metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 1 fotografie v galerii
Betonová loď František (vpravo uprostřed) | foto: Metro.cz

František se vrátil zpět do Mělníka

  14:53
Údržbářská betonová loď u Karlova mostu podle čtenářů překážela.

Nejprve v půlce května pomáhal při svatojánské slavnosti Navalis, pak tu kotvil bez užitku celý měsíc. Řeč je o pontonu jménem František, jde o ­pracovní betonovou loď, která zde poté zpestřovala nejen víkendovou akci Noc kostelů, ale také průjezd ostatních lodí.

Podle Huga Roldána z Povodí Vltavy, kterému neobvyklé plavidlo patří, se ale již nyní po Vltavě vrací domů zpět do kotviště v Mělníku.

„Byli jsme partnery jak na slavnostech Navalis, tak i pro Noc kostelů. Ponton s pracovním názvem František je vlastně pracovní loď, která slouží při různých údržbových pracích. Kdy bude ponton opět v Praze v rámci své běžné práce, zatím nevíme. Pokud nás organizátor Navalisu požádá, bude to minimálně příští rok v květnu,“ řekl deníku Metro Roldán.

František měl během akcí u ­Karlova mostu úspěch, zejména když sloužil jako takzvaný Zakotvený kostel – místo, kde v rámci Noci kostelů probíhaly debaty s hosty. V ­mezidobí, kdy nečinně plaval na Vltavě, ale našel také řadu odpůrců mezi turisty, kterým překážel při focení historického mostu. Vadil i lodníkům, kteří ho museli objíždět. „Zaujalo mě také, že ač se loď nacházela v zúžené části řeky, byla ukotvena kolmo, nikoliv po proudu,“ kroutí hlavou Ondřej.

Čtenáři deníku Metro nejsou jediní, jež velká nevzhledná loď kotvící v centru překvapila. Karel Horáček, pracovník blízkého hotelu Four Seasons Praha, je rád, že na ni není a nebylo z oken jejich hotelu vidět. Obsluha restaurace Marina naproti bývalému kotvišti zase oceňuje fakt, že nevysoká loď nezakryla hostům výhled na Karlův most.

„Kdyby ano, to už bychom kritiku od hostů zaznamenali,“ usmívá se Stanislav, jehož příjmení není podle jeho slov nutné uvádět, protože zde obvykle obsluhuje sám.

Ponton u Karlova mostu byl pro letošní Noc kostelů novinkou. Organizátoři loď proměnili v plovoucí kostel také proto, že je hladina řeky nejníže položené místo s „kostelem“ v ­Praze. „Ty stojí obvykle na kopci,“ uvedl ředitel Pastoračního střediska pražského arcibiskupství Michal Němeček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek