metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym

Větší foto
Miniaturu nádraží chtěl čtenář vyfotit fotoaparátem, nakonec použil mobil. | foto: MARTIN KOLÍNSKÝ

Fotografování v metru či na nádraží. Raději jen mobilem

  13:15
Před nedávnem si chtěl čtenář deníku Metro Martin Kolínský vyfotografovat miniaturu budovy hlavního nádraží postavenou ze stavebnice Lego. Ta se nachází uprostřed vestibulu opravdového hlaváku. Vzápětí se ale dostal do křížku s místní ochrankou, která mu zakázala pořídit snímek fotoaparátem, a tak musel použít jen svůj chytrý telefon. „Mobil nevadil. Byl jsem ale poměrně překvapen, že existuje nějaké podobné omezení,“ svěřil deníku Metro čtenář Martin Kolínský.

Pořizování fotek na nádraží fotoaparátem může přinést zbytečné problémy. Podobnou zkušenost si z hlavního nádraží odnesl také sám redaktor deníku Metro. Obrátili jsme se proto na Správu železnic, jež má většinu pražských nádraží na starosti. Pracovníci bezpečnostní agentury byli podle mluvčí Správy Nely Friebové v případě čtenáře příliš horliví. „Pokud je na nádražích pořizován záznam, který slouží pro mediální účely, je nutné k němu nejprve získat souhlas našeho tiskového oddělení. To o plánované akci informuje správce nádraží a ochranku. Pokud ale focení či natáčení slouží pro soukromé účely, je možné si samozřejmě záznam pořídit bez souhlasu. Pracovníci bezpečnostní agentury budou na tato pravidla znovu upozorněni,“ vysvětluje pro deník Metro Friebová.

Budova nádraží je považována za takzvaný strategický objekt. Předpisy jsou tedy podle Friebové konzervativní z těchto důvodů. „Tato pravidla platí na všech nádražích Správy železnic. V případě použití profesionální techniky může být fotograf například ochrankou dotázán, k jakým účelům záznam pořizuje,“ dodává pro Metro Friebová.

S rozvojem techniky a mobilních telefonů přibývá v posledních letech v metropoli symbolů s přeškrtnutým fotoaparátem. Naprostý zákaz pořizování videí platí například v prostředcích MHD. Za stisknutí spoušti fotoaparátu či tlačítka chytrého telefonu se můžete dostat do křížku s ostrahou také v mnoha nákupních centrech, kde se to oficiálně také nesmí. Jak se ale říkává, kde není žalobce, není ani soudce.

Dobrým příkladem je Karlův most, který patří bezesporu mezi nejčastěji fotografované památkové objekty. Na pořizování profesionálních fotek tu potřebujete povolení a třeba filmování tu stojí čtvrt milionu korun za den. Za soukromé fotografování vás tu však podle radnice Prahy 1 nikdo popotahovat nebude, a to ani tehdy, pokud používáte stativ.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek