metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 20 °C

Pondělí, 23. září 2019. Svátek má Berta.
Je to Indiana Jones, který hledá poklad? Ne, akademický sochař Antonín Kašpar
Dalších 20 fotografií v galerii
Je to Indiana Jones, který hledá poklad? Ne, akademický sochař Antonín Kašpar byl členem týmu, který sochu zkoumal před čtyřmi lety. | foto: ČTK

GALERIE: Do zadku slavné sochy Jana Husa teď lezou restaurátoři

12. června 2013  6:00 Robert Oppelt
Na záda sousoší, které dominuje Staroměstskému náměstí, přibyla nápadná dvířka. Do útrob českého náboženského reformátora se totíž vrátili restaurátoři. Zkoumají, v jakém je socha stavu. Od července ji začnou opravovat.

"V soše Mistra Jana Husa na Staromáku jsou dvířka? Zdálo se mi, že byl dokonce někdo uvnitř," napsala nám udivená čtenářka Kateřina Strnadová s tím, že u sochy je oznámení o blížící se opravě.

"Dvířka jsou vstupem pro restaurátory, kteří až do konce června zkoumají  vnitřek sochy," vysvětluje kurátorka veřejné plastiky Galerie hl. města Prahy Marie Foltýnová.

Sonda odhalila, že pomník je uvnitř rezavý.

Sonda odhalila, že pomník je uvnitř rezavý.

V soše Jana Husa jsou dvířka.

V soše Jana Husa jsou dvířka.

Po průzkumu má přijít oprava, kterou dílo už nutně potřebuje. Socha je v havarijním stavu, zatéká do ní, rozpadá se cihlová vyzdívka a železné šrouby, které všechno drží pohromadě, jsou zrezivělé a vypadávají.

Jak se stavěl Jan Hus

Hus se za reklamu neschová

Opravu zaplatí ze svých peněz pražský magistrát, přijde na 7,5 milionu korun. Zrezavělé šrouby a nýty, které drží jednotlivé díly sochy pohromadě, nahradí nové, nerezové. Čistit se budou také odtokové kanálky, kterými ze sousoší odtéká voda.

Galerie slibuje, že tentokrát sousoší nezahalí lešení s reklamou jako před několika lety, když se rekonstrukce připravovala. "Lešení se objeví jen krátce přímo na místech, kde budou pracovat restaurátoři," popisuje Foltýnová. Restaurátoři budou Husa opravovat dvě sezony, práce by měly skončit do konce příštího roku. Poslední velká oprava sto let starého pomníku proběhla zhruba před padesáti lety.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hraboši útočí dál! Ve hře je opět jed

ilustrační snímek
vydáno 22. září 2019  0:29

Jsou nemilosrdní jako mloci z Čapkova dramatu. Škodí hlavně na Moravě.  celý článek

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám