metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Dalších 45 fotografií v galerii
Autobus má v malých uličkách problémy vyhnout se zaparkovaným autům. | foto: Metro.cz

GALERIE: Jeli jsme novou linkou 294. Malý autobus někdy stojí i 50 minut

  6:00
Linka 294 stojí a čeká na strážníky. V cestě má zaparkované auto. Zase. Nová linka byla zavedena týden před volbami a měla zlepšit obsluhu Josefova, Petrské čtvrti a Nemocnice pod Petřínem. Zatím se však potýká s problémy. Čtenáři Metra například upozornili na to, že devítimetrový midibus, který se plíží úzkými uličkami Malé Strany, už se při manévrování odřel o zaparkovaná auta. Deník Metro si proto trasu projel.

Velký mercedes překáží v Masné průjezdu autobusu. Uličky jsou v centru úzké, není možné ho objet. „Zase mi v cestě stojí osobák,“ hlásí na dispečink řidič malého autobusu. Dnes to není poprvé, kdy musel zastavit kvůli překážce. Mercedes před ním je sice zaparkovaný správně ve vymezeném prostoru, ale kvůli své luxusní délce přeci jen čouhá do cesty.

Zpoždění jsou na denním pořádku, přiznává řidič

Linka 294 se pár týdnů od svého uvedení do provozu takřka denně potýká s překážkami a odřeninami. Řidič autobusu potvrdil, že zdržení jsou na denním pořádku. „Jednou jsem stál i padesát minut,“ rozčiluje se. Není podle něj výjimkou, že autobus má zablokovanou cestu i čtyřikrát za den. 

Problémový spoj nahradil linku 292, která vozila cestující pouze mezi Malostranským náměstím a Nemocnicí pod Petřínem čtyřikrát za hodinu. Nová linka sice jede až na Florenc, ale pouze jednou za půl hodiny. Midibus pro 23 cestujících se krkolomně kodrcá poloprázdný. Mohl by být zajímavou možností pro turisty, jak se z Malé strany rychle dostat přímo pod Petřín. Dlouhý interval však cestující spíše odrazuje.

Autobus pokaždé kontrolují Američané

Na cestě midibusovou linkou 294
Na cestě midibusovou linkou 294

Cestující si na novou linku ještě nezvykli. Odrazuje je dlouhý interval mezi spoji i častá zdržení po cestě.

Navíc se autobus musí potýkat s častým zdržením, protože mu v cestě stojí špatně zaparkované auto. „Obecný postup, při takových situacích je takový, že na místo dorazí hlídka, která situaci zmonitoruje a zavolá odtahovou službu. Když odtah není možný, spojí se strážníci s policií a ta se může pokusit řidiče kontaktovat,“ popisuje mluvčí městské police Jan Čihák.

Jako by toho nebylo málo, autobus zpomaluje i pravidelná policejní prohlídka. Trasa linky totiž vede podél amerického velvyslanectví, kde hlídka se zrcadly prohlíží podvozky všech projíždějících vozidel, jestli tam není výbušnina. „O problémech linky 294 víme a řešíme je. Už jsme se sešli s městskou policií Prahy 1, s níž jsme se dohodli, že bude problémová místa častěji kontrolovat a dohlížet na to, aby zde byla vozidla řádně zaparkovaná. V budoucnu je možné, že dojde i k úpravě značení na této trase. Ale to musíme nejdřív konzultovat se zástupci Prahy 1,“ uvedl na adresu problematické linky mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek