metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Dalších 22 fotografií v galerii
Stavbyvedoucí Petr Langer. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

GALERIE: Co se skrývá za bílou zdí na Můstku?

  11:11
Každý den kolem nich projdou tisíce lidí. Z počátku byly bílé, pak se na nich vyřádila lidská tvořivost a dnes jsou pomalované vzkazy a obrázky. Za nimi jsou slyšet údery kladiva a rachot sbíječky. Co se děje za bílými zdmi na stanici metra Můstek? Deník Metro to byl zjistit

„Malůvky na zdech občas zabílíme, ale hned se objeví nové,“ říká stavbyvedoucí Metrostavu Petr Langer, který stavbě bezbariérového přístupu na Můstku šéfuje. „Právě jsme se pustili do stavby podpůrných konstrukcí. Bez nich se při stavbě výtahu neobejdeme,“ popisuje Langer práce, které se právě za zdí na úrovni nástupiště Můstku B odehrávají.

V místě, kde stojí stavbyvedoucí, bude od listopadu výtah.

Pytle plné sutin v chodbě na úrovni Můstku B.

Zhruba 40 metrů pod Václavským náměstím dělníci rozebírají konstrukci tunelu v místech, kudy výtah povede. „Každá část konstrukce váží přes tunu. Šrouby, které díly drží pohromadě, bude potřeba nahřát autogenem a strhnout,“ popisuje Langer. Tyto práce bude možné provádět jen v noci, kdy metro nejezdí. „Každá směna má dvanáct chlapů, na stavbu podpůrných konstrukcí bylo potřeba dokonce dvacet dělníků,“ vysvětluje náročnost akce Langer.

Těžební šachta je hluboká skoro 27 metrů.

V dolní částí Václavského náměstí vzniká bezbariérový přístup do metra.

První vlaštovky

Bezbariérové přístupy do metra slaví ve středu výročí.

  • 1. července byly před 25 lety provizorně bezbariérově přístupné první dvě stanice metra.
  • Do stanice Florenc C a Chodov se mohli lidé na vozíčku v roce 1990 dostat za asistence vyškolených pracovníků metru díky stávajícím nákladním výtahům.
  • Ve stejném roce byla částečně bezbariérově přístupná pomocí venkovní rampy i stanice Vyšehrad.

Pracuje se i jinde
Stavba však neprobíhá jen za zdmi na úrovni nástupišť. Kus práce je za dělníky vidět také na povrchu. V dolní části Václavského náměstí zejí dvě obrovské jámy. „Těžební jáma je hluboká skoro dvacet sedm metrů. Právě se v ní pracuje na otvoru, kudy povede výtah k nástupišti. Na úrovni, kde zrovna pracujeme, bude chodba, kde budou ústit i únikové schodiště a výtah, který povede z povrchu,“ ukazuje Langer na šachtu, která vzniká před Adamovou lékárnou.

Tunel, kde se dělnicí pohybují, je chráněn provizorní vrstvou betonu, která je zpevněna i ocelovou sítí. Beton je tlustý 25 centimetrů. Každý, kdo zrovna v tunelu pracuje, má na sobě holinky. „Zhruba sedmnáct metrů pod povrchem je podzemní voda a ta místy prosakuje,“ ukazuje na louže stavbyvedoucí, který zároveň dodává, že celá stavba zatím postupuje dle harmonogramu.

Pracujeme se v šeru.

Dolu slunce nesvítí.

Chodba se o prázdninách zpřístupní
„Na stavbě se v minulých dnech musela zpevnit klenba stanice Můstek A rozpěrami sloupů na úrovni nástupiště stanice, z důvodů zastižení geologické poruchy nad klenbou stanice. Tato komplikace však nevyvolá v žádném případě výrazný posun termínu,“ dodal Langer.

Pokud se nic nestane, měly by být chodby vedoucí do stanice Můstek B brzy zpřístupněny. Práce na bezbariérovém přístupu však budou probíhat dál. „Od začátku srpna do půlky listopadu bude v přestupní chodbě zmenšený zábor, ale chodba bude průchozí,“ dodává Aneta Řehková, mluvčí dopravního podniku. První cestující by měli bezbariérový přístup na Můstek využít v listopadu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek