metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Čtvrtek, 19. září 2019. Svátek má Zita.
Bazén pod restaurací.
Dalších 38 fotografií v galerii
Bazén pod restaurací. | foto: prachcasu.cz

GALERIE: Dříve to byly skvosty, dál se mění v pražské ruiny

29. června 2015  10:39,  aktualizováno  1.7 15:39 Marek Hýř Metro.cz
Barrandovské terasy jsou kulturní památkou od roku 1988, nádraží Vyšehrad ministerstvo kultury vyhlásilo kulturní památkou v roce 2001. Budovy, které byly kdysi chloubou metropole, jsou dnes její ostudou.

Prvorepublikový klenot Barrandovské terasy chátrá již řadu let. Objekt, který je už 27 let kulturní památkou, zarůstá zelení a jeho rekonstrukce je v nedohlednu. „Stavební povolení na rekonstrukci Barrandovských teras bylo vydáno před čtyřmi lety. Stavebník mezitím oznámil, že stavbu zahájil,“ tvrdí Jan Klindera, mluvčí Prahy 5. Přesto objekt dál chátrá.

Vlastníkem stavby je společnost Barrandovské terasy, a.s.

Vlastníkem stavby je společnost Barrandovské terasy, a.s.

Barrandovské terasy je komplex budov ve čtvrti Barrandov, v městské části Praha 5. Od roku 1988 je areál kulturní památkou a od roku 1993 památkovou zónou.

Barrandovské terasy je komplex budov ve čtvrti Barrandov, v městské části Praha 5. Od roku 1988 je areál kulturní památkou a od roku 1993 památkovou zónou.

Vlastníkem stavby a okolních pozemků je akciová společnost Barrandovské terasy. Majoritní podíl v ní vlastní nyní Řek Michalis Dzikos. Ten měl s objektem velké plány. Rozsáhlá rekonstrukce, která počítala s investicí půl miliardy korun, měla obnovit mimo jiné i vyhlášenou restauraci. Počítalo se i se stavbou dvou hotelů a dalšího zázemí. Projekt z roku 2003 však dnes již zestárl a dál se s ním nepočítá. Ačkoliv stavebník rekonstrukci objektu oficiálně zahájil, doposud se na místě dělníci ani stroje ještě neobjevili.

Nádraží Vyšehrad čeká na opravu už léta

Podobný osud potkal i nádraží Vyšehrad. O rekonstrukci historické secesní budovy se mluví již od roku 2002. „Stavební povolení máme už více než rok a vše se chýlí k závěru,“ tvrdil deníku Metro zástupce investora architekt Martin Kotík letos v dubnu. S budovou se však stále nic neděje. Kromě rekonstrukce nádraží plánuje investor v blízkosti budovy i dvě nové stavby.

Ministerstvo kultury vyhlásilo objekt nádraží kulturní památkou.

Ministerstvo kultury vyhlásilo objekt nádraží kulturní památkou.

Budoucí podoba nejbližšího okolí vyšehradského nádraží.

Budoucí podoba nejbližšího okolí vyšehradského nádraží.

Podle Prahy 2 už developerovi nestojí nic v cestě. Stavba i rekonstrukce mají potřebná povolení a to i přesto, že se původní projekt radnici moc nezamlouval. „Podařilo se nám vyjednat, aby investor novostavbu snížil o jedno patro a zachoval větší odstup od historické budovy nádraží,“ popisuje zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.

Společnost RailCity Vyšehrad, které objekt nádraží patří, se také dlouho nemohla dohodnout s památkáři. Ti chtěli záruku, že když developer postaví dvě plánované budovy v ­sousedství, tak historickou budovu nenechá dál chátrat. „Samozřejmě se budeme účastnit kontrolních dnů a ­požadovat domluvené postupy,“ slibuje šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Libeňský Palác Svět stále chátrá

Palác Svět

Palác Svět

Dalším chátrajícím skvostem, kam chodil i spisovatel Bohumil Hrabal, je Palác Svět v Libni. Ten patří italskému majiteli.

„Radnice se ním v minulosti opakovaně jednala, ale bezúspěšně. Situace se bohužel nezlepšila, proto v současné době právně analyzujeme možnost vyvlastňovacího řízení,“ říká o posledním vývoji Anna Patočková, mluvčí Prahy 8.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám