metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Dalších 11 fotografií v galerii
Účastníci akce na podporu a obnovení platnosti Pražských stavebních předpisů | foto: ČTK

GALERIE: Demonstranti žádali odchod ministryně kvůli stavebním předpisům

  13:37,  aktualizováno  14:21
Účastníci demonstrace na podporu Pražských tavebních předpisů z řad architektů, stavebníků, projektantů a studentů žádají rezignaci ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, ředitele jejího odboru poradců Lukasze Krynského a ředitelky odboru stavebního řádu Marcelu Pavlovou kvůli pražským stavebním předpisům. Městu radí odmítnout pozastavení předpisů ministerstvem a nechat rozhodnout Ústavní soud. Na demonstraci na podporu vyhlášky se před magistrátem sešlo asi 250 lidí.

Zastupitelé toto téma na programu svého dnešního jednání nemají, přestože se opozice snažila ho doplnit. Stalo se proto tématem několika interpelací občanů. Stalo se proto tématem několika interpelací občanů na primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) a jejího náměstka Matěje Stropnického (SZ). „Rada se snaží napravit škody, které způsobila předchozí rada vedená primátorem Hudečkem. V této věci je MMR nadřízeným orgánem, nedá se nic dělat,“ odpověděla v jedné z interpelací Krnáčová, na další slíbila odpovědět písemně. O věc se podle ní stará Stropnický, ale potřebuje na svou práci čas. Odpovědi primátorky ale občany neuspokojily, vyslechla si i pískot.

Nové stavební předpisy začaly platit v říjnu loňského roku, jejich platnost ministerstvo pozastavilo před několika dny. „Za ty při pracovní dny už známe případy, že se musí předělávat projekty. Začíná být zřejmé, že dojde i k finančním ztrátám,“ řekl jeden z organizátorů, architekt Josef Smutný. Podle pořadatelů shromáždění by magistrát měl odmítnout zrušení předpisů ze strany MMR a vrátit předpisy v platnost. Ministerstvo by pak muselo požádat o rozhodnutí Ústavní soud.

Nové předpisy mohou platit za půl roku

Náměstek primátorky pro územní rozvoj na demonstraci řekl, že novelu stavebních předpisů předloží na příští, nejpozději přespříští zasedání rady. Samotná příprava, připomínkování a notifikace novely Evropskou komisí, kterou žádá ministerstvo, bude podle Stropnického trvat zhruba půl roku od rozhodnutí rady. V současné době do schválení novely platí obecné stavební předpisy po celou republiku. Podle odborníků ale nejsou pro použití na pražskou aglomeraci vhodné.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Naopak architekti a developeři změnu přivítali.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek