metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim

Dalších 10 fotografií v galerii
Manželka Kolbenova vnuka Andrée Kolbenová u pomníku, který je věnovaný slavnému průmyslníkovi. | foto: ČTK

GALERIE: Nový pomník připomíná průmyslníka Emila Kolbena. Snad ho nikdo neukradne

  15:51
Nový pomník v parku na křižovatce ulic Sokolovská a Freyova v Praze 9 připomíná průmyslníka Emila Kolbena. Odhalení skleněného uměleckého díla se zúčastnila i manželka Kolbenova vnuka Andrée Kolbenová. Připomněla, že bronzová pamětní deska z vestibulu ČKD byla ukradená, proto žertem ocenila, že nové dílo je ze skla.

„Pomáhala jsem svému muži přestřihnout pásku při vstupu do stanice metra Kolbenova. Byla jsem při odhalení dědečkovy busty ve vestibulu,“ vzpomněla dnes při slavnostním aktu Andréé Kolbenová. „Naše radost ale netrvala dlouho. Přátelé nám telefonovali, že pamětní deska z ČKD byla ukradená. Zmizela i bronzová busta z metra. Jsem ráda, že nové dílo je ze skla,“ dodala příbuzná slavného průmyslníka.

Díky Kolbenovi bylo Československo úspěšné

Jan Jarolím (ODS), starosta Prahy 9, u jejíhož sídla pomník stojí, Emila Kolbena charakterizoval jako člověka, který se neobyčejnou měrou zasloužil o postavení meziválečného Československa jako desáté nejrozvinutější země tehdejšího světa. Námětem pomníku je podle jeho autorů Lukáše Velíška a Martina Suchánka fotografie z roku 1889, kdy tehdy sedmadvacetiletý Kolben pracoval v závodě Thomase Alvy Edisona ve Spojených státech.

Slavnostní odhalení Kolbenova pomníku
Slavnostní odhalení Kolbenova pomníku

Slavnostní odhalení

„Na té fotografii nám přišlo zajímavé, že je z ní patrná energie a enthusiasmus. Připomíná ducha 19. století, kterého nejlépe zosobňují romány Julesa Verna, důvěra v lidský důmysl a pokrok,“ popsal Velíšek. Ocenil kontrast mezi atmosférou fotografie a historií 20. století, která tragicky promluvila i do života rodiny Kolbenovy.

Pracoval s Edisonem, zemřel v ghettu

  • Emil Kolben se narodil v roce 1862 ve Strančicích u Prahy. Vystudoval elektrotechniku a strojnictví na německé vysoké škole technické v Praze.
  • Po studiích působil v USA v závodech Thomase Alvy Edisona a seznámil se i s dalším významným vynálezcem, Nikolou Teslou.
  • V roce 1896 se vrátil do Čech a založil ve Vysočanech první továrnu, která prosperovala až do pozdějšího vzniku ČKD.
  • Na rodinu dolehly ve 30. letech protižidovské persekuce, v roce 1943 byl do Terezína deportován i osmdesátiletý Kolben, který v ghettu po třech týdnech zemřel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek