metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 33 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Dalších 20 fotografií v galerii
Dej Bůh štěstí! U Fleků mají otevřeno! | foto: Metro.cz

FOTOREPORTÁŽ: Tour de beer v „Locktownu“

  19:08
Měla to být reportáž, která podpoří minipivovary v centru Prahy. Vyrazili jsme však pozdě.

Plán zněl jednoduše. Projdeme několik hospod, které leží na Starém nebo Novém Městě, zakoupíme pár kousků a pokecáme s výčepními. Bude z toho pozvánka do minipivovarů, jež v normálním světě denně navštíví stovky turistů i místních. Reportáži ale spadla pěna už na druhé zastávce. Legendární výčepy spí zimním spánkem a sní o plných hospodách. Najde se ale několik výjimek...

Dost nářků. Vyplouváme. A doslova. Naše první zastávka je v Lodi Pivovar na Dvořákově nábřeží. Desítka Legie, dvanáctka Republika, třináctka Monarchie, speciál Remorkér nebo třeba spodně kvašená silná Vltava. Chvíli si z nábřeží prohlížíme nabídku a už je u nás člen posádky. Nebylo třeba zvonit, jak radí cedule. Jak se pivovaru daří? „Zatím jsme ke dnu nešli a plujeme,“ říká sládek Karel Kroupa. Podle jeho odhadů pivovar prodává sotva 15 procent toho co před pandemií. Podpoříme loď malým nákupem a vyrážíme do Celetné.

Vyplouváme! První zastávka Loď Pivovar. Do batohu si dáváme speciál Remorkér. Ten se vyznačuje výraznějším chmelovým a lehce citrusovým aroma.

Nejstarší pivovar s hostincem v Praze však má zavřeno. Cedule slibuje, že pouze dočasně. Na webu Pivovaru U Supa zjišťujeme, že podnik využil lockdown k rekonstrukci. Škoda. Jdeme dál.

Skrz Staromák míříme do Husovy. V Pivovaru U Tří růží je to stejná písnička. V podniku tma. Zavřeno. Cestou k dalšímu minipivovaru googlíme, kde tamní ležák seženeme. „Naše pivo si stále můžete objednat v e-shopu a vyzvednout v pivovaru Vojanův dvůr na Malé Straně,“ hlásí web pivovaru, který navazuje na šestisetletou tradici vaření piva v tomto historickém domě. Náš záměr je držet se pravého břehu Vltavy, takže si dnes informaci neověříme.

U Tří růží máme taky smůlu. Zdejší pivo si stále můžete objednat v e-shopu a vyzvednout v pivovaru Vojanův Dvůr na Malé straně.

Napůl stažená vrata má i pivovar U Dvou koček na Uhelném trhu. Nepochodíme ani vedle zlaté kapličky. Pivovar Národní má do odvolání zavřeno. Nad minipivovary v centru se stahují mračna.

Přece jen ale další výdejní okénko nalézáme. U Fleků jedou dál! Dokonce nedávno přišli s novinkou. „Po 177 letech se naše nabídka pozměnila. Na čepu máme i světlé pivo,“ hlásí pan výdejní, dříve výčepní. Pivovar navíc pořádá spanilé jízdy po Česku. Včera vyrazila pivní zásilka do Ostravy, před týdnem „forman“ navštívil Královéhradecký kraj. „Zkuste i Pivovarský dům v Ječné,“ radí nám kolegiálně u Fleků. Dorazili jsme ale pozdě. Mají tu jen do tří.

V pivovaru U Fleků se loni na podzim po 177 letech roztočilo světlé pivo. Od roku 1843 se v něm čepovala pouze „klasická" tmavá třináctka. Novinku okoštujeme i my!

Na závěr porušujeme plán výpravy a míříme na druhý břeh Vltavy. Bingo. V Andělském pivovaru mají otevřeno. Kdybychom dorazili dřív, koupíme tu k pivu i dvouchodové menu. 

Po našich stopách se můžete vydat v galerii článku.

Kam v centru pro petku z minipivovaru

Až si cestou z práce půjdete pro pivo, pohlídejte si otvírací dobu.

  • Loď Pivovar funguje od pondělí od čtvrtka od 11 do 18 hodin a v pátek jen do 16 hodin.
  • Pivovar U Fleků má výdejní okénko otevřeno od pondělí do soboty od 14 do 18 hodin. 
  • Pivovarský dům vydává pivo a obědy jen od pondělí do pátku od 11 do 15 hodin.
  • Kousek dál z centra funguje ještě Vinohradský pivovar. Otevřeno má každý den od 11.30 do 18.30. Vaří ale jen do čtyř. 
  • Obědové menu si dáte i v Andělském pivovaru. Pivo tu koupíte až do osmi večer.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek