metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Dalších 12 fotografií v galerii
Výstavba Plaveckého stadionu v Podolí. | foto: Archiv ČUS - Plavecký stadion PodolíMetro.cz

GALERIE: Nejznámější pražský bazén Podolí slaví 50 let. Plavala tu i Diana

  7:40
Populární a nejnavštěvovanější bazén v hlavním městě se otevřel pro veřejnost 26. června 1965.

S rozvojem průmyslu a kanalizace na počátku 50. let minulého století začala být Vltava nadměrně znečištěná. „Proto upadala obliba tehdejších plováren na Vltavě a Pražené uvažovali o výstavbě umělého koupaliště,“ popisuje okolnosti vzniku Zdeněk Míka, odborný pracovník Muzea hlavního města Prahy.

O stavbě na místě bývalého vápencového lomu magistrát definitivně rozhodl v roce 1955. Dva venkovní bazény a krytá hala měly být původně určeny pouze pro vrcholové sportovce, 28. června však byly zpřístupněny i široké veřejnosti.

Návštěvnost je podle vedení areálu stále velmi vysoká. „Během jednoho roku k nám zavítá zhruba milion lidí a v nejteplejších dnech tu pomalu není k hnutí,“ říká Jan Bezděk, ředitel Plaveckého stadionu Podolí.

Od svého založení se areál žádných velkých změn nedočkal. Podle vedení to ani není třeba, návrh architekta Richarda Podzemného je totiž nadčasovým a vysoce efektivním řešením. Například tribuna ve tvaru vlny slouží jako střecha krytého bazénu a zároveň brání větru vanoucímu od nedaleké Vltavy.

Podstatně se však změnila technologie čištění vody. „Zatímco dříve se chlor přidával ručně, dnes se o vše postará automatika. Chloru je tak méně a navíc vodu čistíme i pomocí nových pískových filtrů,“ popsal technik bazénu Jaroslav Uher. Pálení očí nebo ekzémy z nadměrné dezinfekce by už návštěvníkům neměly hrozit.

Pražským unikátem je už od počátku celoročně vyhřívaný bazén s teplotou 26 stupňů. „Ekonomicky se nám samozřejmě nevyplatí, ale jedná se o tradici, kterou chceme dodržovat. V zimě musí být plavčíci ve střehu, přes páru je totiž na plavce hůře vidět,“ dodal Bezděk.

Mimořádnými návštěvníky stadionu byla v devadesátých letech velšská princezna Diana se svým manželem princem Charlesem. Po neohlášeném příjezdu si šla zaplavat do vnitřního bazénu, který byl v tu chvíli vyhrazen pouze pro sportovce. Byla zřejmě výbornou plavkyní, protože trenérka odhalila vetřelce až ke konci tréninku, kdy ji z bazénu vyhodila. Až ochranka jí vysvětlila, na koho to křičela.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy