metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Čtvrtek, 9. července 2020. Svátek má Drahoslava.

GALERIE: Dřív frčely céčka a teď tablety. Jaké byly a jsou největší hity Vánoc

5. prosince 2013  8:00 Lukáš Hrábek Metro.cz
Zatímco v osmdesátých letech byly skvělým dárkem vysněné džíny z Tuzexu, spousta dnešních teenagerů nad "měkkými" dárky ohrnuje nos a přeje si raději tablet. Co se k Vánocům kupovalo kdysi a co teď?

A co si budeme kupovat k Vánocům v roce 2023?

  • Za deset let budou mnohem dostupnější věci, které jsou teď naprostými novinkami, nebo jsou tak drahé, že si je mohou dovolit jen velké firmy nebo milionáři. Možná si tak po stromeček budeme dávat užitečné 3D tiskárny. Ve vývoji jsou dnes také 3D pera, z nichž se může do té doby stát pěkná hračka nejen pro děti.
  • Bude pokračovat překotný vývoj počítačů, tabletů a mobilních telefonů. Navíc se budou hledat nové způsoby, jak zdokonalit pomocí technologií i jiné věci denní potřeby, ale je otázka, nakolik se takové pokusy chytnou. V budoucnu bychom si tak mohli dávat chytré brýle, na kterých už v současnosti pracuje společnost Google, nebo třeba chytré hodinky.
  • Technologicky už dnes není problém ani s různými implantáty a čipy pro lidi, jejich rozšíření je ale spíše věcí etiky a ochoty lidí je využívat. Už dnes se používají čipy například k identifikaci psů či k nalezení ukradených aut. V budoucnu bychom tak mohli platit nákup pouhým mávnutím ruky. Další implantáty by mohly prorazit ve zdravotnictví, vždyť co jiného je kardiostimulátor než jednoduchý implantát? A i když se nám může jevit čip či implantát jako dost podivný dárek k Vánocům, za deset let může být vše jinak.
  • Další vývoj čeká i odvětví robotiky. Za deset let by tak mohly dnešní robůtky pro děti či robotické vysavače nahradit jednoduší uklízecí roboti či robotičtí sluhové. A o tom, že potenciál má i robotická ruka, víme už od osmdesátých let díky filmu Číslo 5 žije. Dnes se na vývoji robotických paží usilovně pracuje, především v Japonsku, kde chtějí, aby tito pomocníci uměli mimo obvyklých věcí například připravovat sushi.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Komentáře

Hlavní zprávy

Ochráncům přírody leží v žaludku zákon o myslivosti

Dravec a B. Hrzánová
vydáno 9. července 2020  12:21

Poštolka obecná je bezpochyby nejběžnějším českým dravcem. Vláda se nyní chystá předložit do parlamentu novelu zákona o myslivosti. Ta má však podle...  celý článek

Dostane se mládě do bezpečí? Děj filmu v novém DinoKině určují sami diváci

Ostych překonán!
vydáno 9. července 2020  5:09

Redaktorka deníku Metro si prošla DinoParku Harfa Praha. Atrakce hodnotí z pohledu rodiče malého dítěte.  celý článek

Ve stanici Florenc přestoupíte podle cedule i na áčko. O omyl se nejedná

Florenc - céčko
vydáno 8. července 2020  18:01

Z domnělé chyby zaměstnanců dopravního podniku se vyklubal nový navigační systém. Cestující jej nechápali.  celý článek

KOLOBLOG: Trasa, kde to žije i nežije, aneb Cyklistická projížďka vlastními dějinami

Hřiště týmu SK GORDIC Praha Kačerov Koloblog
vydáno 8. července 2020  16:56

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám