metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Dalších 56 fotografií v galerii
Danube House na Rohanském ostrově v Karlíně. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

GALERIE: 33 stavebních skvostů můžete v metropoli navštívit o víkendu zdarma

  8:22,  aktualizováno  16.5 7:22
Festival Open House Praha, při němž se veřejnosti zpřístupní architektonicky zajímavé stavby, se koná už o víkendu 16. a 17. května. Deník Metro vybral několik zajímavých tipů.

Open House

Budovy budou otevřeny dnes a zítra od 10 do 18 hodin.

  • Informační centrum bude v hotelu Fusion v Jindřišské ulici. Některé z jeho pokojů si zájemci budou moci také prohlédnout.
  • Festival vznikl v roce 1992 v Londýně jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu.

Celkem 33 zajímavých budov, které nejsou běžně přístupné, zdarma o víkendu otevře architektonický festival. „Snažili jsme se zpřístupnit nejen známé pražské skvosty, ale i neprávem přehlížené objekty. Například Ústřední telekomunikační budova O2, která je ztracená mezi Parukářkou a hřbitovy, nabízí úžasný výhled,“ nabídl tip na prohlídku ředitel festivalu Michal Tošovský.

Program je připraven i pro rodiče s dětmi. Dům U Dvou zlatých medvědů interaktivně seznámí s historií a nabídne možnost vyfotit se s postavou Klíčníka pražských dveří.

Do některých budov je vstup zcela volný, v jiných objektech se návštěvy uskuteční v organizovaných skupinách. Do sedmi budov je nutné se předem registrovat.

Prohlédnout si můžete i nové skvosty architektury

Milovníci historie mohou v rámci festivalu Open House navštívit Anežský klášter a palác Kinských. Zpřístupněn bude i Strahovský klášter a areál Invalidovny.

Otevřena bude Kramářova vila a budovy Ministerstva zemědělství či Ministerstva průmyslu a obchodu. Období funkcionalismu reprezentuje Dům odborových svazů a Skleněný palác v Dejvicích. Své brány otevřou i paláce Lucerna a Metro v centru města.

Zájemci o současnou architekturu mohou zamířit do kancelářských budov Main Point a Danube House nebo do budov ArtGen či do plovoucího domu . V nabídce nechybí ani Tančící dům či Florentinum.

Na své si přijdou i fanoušci techniky. Za provozu si budou moci prohlédnout elektrárnu na Štvanici či aerodynamický tunel v libeňském plynojemu.

Na milovníky železnic čeká Nákladové nádraží Žižkov a jeden z oblouků Negrelliho viaduktu v Karlíně. Unikátní příležitost přináší i velodrom na Třebešíně.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek