metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Večerní loučení se stanicí Praha-Bubeneč
Dalších 11 fotografií v galerii
Večerní loučení se stanicí Praha-Bubeneč | foto: Milan Polák

GALERIE: Nádraží na kraji Stromovky je minulostí. Do Bubenče jezdilo málo lidí

28. srpna 2014  11:40,  aktualizováno  20:40 Lukáš Hrábek Metro.cz
Nádraží v Bubenči bylo oblíbené mezi místními i mezi výletníky, kteří se prošli přes celou Královskou oboru, dali si pití na zahrádce nádražní hospůdky a sledovali líný život v zastrčeném koutě Prahy. A pak se vydali vlakem zpět do centra. Dnes se stanice uzavírá, místní hospoda ale pojede dál. Jen už nebude nádražní a dojet do ní budete muset autobusem.

Bubenečské nádraží vzniklo v roce 1850 společně s tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic, z té doby pochází i malá, jednopatrová staniční budova. Dnes je na železniční trase na Děčín a Ústí nad Labem, která pokračuje dále do Německa. Vlaky, které v Bubenči stavěly, ale nikdy neměly namířeno tak daleko. Příměstské linky S jely do Kralup nad Vltavou.

V Bubenči se stále přecházelo přes koleje

Původně nádraží sloužilo bývalé papírně v Císařském mlýně, která se nacházela v jeho bezprostřední blízkosti. Poslední vlečka vedoucí do areálu podniku byla zrušena v roce 2006, o něco dříve zanikla i vlečka do teplárny Juliska. Od té doby sloužilo nádraží jen osobní dopravě, nákladní vlaky jím projížděly.

Nádraží v Bubenči
Hospoda na nádraží Praha-Bubeneč, které přestane 28. srpna sloužit cestujícím....

Nádraží v Bubenči se zavírá, místní nádražka ale bude fungovat dál.

Nádraží mělo částečně kryté první nástupiště před hlavní budovou, další dvě nástupní plochy ovšem byly otevřené. Aby se k nim lidé dostali, museli přecházet přes koleje, protože ve stanici nebyl podchod. Provoz této malé pražské stanice byl dálkově řízen ze stanice Praha-Holešovice.

Nový dopravní uzel vznikne v Podbabě

Bubenečské nádraží nahradí zastávka Praha-Podbaba, která bude na trati blíže k Sedlci. Provoz se na ní zahajuje v pátek, tedy den po uzavření nádraží v Bubenči. K novému nádraží vede i tramvajová trať, která sem byla prodloužena z někdejší smyčky v Podbabě.

Do Bubenče se lidé kromě vlaku dostali jen autobusem 131, jehož cesta se klikatí z Hradčanské uličkami starých Dejvic až na Bořislavku. Právě tímto autobusem se teď lidé budou dopravovat i do místní „nádražní“ hospody s nepopiratelným geniem loci. Interiér je sice podobně jako u jiných levnějších náleven značně zakouřený, při pěkném počasí ale venku funguje zastřešená zahrádka. Specialitou je v Praze málo běžná Podkováňská jedenáctka, abstinenti si mohou pochutnat na malinovce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám