metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Dalších 12 fotografií v galerii
Výstavba Plaveckého stadionu v Podolí. | foto: Archiv ČUS - Plavecký stadion PodolíMetro.cz

GALERIE: Nejznámější pražský bazén Podolí slaví 50 let. Plavala tu i Diana

  7:40
Populární a nejnavštěvovanější bazén v hlavním městě se otevřel pro veřejnost 26. června 1965.

S rozvojem průmyslu a kanalizace na počátku 50. let minulého století začala být Vltava nadměrně znečištěná. „Proto upadala obliba tehdejších plováren na Vltavě a Pražené uvažovali o výstavbě umělého koupaliště,“ popisuje okolnosti vzniku Zdeněk Míka, odborný pracovník Muzea hlavního města Prahy.

O stavbě na místě bývalého vápencového lomu magistrát definitivně rozhodl v roce 1955. Dva venkovní bazény a krytá hala měly být původně určeny pouze pro vrcholové sportovce, 28. června však byly zpřístupněny i široké veřejnosti.

Návštěvnost je podle vedení areálu stále velmi vysoká. „Během jednoho roku k nám zavítá zhruba milion lidí a v nejteplejších dnech tu pomalu není k hnutí,“ říká Jan Bezděk, ředitel Plaveckého stadionu Podolí.

Od svého založení se areál žádných velkých změn nedočkal. Podle vedení to ani není třeba, návrh architekta Richarda Podzemného je totiž nadčasovým a vysoce efektivním řešením. Například tribuna ve tvaru vlny slouží jako střecha krytého bazénu a zároveň brání větru vanoucímu od nedaleké Vltavy.

Podstatně se však změnila technologie čištění vody. „Zatímco dříve se chlor přidával ručně, dnes se o vše postará automatika. Chloru je tak méně a navíc vodu čistíme i pomocí nových pískových filtrů,“ popsal technik bazénu Jaroslav Uher. Pálení očí nebo ekzémy z nadměrné dezinfekce by už návštěvníkům neměly hrozit.

Pražským unikátem je už od počátku celoročně vyhřívaný bazén s teplotou 26 stupňů. „Ekonomicky se nám samozřejmě nevyplatí, ale jedná se o tradici, kterou chceme dodržovat. V zimě musí být plavčíci ve střehu, přes páru je totiž na plavce hůře vidět,“ dodal Bezděk.

Mimořádnými návštěvníky stadionu byla v devadesátých letech velšská princezna Diana se svým manželem princem Charlesem. Po neohlášeném příjezdu si šla zaplavat do vnitřního bazénu, který byl v tu chvíli vyhrazen pouze pro sportovce. Byla zřejmě výbornou plavkyní, protože trenérka odhalila vetřelce až ke konci tréninku, kdy ji z bazénu vyhodila. Až ochranka jí vysvětlila, na koho to křičela.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek