metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Dalších 20 fotografií v galerii
Lidé uklízejí zatopenou jízdárnu | foto: ČTK

GALERIE: Císařský ostrov se vzpamatovává z velké vody, lidé uklízejí

  16:05
Vyplavené stáje, obří jezero namísto dráhy pro parkur a všude rozbité věci a pach bahna a rybiny. Na Císařském ostrově pokračuje odstraňování následků povodní. Po ostrově se pohybují nejen vojáci a majitelé stánku, ale i dobrovolníci a členové místního jezdeckého klubu. Celý ostrov v uplynulých dvou týdnech zničila velká voda. Poničila zařízení v horní části ostrova a navíc jej rozpůlila na dva.

"Přijela jsem jako dobrovolnice, holky z jezdeckého klubu tu pracují už od neděle. Já jsem předtím pomáhala na Berounce chatařům," řekla dívka, která pomáhá na Císařském ostrově s úklidem stájí a jezdeckého areálu.

Zkáza je na ostrově patrna okamžitě, stačí se nadechnout a rozhlédnout. A to i navzdory tomu, že odtud nákladní auta odvážejí sutiny stánků, zbytky jejich vybavení a naplavený odpad. A ve vzduchu je cítit pach vysychajícího bahna a rybiny.

Voda spláchla jízdárnu i hospodu

Ze stájí a domů jezdeckého klubu neustále dobrovolníci i členové vyvážejí kolečka bahna a kusů vybavení. Na trávě leží na slunci vyskládáno oblečení a textilie, které spláchla voda. Dřevěná venkovní část restaurace jezdeckého klubu je převrácena na bok, dřevěná pergola zahrádky restaurace svůj původní účel už skoro ani nepřipomíná. Uvnitř samotné hospody je vše zničeno vodou a bahnem. Na baru zbyla pouze zablácená rostlina a na jednom z oken je fixou na sklo nápis hlásající slevovou akci na čepované pivo. Jinak nezbylo nic - nábytek je zničen, jen o zeď budovy zvenčí jsou opřeny zabahněné vchodové dveře.

Schytala to i místní hospoda.

Nepořádek po povodních

Až neuvěřitelně působí například kovová budka, kterou přinesla voda, převrátila ji na bok a v podstatě položila na zábradlí lávky, po které za normální situace lidé chodí mezi ostrovem a Trojou. Na lávku se nyní nedá dostat. Nejen kvůli policejním páskám, ale zejména kvůli skládce, kterou sem naplavila Vltava.

Ženisté museli zasypat kanál, který přepůlil ostrov vejpůl

Císařský ostrov je ale poničen i sám o sobě. Velká voda jej jednak přepůlila napůl, když řeka vytvořila napříč ostrovem kanál. Navíc vylámala "zuby" v jeho březích i v březích u Stromovky a v Troji pod zoologickou zahradou. Řeka smetla kamenný domek na špičce ostrova u plavebního kanálu a podél ostrova i pevniny u Stromovky vyhloubila. Na ostrově pak stojí seřazeny obří náklaďáky s kameny, kterými ženisté nechtěné řečiště zasypávají.

Vojáci přehradili kanál, který po povodni vznikl.

Císařský ostrov zasáhla ničivá povodeň.

Zkáza není vidět jen na ostrově. Před viaduktem a protipovodňovými vraty ve Stromovce Vltava vytvořila v místech, kde se obvykle sluní Pražané, nové jezero. Na něm plavou kachny. Na stromě visí okno a na silnici a cyklostezce je zcela rozlámán asfalt, který se válí ve velkých plátech všude. Například asi pětimetrový pruh cyklostezky odnesla voda v jednom kuse až mezi stromy. Velké plochy asfaltu vylámaly značky a přikryly je na zemi jako peřina. Proto radnice Prahy 7 vyzývá Pražany, aby tam nechodili, vystavují se nebezpečí.

Cyklostezka u Vltavy je úplně zničená

V Troji pod zoologickou zahradou to nejen ve srovnání s ruchem na Císařském ostrově vypadá jako v mrtvé zemi. Všude je ticho. Cyklostezka podél Vltavy je na některých místech zčásti zcela zničena, zčásti "pouze" podemletá a velké díry překrývají jen jakési mosty z asfaltového povrchu cesty. "Stoupnout na ně nejde, propadly by se," varuje místní průvodce. I na trojském břehu všude leží torza polámaných stromů, naplavené odpadky a bahno.

Nepořádek po povodni

Lidé vyklízejí zatopenou jízdárnu.

Cyklostezky i silnici kolem Stromovky bude dávat dohromady Technická správa komunikací. "Jaké budou náklady, zatím není jasné, vyčíslování škod neustále probíhá," řekl mluvčí Tomáš Mrázek. S opravami silnice a cyklostezkami ve Stromovce a v Troji se začne ve chvíli, kdy budou v Praze opraveny všechny důležité komunikace. Potom začnou s rekonstrukcí oddychových zón.

Komentáře

Hlavní zprávy

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek