metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Dalších 20 fotografií v galerii
Dej Bůh štěstí! U Fleků mají otevřeno! | foto: Metro.cz

FOTOREPORTÁŽ: Tour de beer v „Locktownu“

  19:08
Měla to být reportáž, která podpoří minipivovary v centru Prahy. Vyrazili jsme však pozdě.

Plán zněl jednoduše. Projdeme několik hospod, které leží na Starém nebo Novém Městě, zakoupíme pár kousků a pokecáme s výčepními. Bude z toho pozvánka do minipivovarů, jež v normálním světě denně navštíví stovky turistů i místních. Reportáži ale spadla pěna už na druhé zastávce. Legendární výčepy spí zimním spánkem a sní o plných hospodách. Najde se ale několik výjimek...

Dost nářků. Vyplouváme. A doslova. Naše první zastávka je v Lodi Pivovar na Dvořákově nábřeží. Desítka Legie, dvanáctka Republika, třináctka Monarchie, speciál Remorkér nebo třeba spodně kvašená silná Vltava. Chvíli si z nábřeží prohlížíme nabídku a už je u nás člen posádky. Nebylo třeba zvonit, jak radí cedule. Jak se pivovaru daří? „Zatím jsme ke dnu nešli a plujeme,“ říká sládek Karel Kroupa. Podle jeho odhadů pivovar prodává sotva 15 procent toho co před pandemií. Podpoříme loď malým nákupem a vyrážíme do Celetné.

Vyplouváme! První zastávka Loď Pivovar. Do batohu si dáváme speciál Remorkér. Ten se vyznačuje výraznějším chmelovým a lehce citrusovým aroma.

Vyplouváme! První zastávka Loď Pivovar. Do batohu si dáváme speciál Remorkér. Ten se vyznačuje výraznějším chmelovým a lehce citrusovým aroma.

Nejstarší pivovar s hostincem v Praze však má zavřeno. Cedule slibuje, že pouze dočasně. Na webu Pivovaru U Supa zjišťujeme, že podnik využil lockdown k rekonstrukci. Škoda. Jdeme dál.

Skrz Staromák míříme do Husovy. V Pivovaru U Tří růží je to stejná písnička. V podniku tma. Zavřeno. Cestou k dalšímu minipivovaru googlíme, kde tamní ležák seženeme. „Naše pivo si stále můžete objednat v e-shopu a vyzvednout v pivovaru Vojanův dvůr na Malé Straně,“ hlásí web pivovaru, který navazuje na šestisetletou tradici vaření piva v tomto historickém domě. Náš záměr je držet se pravého břehu Vltavy, takže si dnes informaci neověříme.

U Tří růží máme taky smůlu. Zdejší pivo si stále můžete objednat v e-shopu a vyzvednout v pivovaru Vojanův Dvůr na Malé straně.

U Tří růží máme taky smůlu. Zdejší pivo si stále můžete objednat v e-shopu a vyzvednout v pivovaru Vojanův Dvůr na Malé straně.

Napůl stažená vrata má i pivovar U Dvou koček na Uhelném trhu. Nepochodíme ani vedle zlaté kapličky. Pivovar Národní má do odvolání zavřeno. Nad minipivovary v centru se stahují mračna.

Přece jen ale další výdejní okénko nalézáme. U Fleků jedou dál! Dokonce nedávno přišli s novinkou. „Po 177 letech se naše nabídka pozměnila. Na čepu máme i světlé pivo,“ hlásí pan výdejní, dříve výčepní. Pivovar navíc pořádá spanilé jízdy po Česku. Včera vyrazila pivní zásilka do Ostravy, před týdnem „forman“ navštívil Královéhradecký kraj. „Zkuste i Pivovarský dům v Ječné,“ radí nám kolegiálně u Fleků. Dorazili jsme ale pozdě. Mají tu jen do tří.

V pivovaru U Fleků se loni na podzim po 177 letech roztočilo světlé pivo. Od roku 1843 se v něm čepovala pouze „klasická" tmavá třináctka. Novinku okoštujeme i my!

V pivovaru U Fleků se loni na podzim po 177 letech roztočilo světlé pivo. Od roku 1843 se v něm čepovala pouze „klasická" tmavá třináctka. Novinku okoštujeme i my!

Na závěr porušujeme plán výpravy a míříme na druhý břeh Vltavy. Bingo. V Andělském pivovaru mají otevřeno. Kdybychom dorazili dřív, koupíme tu k pivu i dvouchodové menu. 

Po našich stopách se můžete vydat v galerii článku.

Kam v centru pro petku z minipivovaru

Až si cestou z práce půjdete pro pivo, pohlídejte si otvírací dobu.

  • Loď Pivovar funguje od pondělí od čtvrtka od 11 do 18 hodin a v pátek jen do 16 hodin.
  • Pivovar U Fleků má výdejní okénko otevřeno od pondělí do soboty od 14 do 18 hodin. 
  • Pivovarský dům vydává pivo a obědy jen od pondělí do pátku od 11 do 15 hodin.
  • Kousek dál z centra funguje ještě Vinohradský pivovar. Otevřeno má každý den od 11.30 do 18.30. Vaří ale jen do čtyř. 
  • Obědové menu si dáte i v Andělském pivovaru. Pivo tu koupíte až do osmi večer.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy