metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan

Dalších 17 fotografií v galerii
Festival světla Signal 2015. | foto: Bedřich HelanMetro.cz

GALERIE: Festival světla Signal, to je až do nedělního večera hlavní pražský tahák

  12:46,  aktualizováno  16.10 8:19
Známé pražské stavby ozvláštněné pohyblivými projekcemi s hudbou a světelné instalace na náměstích, v parcích i interiérech, do nichž budou moci lidé i vstoupit, nabídne příští čtyři dny v hlavním městě festival světla Signal.

Pořadatelé akce nabízející neobvyklé vizuální zážitky v kulisách města očekávají kolem půl milionu návštěvníků, doporučují tedy jednosměrnou trasu po dvou desítkách zastávek programu. Světelné atrakce se rozzáří ve čtvrtek v 19 hodin a budou v provozu do neděle vždy do 24 hodin.

Festival uvede čtyři videomappingy, z nichž jeden se bude promítat uvnitř velikého stanu, který kvůli tomu vyrostl na Klárově. Jde zároveň o jedinou placenou projekci, vstupenky se budou prodávat i na místě za 190 korun. Autorem sférické projekce na vnitřek obří kupole je francouzský umělec Joanie Lemercier.

„Projekce pracuje s všeobjímajícím tématem jsoucna a bytí, ať už v kontextu vesmíru, nebo z pohledu individuálního člověka. Zabývá se mimo jiné pozorováním, které spojuje všechny naše prožitky a zkušenosti, a hledá jeho nejednoznačný vztah ke vzniku světa,“ tvrdí pořadatelé.

Jedním z největších lákadel festivalu je podle nich také velkoformátový trojrozměrný videomapping na Letohrádek Kinských. Jeho autorem je turecká skupina Ouchhh, která pomocí abstraktních prvků a algoritmů transformuje klasicistní památku do podoby parametrické architektury.

Čtvrteční zahájení festivalu se odehraje u jedné z největších instalací, obrovské světelné sítě zavěšené v prostoru nad náměstím Jana Palacha. Autorkou instalace je Američanka Janech Echelmanová. Dílo je vytvarované na základě dat o různých výškách vln tsunami napříč oceánem, které vznikly při zemětřesení v Chile v roce 2010.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek