaurace, cukrárna i luxusní minihotel.

Rekonstrukce věže, která podle některých zahraničních serverů patří mezi nejošklivější stavby světa, začala vloni na podzim. Ani během přestavby nebyl objekt úplně uzavřen, turisté mohli na vyhlídkové plošiny.

Přibude minigolf a dětské hřiště

Investor, který má vysílač dlouhodobě pronajatý, za práce zaplatil zatím zhruba 50 milionů korun. Podle původních plánů chtěl nově opravené prostory nejvyšší stavby Prahy kompletně otevřít ještě v srpnu letošního roku. To se však nepovedlo a žižkovský vysílač si tak návštěvníci mohou po rekonstrukci prohlédnout až dnes.

Nové prostory žižkovského vysílače.
Nové prostory žižkovského vysílače.

Žižkovský vysílač v novém.

Slavnostním představením nové vyhlídkové observatoře, restaurace a cukrárny však proměna vysílače nekončí. Na jaře příštího roku bude dokončena úprava parku s dětským hřištěm, minigolfem a amfiteátrem. Počítá se také s venkovním pivním barem, který bude stát u paty budovy. "Rekonstrukce bude kompletně hotová na konci roku 2013. V příštím roce nás čekají ještě úpravy přilehlých Mahlerových sadů," říká Roman Lain ze společnosti Oreathea, která do rekonstrukce investuje.

Nové prostory žižkovského vysílače.
Nové prostory žižkovského vysílače.

Nejvyšší budova v Praze otevřela luxusní restauraci.

Vysílač se leskne novotou

Nový vchod a zároveň nová recepce se nacházejí v přízemí venkovního atria. Na první pohled zaujmou svým designovým provedením, čistotou a jednoduchostí. V prostoru recepce je umístěna dotyková obrazovka s nejdůležitějšími informacemi, jako například stručným popisem Observatoře či denní nabídnou restaurace.

Každý návštěvník se tak může ještě před vstupem dozvědět veškeré potřebné informace. "Rekonstruovali jsme od jádra celou věž zevnitř. Nezůstalo tu nic, kromě původních skel a obvodového pláště, jinak je vše nové. V původním interiéru věže byla spousta naprosto zbytečných místností, které při výhledu bránily pocitu, že se člověk může rozhlédnout na všechny strany - tedy celých těch 360 stupňů," popisuje Lain.

Můžete zde i přespat

Unikátem celého projektu je podle Laina ONE ROOM HOTEL – apartmá, které je vybaveno nejmodernější technikou a designovým nábytkem. Host bude mít po dobu pobytu k dispozici vlastní osobní vůz s řidičem. Velkou předností tohoto místa je také možnost přestavět během krátké chvíle apartmá na zasedací místnost pro 16 osob. "Apartmá bude vybaveno nejmodernějšími technologiemi a bude nabízeno náročným klientům již od prosince letošního roku," dodává Lain.

Žižkovská věž

  • Je nejvyšší pražskou stavbou. 
  • Tyčí se do výšky 216 metrů.
  • Byla postavena v letech 1985 až 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jířího Kozáka.
  • Konstrukce věže je složena ze tří ocelových tubusů dosahujících výšky 134 metrů. Hlavní tubus, obsahující dva rychlovýtahy, pak přechází do anténního nástavce sahajícího do výšky 216 metrů.
  • Stavbu věže provázela řada problémů. Lidé se například báli, že postavení televizní věže na hranici Žižkova a Vinohrad naruší životní podmínky v oblasti, kterou doslova zamoří elektromagnetické záření. tato domněnka však byla posléze vyvrácena.
  • Ve výšce 93 metrů se nachází vyhlídková kabina.
  • V nejvyšší části věže se nachází kabina s vysílací technikou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám