metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 9 °C

Pondělí, 9. prosince 2019. Svátek má Vratislav.

GALERIE: Dřív frčely céčka a teď tablety. Jaké byly a jsou největší hity Vánoc

5. prosince 2013  8:00 Lukáš Hrábek Metro.cz
Zatímco v osmdesátých letech byly skvělým dárkem vysněné džíny z Tuzexu, spousta dnešních teenagerů nad "měkkými" dárky ohrnuje nos a přeje si raději tablet. Co se k Vánocům kupovalo kdysi a co teď?

A co si budeme kupovat k Vánocům v roce 2023?

  • Za deset let budou mnohem dostupnější věci, které jsou teď naprostými novinkami, nebo jsou tak drahé, že si je mohou dovolit jen velké firmy nebo milionáři. Možná si tak po stromeček budeme dávat užitečné 3D tiskárny. Ve vývoji jsou dnes také 3D pera, z nichž se může do té doby stát pěkná hračka nejen pro děti.
  • Bude pokračovat překotný vývoj počítačů, tabletů a mobilních telefonů. Navíc se budou hledat nové způsoby, jak zdokonalit pomocí technologií i jiné věci denní potřeby, ale je otázka, nakolik se takové pokusy chytnou. V budoucnu bychom si tak mohli dávat chytré brýle, na kterých už v současnosti pracuje společnost Google, nebo třeba chytré hodinky.
  • Technologicky už dnes není problém ani s různými implantáty a čipy pro lidi, jejich rozšíření je ale spíše věcí etiky a ochoty lidí je využívat. Už dnes se používají čipy například k identifikaci psů či k nalezení ukradených aut. V budoucnu bychom tak mohli platit nákup pouhým mávnutím ruky. Další implantáty by mohly prorazit ve zdravotnictví, vždyť co jiného je kardiostimulátor než jednoduchý implantát? A i když se nám může jevit čip či implantát jako dost podivný dárek k Vánocům, za deset let může být vše jinak.
  • Další vývoj čeká i odvětví robotiky. Za deset let by tak mohly dnešní robůtky pro děti či robotické vysavače nahradit jednoduší uklízecí roboti či robotičtí sluhové. A o tom, že potenciál má i robotická ruka, víme už od osmdesátých let díky filmu Číslo 5 žije. Dnes se na vývoji robotických paží usilovně pracuje, především v Japonsku, kde chtějí, aby tito pomocníci uměli mimo obvyklých věcí například připravovat sushi.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Komentáře

Hlavní zprávy

Střed světa (možná) najdete taky uprostřed Železných hor

Výhled od zříceniny hradu Oheb na sečskou přehradu
vydáno 9. prosince 2019  16:46

Hory plné železných rud jsou ale plné i temné historie a neméně úžasných scenerií.  celý článek

Když se budete dívat na strom, tak do něj nejspíš narazíte

Jízda v terénu
vydáno 9. prosince 2019  13:55

Právě dnes vychází nové vydání výukové knihy Škola kola. Publikace je určena pro všechny, kteří chtějí mít z jízdy větší radost. Jedním z autorů je Josef...  celý článek

Spoje MHD po změnách drhnou. Má se to však zlepšit

ilustrační snímek
vydáno 9. prosince 2019  11:56

Deník Metro oslovil čtenáře, jak se jim zamlouvají nové jízdní řády. Převažovala kritika.  celý článek

Vlasov o zásahu v Praze pochyboval

Generál Andrej Andrejevič Vlasov
vydáno 9. prosince 2019  5:49

Zastupitelé pražských Řeporyjí budou o pomníku vlasovcům jednat dnes večer. Kdo byl generál Vlasov? Kdo vlasovci? Kde jsou v Praze pohřbeni? „Není pravda,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám