metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Dalších 11 fotografií v galerii
Takhle znají vilu kolemjdoucí. | foto: Metro

Fotogalerie: Werichova vila stále chátrá, čeká na začátek oprav

  9:00
Bývala to jedna z nejlepších pražských adres. Barokní vila na Kampě měla slavné nájemníky, ale dnes v ní bydlí jen vzpomínky. Od povodní je pustá, ale opravy by měly začít ještě letos na podzim. Už nyní se v okolí Kampy opravuje plynárenský dům a barokní zídka u Sovových mlýnů.

Herec Jan Werich, básník Vladimír Holan, historik umění Zdeněk Wirth nebo obrozenec Josef Dobrovský jsou jen některým z dlouhého výčtů nájemníků, kteří za dvě stě let prošli zdmi slavné vily. Místo nich je teď ve vile ale jen prach a otlučené zdi. V záplavě kopřiv a pampelišek by také nepoznali kdysi půvabnou zahradu, která sousedí s oblíbeným parkem. 

Stavební práce na záchranu památky byly po povodních provedeny pouze zvenku. Vnitřní prostory zůstaly nadále neopravené a otlučené zdi v přízemí připomínají, kam až sahala v srpnu 2002 voda. "Po povodních byl dům jen zakonzervován," potvrzuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Voda také spláchla zbytky kdysi udržované zahrady.

Po Werichově bytě nic nezůstalo.
Vila má krásné podkroví. I to se otevře pro veřejnost.
Po Werichově bytě nic nezůstalo.

Po Werichovi v domě nic nezůstalo.

Všude v domě chybí podlahy, dveře a někde i omítky. Všechna okna jsou ale zasklená a vila má i novou střechu a fasádu, a na dům dávají pozor strážníci z pár desítek metrů vzdálené služebny. Navíc to vypadá, že se vila konečně dočká nutné rekonstrukce. Zastupitelstvo Prahy 1 by mělo na červnovém zasedání konečně schválit smlouvu s Nadací Jana a Medy Mládkových a pak už se po několika letech jednání začne konečně rekonstruovat. Projekt obnovy Kampy ale začne až po dokončení prací na Střeleckém ostrově.

"Ve vile by po rekonstrukci, jejíž náklady jsou odhadovány na 25 milionů, mělo vzniknout kulturně společenské centrum a muzeum, které bude připomínat slavné obyvatele a návštěvníky vily," řekl Lomecký. Celá vila by se také měla otevřít veřejnosti. Lidé v domě najdou galerii nebo knihovnu, která bude věnována jejím známým obyvatelům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek