metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Dalších 59 fotografií v galerii
Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 8. 9. 2015. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

GALERIE: Otevření Blanky už za pár dní. O jeden den dříve, ale o tři roky později

  8:39
Blanka není jen tunelový komplex. Při její výstavbě vzniklo i parkoviště, nové tramvajové tratě nebo park.

Po dvanácti letech plánování a osmi letech stavby se v sobotu 19. září otevře tunel Blanka. První auta by měla projet už odpoledne, o den dříve, než bylo plánováno. Oficiálně ale nový termín magistrát zřejmě potvrdí až zítra. „Snažíme se, aby to bylo co nejdříve,“ řekl deníku Metro náměstek primátorky Petr Dolínek, ale konkrétnější být nechtěl.

Stavba za 37 miliard ale není jen tunel, který má o 15 minut zkrátit průjezd ucpanou metropolí. Prostavěné miliardy je vidět i v okolí komplexu. „Díky Blance došlo i k rozsáhlé kultivaci okolí stavby,“ popisuje Dolínek. Město opravilo třeba zbytky barokních hradeb. Vzniká i lepší přístupová cesta pro návštěvníky Pražského hradu v ulici U Prašného mostu.

Parkoviště pod Letnou a Prašným mostem

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 3. 10. 2011.

Součástí komplexu jsou také dvě nová podzemní parkoviště. Jedno třípatrové pod Letnou s kapacitou asi kolem 850 míst a druhé u Prašného mostu, které má kapacitu zhruba poloviční, 350 míst. Parkoviště by měla začít fungovat v první polovině příštího roku. O místa v nich se rozdělí návštěvníci, rezidenti a zaměstnanci státní správy.

Radost budou mít i fanoušci Sparty, kterým bude sloužit v době zápasů jejich týmu. Vznik parkovišť není jediné, co si pochvalují městské části. „V rámci výstavby tunelu Blanka v roce 2012 proběhla také rekonstrukce Letenského náměstí a části ulice Milady Horákové,“ vypočítává místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Park se jménem politika, který se jako první sešel s chartistou

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Myslbekova 24. 9. 2014.

S Blankou nesouvisí jen doprava. Nový park o rozloze 2,5 hektaru vznikl na křížení Patočkovy, Myslbekovy a Střešovické ulice v Praze 6. Jde o prostor, kde byla zahrádkářská kolonie a pak staveniště tunelu. Návštěvníci v něm kromě zeleně najdou rybník i dětské hřiště s atraktivními vodními prvky. Loni otevřený park nese jméno po nizozemském ministru zahraničních věcí Maxu van der Stoelovi, který byl prvním západoevropským politikem, jenž kontaktoval v Praze Chartu 77, přesněji jejího mluvčího profesora Jana Patočku.

Opravena byla během stavby i řada tramvajových tratí v Praze 6 a 7. Zrekonstruovali jsme řadu zastávek, díky úpravám se zrychlí odbavení a přepravní rychlosti na tramvajových tratích,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Trojský most 18. 12. 2012.

Už před rokem město otevřelo jako první část komplexu Trojský most, který nahradil dožilé přemostění řeky pro tramvaje a auta a usnadnil třeba cestování do zoo.

V rámci stavby mostu vznikla také nová tramvajová trať mezi ulicemi Partyzánskou a Trojskou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy