metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Dalších 56 fotografií v galerii
Danube House na Rohanském ostrově v Karlíně. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

GALERIE: 33 stavebních skvostů můžete v metropoli navštívit o víkendu zdarma

  8:22,  aktualizováno  16.5 7:22
Festival Open House Praha, při němž se veřejnosti zpřístupní architektonicky zajímavé stavby, se koná už o víkendu 16. a 17. května. Deník Metro vybral několik zajímavých tipů.

Open House

Budovy budou otevřeny dnes a zítra od 10 do 18 hodin.

  • Informační centrum bude v hotelu Fusion v Jindřišské ulici. Některé z jeho pokojů si zájemci budou moci také prohlédnout.
  • Festival vznikl v roce 1992 v Londýně jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu.

Celkem 33 zajímavých budov, které nejsou běžně přístupné, zdarma o víkendu otevře architektonický festival. „Snažili jsme se zpřístupnit nejen známé pražské skvosty, ale i neprávem přehlížené objekty. Například Ústřední telekomunikační budova O2, která je ztracená mezi Parukářkou a hřbitovy, nabízí úžasný výhled,“ nabídl tip na prohlídku ředitel festivalu Michal Tošovský.

Program je připraven i pro rodiče s dětmi. Dům U Dvou zlatých medvědů interaktivně seznámí s historií a nabídne možnost vyfotit se s postavou Klíčníka pražských dveří.

Do některých budov je vstup zcela volný, v jiných objektech se návštěvy uskuteční v organizovaných skupinách. Do sedmi budov je nutné se předem registrovat.

Prohlédnout si můžete i nové skvosty architektury

Milovníci historie mohou v rámci festivalu Open House navštívit Anežský klášter a palác Kinských. Zpřístupněn bude i Strahovský klášter a areál Invalidovny.

Otevřena bude Kramářova vila a budovy Ministerstva zemědělství či Ministerstva průmyslu a obchodu. Období funkcionalismu reprezentuje Dům odborových svazů a Skleněný palác v Dejvicích. Své brány otevřou i paláce Lucerna a Metro v centru města.

Zájemci o současnou architekturu mohou zamířit do kancelářských budov Main Point a Danube House nebo do budov ArtGen či do plovoucího domu . V nabídce nechybí ani Tančící dům či Florentinum.

Na své si přijdou i fanoušci techniky. Za provozu si budou moci prohlédnout elektrárnu na Štvanici či aerodynamický tunel v libeňském plynojemu.

Na milovníky železnic čeká Nákladové nádraží Žižkov a jeden z oblouků Negrelliho viaduktu v Karlíně. Unikátní příležitost přináší i velodrom na Třebešíně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy