metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Pondělí 15. srpna 2022. Svátek má Hana

Dalších 33 fotografií v galerii
Sovětské soupravy Ečs | foto: Archiv DPP

GALERIE: Oslavy 40. narozenin pražského metra startují už v pondělí

  11:01
Pražské metro v pátek oslaví 40 let od zahájení provozu na prvním úseku. Vedení pražského dopravního podniku proto připravilo několik akcí, které mají historický okamžik připomenout. "Vydává například speciální publikaci a chystá den otevřených dveří a jízdu historickou soupravou metra," uvedl mluvčí dopravce Jiří Štábl.

Oslavy začnou v pondělí ve stanici Kačerov křtem Encyklopedie MHD a otevřením výstavy historických fotografií z výstavby metra. V úterý bude otevřena další výstava na Florenci s názvem Metro ve světě. "Ve středu všechny zveme na 45 koncertů do šesti stanic v rámci akce Nalaďte se v metru," uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Po stopách prvního metra

Měnič mincí dnes v metru už neuvidíme.

Gottwaldova - třívozový vlak

Hlavní oslavy jsou připraveny na sváteční čtvrtek, kdy dopravní podnik lidem otevře od 10 hodin depo Kačerov. Prohlédnout si budou moct například jednotlivé typy vozů metra. Ve stejný den v 9.19 vyjede z Kačerova historická souprava metra Ečs. Cestující sveze do bývalé stanice Sokolovská, současné Florence, tedy přesně tak, jak vyjela před 40 lety první souprava při zahajovací jízdě. Historickými soupravami se lidé budou moct svézt po celý den, speciální jízdní řád je zveřejněn na www.m40.cz.

Za posledních 40 let se počet cestujících přepravených metrem zvýšil více než devětkrát. Zatímco za rok 1975 se jich pražskou podzemkou svezlo necelých 64 milionů, v roce 2012 jich už bylo téměř 590 milionů, tedy skoro polovina všech lidí, kteří pražskou MHD využili. Tomu odpovídá i délka tratě, která se z původních sedmi kilometrů rozrostla na současných 59. Rozšíření metra se připravuje i do budoucna. Příští rok na jaře by mělo být zprovozněno prodloužení linky A do Motola, připravuje se také výstavba nové trasy metra D z Pankráce do Písnice. Jeho výstavba by měla stát asi 25 miliard korun a dokončeno by mohlo být podle představ Prahy asi v roce 2022.

Jaká varianta zvítězí?

Jeden z typických snímků 9. května 1974. Gustáv Husák zahajuje přestřižením pásky provoz pražského metra.

V současné době se podle Štábla schvaluje územní rozhodnutí ke stavbě. Jasné ještě také není, jestli bude na Pankráci vybudována nová stanice, ze které se bude do té současné přestupovat, nebo jestli bude metro vyjíždět z té současné. "Z dopravního hlediska se jako lepší jeví varianta přestupní, z hlediska ekonomického pak odbočka. Obě mají svá pozitiva i negativa. Rozdíl v ceně je přibližně 4,5 miliardy korun," uvedl Ďuriš. Jaká z nich bude zvolena, rozhodne vedení hlavního města.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek