metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Úterý, 10. prosince 2019. Svátek má Julie.
Centrální depozitář Národní knihovny
Dalších 7 fotografií v galerii
Centrální depozitář Národní knihovny | foto: ČTK

GALERIE: Národní knihovna má nový depozitář pro pět milionů knih

11. března 2014  13:33,  aktualizováno  14:41 ČTK
Pět milionů svazků je uloženo v nově budově Centrálního depozitáře Národní knihovny v Praze Hostivaři. Do objektu se z hlavního sídla knihovny v Klementinu přestěhovala i pracoviště pro digitalizaci fondů a jejich další zpracování. V plánu je ještě rekonstrukce starší části depozitáře, kde jsou uloženy zhruba tři miliony knih, a stavba další budovy. Poté by v Hostivaři mělo být celkem deset milionů svazků, v Klementinu zůstane asi 1,7 milionu knih.

Dostavba depozitáře řeší dlouhodobý nedostatek prostoru knihovny a nahradila ambicióznější projekt knihovní novostavby. Vítězný projekt Jana Kaplického z mezinárodní architektonické soutěže zůstal nerealizován. Projekt zčásti skončil kvůli odporu politiků vyvolanému především silnou antipatií bývalého prezidenta Václava Klause ke Kaplického návrhu; soutěž ale také čelila kritice kvůli údajnému nedodržení pravidel v případě vítěze a knihovna podle kritiků podcenila přípravu stavby, především v otázce vlastnictví pozemku. Myšlenku novostavby zastavil v roce 2008 tehdejší ministr kultury Václav Jehlička a knihovna se s novým vedením začala ubírat cestou dostavby depozitáře a opravy Klementina.

Centrální depozitář Národní knihovny

Centrální depozitář Národní knihovny

Centrální depozitář Národní knihovny

Centrální depozitář Národní knihovny

Náklady na celou rekonstrukci Klementina by měly být 1,9 miliardy korun, celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu depozitáře nejsou ještě známy. Oboje hradí program péče o národní kulturní poklad. Národní knihovna chce těmito úpravami získat kapacity pro své fondy na příštích 50 až 60 let. Stejné parametry co do nákladů a kapacity měla mít i nová budova knihovny, jejím bonusem pak mohl být přínos k současné architektuře a diskuse o ní, která české společnosti chybí.

Stavba nového depozitáře skončila na sklonku roku 2012, loni se stěhovaly knihy. V depozitáři jsou i místa s přísnými klimatickými podmínkami, neboť v něm bude uložen Národní konzervační fond.

Depozitář funguje od poloviny 90. let

  • Centrální depozitář byl postaven v polovině 90. let, využila se pro něj starší železobetonová hala, která byla zrekonstruována a k ní byla přistavěna administrativní část. Tendr na dostavbu depozitáře vyhlásila Národní knihovna v roce 2010, o rok později ho nový ředitel Tomáš Böhm zrušil jako předražený, původní celkové náklady snížil o více než 120 milionů na přibližně 300 milionů korun. Čelil ale kritice za to, že z 15 uchazečů vybrala knihovna pětici finalistů losem. Böhm svůj postup hájil - los byl podle něj rychlým a objektivním řešením. Podle dnešních informací stavba nového depozitáře přišla na 387 milionů korun.
  • Na dokončení depozitáře závisí i pokračování revitalizace Klementina. Začala před čtyřmi lety, provádí se za provozu a měla by být dokončena na konci roku 2017 nebo na začátku roku 2018. Záleží to na penězích z vládního programu péče o národní kulturní poklad - příslušné instituce, které jsou do něj zahrnuty, jsou ve skluzu pokud jde o čerpání peněz z něj. Teoreticky má program schváleno už od roku 2006 přes deset miliard korun, na opravy a novostavby sídel národních kulturních institucí se ale zatím utratilo jen málo přes 2,5 miliardy. Ministr kultury Daniel Herman proto ve středu požádá vládu o zajištění dalšího financování programu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testovali jsme atrakce s dvouletou dcerou. Poradíme, kam se vyplatí na Slovensku zajet

Děti se kontaktu se zvířaty bát nemusí.
vydáno 10. prosince 2019  16:31

Pro malé neposedy se těžko hledají turistické cíle, které je natolik zaujmou, aby vám nebylo líto vstupného. Podívejte se, co se nám osvědčilo.   celý článek

S nálepkou blázna jsem se naučil žít a vyhovuje mi, říká Marek Ztracený

Marek Ztracený
vydáno 10. prosince 2019  14:58

Zpěvák Marek Ztracený se chystá na dva koncerty v pražské O2 areně, které proběhnou 22. a 23. února. K této příležitosti navíc chystá speciální nové...  celý článek

Bude nám stačit patnáct tisíc korun, myslí si příští penzisti

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2019  12:46

Navrhovanou minimální mzdu nepovažují Češi za důstojnou. Většinu ale čeká důchod právě této výše.  celý článek

Parkoviště P+R bývají plná i zbytečná

Stanice bude během rekonstrukce v provozu, uzavřena bude pouze během dvou...
vydáno 10. prosince 2019  10:26

V Braníku a Běchovicích za pár dní otevřou 179 parkovacích míst pro přespolní.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám