metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 15 °C

Pátek 30. září 2022. Svátek má Jeroným, Ráchel

Dalších 38 fotografií v galerii
Park na Karlínském náměstí se rekonstruuje z evropských fondů. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

GALERIE: Karlínské náměstí je plné děr. Stromy musely jít k zemi

  7:00
Z náměstí u kostela svatého Cyrila a Metoděje je oplocené staveniště plné sutin a vykopaných jam. Místní, kteří zde byli zvyklí venčit své psy, se nyní musí spokojit pouze s­ jeho polovinou, jež je jim prozatím přístupná. I o tu mají ale v následujících týdnech přijít. Nevoli vyvolalo i kácení místní památné platanové aleje.

„Nechápu, proč dělají obě části parku najednou. Kam budeme chodit se psy?“ diví se Soňa Tyrolová, která zde svého psa venčí každý den.

Karlínské děsí také úbytek stromů v čele s pěti starými platany. „Kácení stromů mě šokovalo, protože zde některé z nich rostly bezmála sto dvě stě let,“ diví se Jan Novotný, který se kolem náměstí pohybuje denně.

Podle Anny Patočkové z radnice Prahy 8 však mělo kácení smysl. „Řadu stromů nebylo možné stabilizovat ani zlepšit jejich zdravotní stav. Proto musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny,“ hájí kácení.

Někteří jí dávají za pravdu. „Při každé bouřce tady padají větve. Je jen zásluhou velkého štěstí, že se do teď nikomu nic nestalo,“ komentuje úbytek stromů pejskař Jan Fulín.

Během následujících měsíců má na náměstí vyrůst zbrusu nové dětské hřiště, sportoviště s fitness-prvky, nové lavičky, pítka či litinové ploty. Obnovy se dočká také osvětlení kostela či kašna v severní části parku. „Parková úprava je zde koncipována ve stylu anglického krajinářského parku,“ říká Patočková.

Pokud vše půjde dle plánu, bude rekonstrukce náměstí za šestačtyřicet milionů financována z evropských fondů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek

Naše analýzy pomáhají měnit Prahu k lepšímu, říká šéf pražských „datařů“ Kotmel

vydáno 29. září 2022  16:18

Je robustní, veliká a spolehlivá. Tak hovořili její tvůrci o nové datové platformě Golemio, kterou spustil magistrát ve spolupráci s městskou společností...  celý článek

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

vydáno 29. září 2022  13:05

Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.  celý článek