metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Dalších 59 fotografií v galerii
Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 8. 9. 2015. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

GALERIE: Otevření Blanky už za pár dní. O jeden den dříve, ale o tři roky později

  8:39
Blanka není jen tunelový komplex. Při její výstavbě vzniklo i parkoviště, nové tramvajové tratě nebo park.

Po dvanácti letech plánování a osmi letech stavby se v sobotu 19. září otevře tunel Blanka. První auta by měla projet už odpoledne, o den dříve, než bylo plánováno. Oficiálně ale nový termín magistrát zřejmě potvrdí až zítra. „Snažíme se, aby to bylo co nejdříve,“ řekl deníku Metro náměstek primátorky Petr Dolínek, ale konkrétnější být nechtěl.

Stavba za 37 miliard ale není jen tunel, který má o 15 minut zkrátit průjezd ucpanou metropolí. Prostavěné miliardy je vidět i v okolí komplexu. „Díky Blance došlo i k rozsáhlé kultivaci okolí stavby,“ popisuje Dolínek. Město opravilo třeba zbytky barokních hradeb. Vzniká i lepší přístupová cesta pro návštěvníky Pražského hradu v ulici U Prašného mostu.

Parkoviště pod Letnou a Prašným mostem

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 3. 10. 2011.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 3. 10. 2011.

Součástí komplexu jsou také dvě nová podzemní parkoviště. Jedno třípatrové pod Letnou s kapacitou asi kolem 850 míst a druhé u Prašného mostu, které má kapacitu zhruba poloviční, 350 míst. Parkoviště by měla začít fungovat v první polovině příštího roku. O místa v nich se rozdělí návštěvníci, rezidenti a zaměstnanci státní správy.

Radost budou mít i fanoušci Sparty, kterým bude sloužit v době zápasů jejich týmu. Vznik parkovišť není jediné, co si pochvalují městské části. „V rámci výstavby tunelu Blanka v roce 2012 proběhla také rekonstrukce Letenského náměstí a části ulice Milady Horákové,“ vypočítává místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Park se jménem politika, který se jako první sešel s chartistou

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Myslbekova 24. 9. 2014.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Myslbekova 24. 9. 2014.

S Blankou nesouvisí jen doprava. Nový park o rozloze 2,5 hektaru vznikl na křížení Patočkovy, Myslbekovy a Střešovické ulice v Praze 6. Jde o prostor, kde byla zahrádkářská kolonie a pak staveniště tunelu. Návštěvníci v něm kromě zeleně najdou rybník i dětské hřiště s atraktivními vodními prvky. Loni otevřený park nese jméno po nizozemském ministru zahraničních věcí Maxu van der Stoelovi, který byl prvním západoevropským politikem, jenž kontaktoval v Praze Chartu 77, přesněji jejího mluvčího profesora Jana Patočku.

Opravena byla během stavby i řada tramvajových tratí v Praze 6 a 7. Zrekonstruovali jsme řadu zastávek, díky úpravám se zrychlí odbavení a přepravní rychlosti na tramvajových tratích,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Trojský most 18. 12. 2012.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Trojský most 18. 12. 2012.

Už před rokem město otevřelo jako první část komplexu Trojský most, který nahradil dožilé přemostění řeky pro tramvaje a auta a usnadnil třeba cestování do zoo.

V rámci stavby mostu vznikla také nová tramvajová trať mezi ulicemi Partyzánskou a Trojskou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy