metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Dalších 20 fotografií v galerii
Lidé uklízejí zatopenou jízdárnu | foto: ČTK

GALERIE: Císařský ostrov se vzpamatovává z velké vody, lidé uklízejí

  16:05
Vyplavené stáje, obří jezero namísto dráhy pro parkur a všude rozbité věci a pach bahna a rybiny. Na Císařském ostrově pokračuje odstraňování následků povodní. Po ostrově se pohybují nejen vojáci a majitelé stánku, ale i dobrovolníci a členové místního jezdeckého klubu. Celý ostrov v uplynulých dvou týdnech zničila velká voda. Poničila zařízení v horní části ostrova a navíc jej rozpůlila na dva.

"Přijela jsem jako dobrovolnice, holky z jezdeckého klubu tu pracují už od neděle. Já jsem předtím pomáhala na Berounce chatařům," řekla dívka, která pomáhá na Císařském ostrově s úklidem stájí a jezdeckého areálu.

Zkáza je na ostrově patrna okamžitě, stačí se nadechnout a rozhlédnout. A to i navzdory tomu, že odtud nákladní auta odvážejí sutiny stánků, zbytky jejich vybavení a naplavený odpad. A ve vzduchu je cítit pach vysychajícího bahna a rybiny.

Voda spláchla jízdárnu i hospodu

Ze stájí a domů jezdeckého klubu neustále dobrovolníci i členové vyvážejí kolečka bahna a kusů vybavení. Na trávě leží na slunci vyskládáno oblečení a textilie, které spláchla voda. Dřevěná venkovní část restaurace jezdeckého klubu je převrácena na bok, dřevěná pergola zahrádky restaurace svůj původní účel už skoro ani nepřipomíná. Uvnitř samotné hospody je vše zničeno vodou a bahnem. Na baru zbyla pouze zablácená rostlina a na jednom z oken je fixou na sklo nápis hlásající slevovou akci na čepované pivo. Jinak nezbylo nic - nábytek je zničen, jen o zeď budovy zvenčí jsou opřeny zabahněné vchodové dveře.

Schytala to i místní hospoda.

Schytala to i místní hospoda.

Nepořádek po povodních

Nepořádek po povodních

Až neuvěřitelně působí například kovová budka, kterou přinesla voda, převrátila ji na bok a v podstatě položila na zábradlí lávky, po které za normální situace lidé chodí mezi ostrovem a Trojou. Na lávku se nyní nedá dostat. Nejen kvůli policejním páskám, ale zejména kvůli skládce, kterou sem naplavila Vltava.

Ženisté museli zasypat kanál, který přepůlil ostrov vejpůl

Císařský ostrov je ale poničen i sám o sobě. Velká voda jej jednak přepůlila napůl, když řeka vytvořila napříč ostrovem kanál. Navíc vylámala "zuby" v jeho březích i v březích u Stromovky a v Troji pod zoologickou zahradou. Řeka smetla kamenný domek na špičce ostrova u plavebního kanálu a podél ostrova i pevniny u Stromovky vyhloubila. Na ostrově pak stojí seřazeny obří náklaďáky s kameny, kterými ženisté nechtěné řečiště zasypávají.

Vojáci přehradili kanál, který po povodni vznikl.

Vojáci přehradili kanál, který po povodni vznikl.

Císařský ostrov zasáhla ničivá povodeň.

Císařský ostrov zasáhla ničivá povodeň.

Zkáza není vidět jen na ostrově. Před viaduktem a protipovodňovými vraty ve Stromovce Vltava vytvořila v místech, kde se obvykle sluní Pražané, nové jezero. Na něm plavou kachny. Na stromě visí okno a na silnici a cyklostezce je zcela rozlámán asfalt, který se válí ve velkých plátech všude. Například asi pětimetrový pruh cyklostezky odnesla voda v jednom kuse až mezi stromy. Velké plochy asfaltu vylámaly značky a přikryly je na zemi jako peřina. Proto radnice Prahy 7 vyzývá Pražany, aby tam nechodili, vystavují se nebezpečí.

Cyklostezka u Vltavy je úplně zničená

V Troji pod zoologickou zahradou to nejen ve srovnání s ruchem na Císařském ostrově vypadá jako v mrtvé zemi. Všude je ticho. Cyklostezka podél Vltavy je na některých místech zčásti zcela zničena, zčásti "pouze" podemletá a velké díry překrývají jen jakési mosty z asfaltového povrchu cesty. "Stoupnout na ně nejde, propadly by se," varuje místní průvodce. I na trojském břehu všude leží torza polámaných stromů, naplavené odpadky a bahno.

Nepořádek po povodni

Nepořádek po povodni

Lidé vyklízejí zatopenou jízdárnu.

Lidé vyklízejí zatopenou jízdárnu.

Cyklostezky i silnici kolem Stromovky bude dávat dohromady Technická správa komunikací. "Jaké budou náklady, zatím není jasné, vyčíslování škod neustále probíhá," řekl mluvčí Tomáš Mrázek. S opravami silnice a cyklostezkami ve Stromovce a v Troji se začne ve chvíli, kdy budou v Praze opraveny všechny důležité komunikace. Potom začnou s rekonstrukcí oddychových zón.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy