metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Dalších 17 fotografií v galerii
Festival světla Signal 2015. | foto: Bedřich HelanMetro.cz

GALERIE: Festival světla Signal, to je až do nedělního večera hlavní pražský tahák

  12:46,  aktualizováno  16.10 8:19
Známé pražské stavby ozvláštněné pohyblivými projekcemi s hudbou a světelné instalace na náměstích, v parcích i interiérech, do nichž budou moci lidé i vstoupit, nabídne příští čtyři dny v hlavním městě festival světla Signal.

Pořadatelé akce nabízející neobvyklé vizuální zážitky v kulisách města očekávají kolem půl milionu návštěvníků, doporučují tedy jednosměrnou trasu po dvou desítkách zastávek programu. Světelné atrakce se rozzáří ve čtvrtek v 19 hodin a budou v provozu do neděle vždy do 24 hodin.

Festival uvede čtyři videomappingy, z nichž jeden se bude promítat uvnitř velikého stanu, který kvůli tomu vyrostl na Klárově. Jde zároveň o jedinou placenou projekci, vstupenky se budou prodávat i na místě za 190 korun. Autorem sférické projekce na vnitřek obří kupole je francouzský umělec Joanie Lemercier.

„Projekce pracuje s všeobjímajícím tématem jsoucna a bytí, ať už v kontextu vesmíru, nebo z pohledu individuálního člověka. Zabývá se mimo jiné pozorováním, které spojuje všechny naše prožitky a zkušenosti, a hledá jeho nejednoznačný vztah ke vzniku světa,“ tvrdí pořadatelé.

Jedním z největších lákadel festivalu je podle nich také velkoformátový trojrozměrný videomapping na Letohrádek Kinských. Jeho autorem je turecká skupina Ouchhh, která pomocí abstraktních prvků a algoritmů transformuje klasicistní památku do podoby parametrické architektury.

Čtvrteční zahájení festivalu se odehraje u jedné z největších instalací, obrovské světelné sítě zavěšené v prostoru nad náměstím Jana Palacha. Autorkou instalace je Američanka Janech Echelmanová. Dílo je vytvarované na základě dat o různých výškách vln tsunami napříč oceánem, které vznikly při zemětřesení v Chile v roce 2010.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy