metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.

GALERIE: Dřív frčely céčka a teď tablety. Jaké byly a jsou největší hity Vánoc

5. prosince 2013  8:00 Lukáš Hrábek Metro.cz
Zatímco v osmdesátých letech byly skvělým dárkem vysněné džíny z Tuzexu, spousta dnešních teenagerů nad "měkkými" dárky ohrnuje nos a přeje si raději tablet. Co se k Vánocům kupovalo kdysi a co teď?

A co si budeme kupovat k Vánocům v roce 2023?

  • Za deset let budou mnohem dostupnější věci, které jsou teď naprostými novinkami, nebo jsou tak drahé, že si je mohou dovolit jen velké firmy nebo milionáři. Možná si tak po stromeček budeme dávat užitečné 3D tiskárny. Ve vývoji jsou dnes také 3D pera, z nichž se může do té doby stát pěkná hračka nejen pro děti.
  • Bude pokračovat překotný vývoj počítačů, tabletů a mobilních telefonů. Navíc se budou hledat nové způsoby, jak zdokonalit pomocí technologií i jiné věci denní potřeby, ale je otázka, nakolik se takové pokusy chytnou. V budoucnu bychom si tak mohli dávat chytré brýle, na kterých už v současnosti pracuje společnost Google, nebo třeba chytré hodinky.
  • Technologicky už dnes není problém ani s různými implantáty a čipy pro lidi, jejich rozšíření je ale spíše věcí etiky a ochoty lidí je využívat. Už dnes se používají čipy například k identifikaci psů či k nalezení ukradených aut. V budoucnu bychom tak mohli platit nákup pouhým mávnutím ruky. Další implantáty by mohly prorazit ve zdravotnictví, vždyť co jiného je kardiostimulátor než jednoduchý implantát? A i když se nám může jevit čip či implantát jako dost podivný dárek k Vánocům, za deset let může být vše jinak.
  • Další vývoj čeká i odvětví robotiky. Za deset let by tak mohly dnešní robůtky pro děti či robotické vysavače nahradit jednoduší uklízecí roboti či robotičtí sluhové. A o tom, že potenciál má i robotická ruka, víme už od osmdesátých let díky filmu Číslo 5 žije. Dnes se na vývoji robotických paží usilovně pracuje, především v Japonsku, kde chtějí, aby tito pomocníci uměli mimo obvyklých věcí například připravovat sushi.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám