metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Britský seriál Mušketýři se natáčí v Praze
Dalších 20 fotografií v galerii
Britský seriál Mušketýři se natáčí v Praze | foto: BBC.CO.UK

GALERIE: Dánské fantasy i britští Mušketýři. Jakou má Praha roli ve filmu?

8. dubna 2014  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Už to není to, co to bývalo. Zatímco v minulosti v české metropoli natáčeli hotové kasovní trháky, dnes už filmařské projekty skromnější. Důvod? Filmaři dávají přednost jiným evropským metropolím. Ty totiž pro ně mívají lepší nabídky než Praha.

Státní fond kinematografie eviduje letos desítky žádostí z Česka i z ciziny na natáčení filmů, reklam a seriálů v Praze. To ale ještě neznamená, že má česká metropole svou roli na stříbrném plátně zajištěnou.

Fotogalerie

"Protože na pobídky má fond letos opět málo peněz a ne všechny žadatele uspokojí, počítáme s tím, že některé zahraniční projekty místo k nám půjdou do Londýna, Budapešti a jiných míst," říká vedoucí filmové komise Ludmila Claussová. Zatímco dříve Praha "hrála" ve velkofilmech typu Hellboy s Ronem Perlmanem či xXx s Vinem Dieslem, dnes jsou filmové projekty skromnější. Mezi ty, které se právě teď u nás natáčí, je dánský film Dina, dcera jasnovidky. Roli v něm hraje skanzen Řepora v Řeporyjích. Britská BBC začíná točit druhou sezonu seriálu Mušketýři. V Praze k tomu stanice použije jen Strahovský klášter.

Uzavírky zatím budou malé a krátkodobé

Na jediný den se kvůli natáčení filmu z cyklu Nevinné lži objeví filmaři v parku Parukářka. "Režisér Bohdan Sláma si pro natáčení vybral hospůdku ve zdejším parku. Natáčet se bude už tento pátek," sdělil mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.
Filmaři žádosti o natáčení obvykle adresují úřadům jen deset dní před akcí. V Praze 1 dostanou ve filmu Golden Ufer malý štěk ulice Liliová a Zlatá. "Filmaři ale mají jen třicet metrů čtverečních, takže žádná velká akce to není," říká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Z větších zahraničních produkcí, které si Prahu vybrali v poslední době, lze jmenovat hvězdně obsazený seriál Bez hranic o týmu evropských detektivů. V něm se objevují například William Fichtner či Donald Sutherland. Stanici metra Anděl a další místa v centru Prahy uzavřelo natáčení výpravného historického filmu Child 44 s Garym Oldmanem či Tomem Hardym. V barrandovských ateliérech se natáčel ambiciózní jihokorejský projekt Snowpiercer. Poslední Mission: Impossible s Tomem Cruisem se v Praze natáčelo v roce 2011. 

Praha ve filmu

Která zákoutí metropole se v nedávné době objevila na stříbrném plátně a v televizi?

  • Praha 3: seriály Vyprávěj a Kriminálka Staré Město
  • Praha 1: seriály Crossing Lines  2, První republika a Vraždy v kruhu, epizoda Poslední hurá ze série České století, reklamy na operu Don Giovanni, Cofidis, Viralux nebo Rock in Rio
  • Praha 2: seriály Čtvrtá hvězda a Případy prvního oddělení, film Child 44
  • Plánované natáčení: indický film Bang Bang (několik dní v červnu), čínský Somewhere Only We Know (celý film se odehrává v Praze, natáčí se v červenci až srpnu) nebo italský TV film Pietro Menea (natáčení proběhne od června)

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám