metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

GALERIE: Na Hradě se ráno zkoušelo vyvěšení husitského praporu

  18:00aktualizováno  5. června 11:49
Husitský prapor zavlaje dnes v poledne na Pražském hradě. Připomenout má blížící se 600. výročí mučednické smrti kněze, myslitele a církevního reformátora Jana Husa. Ráno se všechno zkoušelo nanečisto.

Zkouška na Hradě. V osm hodin ráno začala zkouška na slavnostní ceremoniál pověšení husitských vlajek na balkon na III. nádvoří. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

„Oproti zvyklostem bude na praporu místo červeného kalichu na černém pozadí použit zlatý kalich na červeném listu,“ řekl hradní protokolář Jindřich Forejt. Hrad tuto variantu zvolil po konzultaci s historiky, více prý odpovídá historickým pramenům.

Husitský prapor s kalichem bude vlát na sídle českých prezidentů do 7. července. Svěšen tak bude den po státním svátku a výročním dni Husovy smrti, který byl upálen 6. července 1415 v Kostnici.

Dvě husitské vlajky budou vyvěšeny společně se třemi českými na balkonu na třetím nádvoří, ze kterého v minulosti mluvili prezidenti. Forejt poznamenal, že vlajka tak nebude vlát nad Hradem.

„Je to sice drobnost, já v tom ale spatřuju symbolickou důležitost, protože nad Hradem vlaje historicky pouze prezidentská standarta,“ poznamenal Forejt. Výjimkou jsou pouze vlajky státních návštěv. České vlajky budou podle něj vyvěšeny kvůli připomínce 90 let od chvíle, kdy byl 6. červenec vyhlášen památným dnem.

Hrad dlouho hledal skutečnou historickou podobu husitského praporu. Podle Forejta se nakonec po dohodě s odborníky a historiky rozhodli pro „zlatý kalich na červeném listě“, jak je znám z Jenského kodexu. Ten vznikl koncem 15. století. „Nejrozšířenější je červený kalich na černém listu, což ovšem je zpodobnění známé z 19. století díky románům Aloise Jiráska a zobrazením Alšovým,“ uvedl Forejt.

Při vyvěšení praporu zazní chorál Ktož jsú boží bojovníci

Oslavy se zúčastní také pěvecký sbor Univerzity Karlovy. Při vyvěšování vlajek zazpívá husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci. Podle Forejta má jejich přítomnost ukázat na Husův význam jako akademika a univerzitního hodnostáře. Na místě také budou přítomní historici, kteří se Husovi dlouhodobě věnují.

Prapor s kalichem vyvěsil na Hradě před 90 lety i prezident Tomáš Garrigue Masaryk, tehdy u příležitosti vyhlášení 6. července jako státního svátku. Nesouhlasil s tím Vatikán. Stala se z toho diplomatická roztržka s Vatikánem, která se řešila mnoho let.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek