metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Pivní festival
Dalších 14 fotografií v galerii
Pivní festival | foto: Pavel Tůma

GALERIE: Pivní festival je zatím na blátě. Návštěvníci si v něm klidně zatancují

17. května 2014  13:26 Lukáš Hrábek Metro.cz
Obřímu festivalu českých piv, který je svátkem pro spoustu místních pivařů i zahraničních turistů, zatím počasí příliš nepřeje. Akce se pro veřejnost otevřela včera. Posezení na zahrádce mezi stany bylo ale kvůli dešti nemožné a kuřáci, kteří si svou nikotinovou závislost nemohou kompenzovat uvnitř, postávali většinou ve vchodech do pivních stanů.

Fotogalerie

Letos se dvoutýdenní akce pro milovníky piva přestěhovala na letenskou pláň, hned vedle tramvajové zastávky Sparta a ústí nedokončeného tunelu Blanka. Už když se v podvečer blížíme k festivalu, je nám jasné, že akce je řádně rozjetá. 

Prší a před vchodem do areálu je krátký úsek, kde se šlape po rozmoklé zemi a blátíčku. Přesto zrovna v těchto místech tancují a pokřikují na sebe tři veselí Britové. Pak se za tónů hlasité pisně rozejdou směrem na tramvaj, která je po odpoledni na festivalu zřejmě odveze na párty po pražských klubech.

Opilý námořník je veliký tanečník

Vstup na festival stojí 45 korun, tedy symbolicky cenu jednoho piva. Za piva se opět platí kartou, na kterou si návštěvníci nabijí několik pivních tolarů, každý za 45 korun. Platí, že jeden tolar je za jedno pivo, tupláky stojí tolary dva. Bezhotovostní styk je velmi rychlý a praktický. Servírka jen projede kartu pokladnou, vyťuká objednávku a je hotovo.

Český pivní festival

Na festival chodí i lidé v legračních kostýmech.

Každý návštěvník musí nejdříve vstoupit do největšího stanu, v němž hrají kapely i reprodukovaná hudba. Pod pódiem tancují lidé, kteří jsou v náladě, činí se hlavně muž v námořnickém oblečku, který má na nohou bílé podkolenky. Zde se pije pivo po tuplácích. Je trochu škoda, že stylové kroje, které zdobily minulý ročník, vystřídaly u servírek červená trička. Pro milovníka zkoušení různých chutí a značek piva může být také zklamáním, že několik různých piv sdružených pod hlavičkou K Brewery vystřídal letos v hlavním stanu sortiment jediného pivovaru, a to toho krušovického. O to více ale příznivce malých pivovarů potěší, že konečně dostal důstojné místo stan Pivní rozmanitosti, který na některých předešlých ročnících byl řešen jen velmi provizorně. Mezi oběma pivními stany je venkovní zahrádka, na které se ale za vydatného deště nedá sedět.

U piva můžete sledovat hokejové mistrovství

Ve stanu s pivy z menších pivovarů jsou tři dlouhé pulty, u každého z nich se točí přes dvacet druhů piva. To znamená, že v jednu chvíli je k dispozici zhruba sedmdesát až osmdesát druhů. Lidé si vybírají ze seznamu, který je u každého pivního pultu zapsán na tabuli po stranách i nahoře u stropu. V porovnání s minulými ročníky, kdy byly názvy dostupných piv vytištěné na papíry a rozlepené všude možně, jde o zlepšení o sto procent.

Pro veřejnost se 16. května na Letenské pláni otevřely brány sedmého ročníku...
Pivní festival

O piva z menších pivovarů je zájem a ve stanu se občas tvoří fronty. I zde si můžete dát tupláka, většina lidí ale u silných piv a speciálů volí raději klasický půllitr. Festival myslí i na fanoušky hokeje, probíhající mistrovství světa v Bělorusku se tu sleduje na několika televizích. Duelu mezi Švédskem a Slovenskem přihlíží i několik Slováků, kteří se po vstřeleném gólu hlasitě radují. 

Pozor na záchody, ty pánské přetékají

Pokud máte hlad, můžete si vybrat něco z jídelního lístku v hlavním stanu nebo z nabídky několika partnerských restaurací, které najdete pospolu ve stanu napojeném na prostory Pivní rozmanitosti. I za jídla se platí v tolarech, ta hlavní se pohybují mezi třemi až šesti tolary.

Záchody jsou umístěné u hlavního stanu. Pánové by si ovšem měli dávat pozor na záchodě, zvlášť v pokročilých hodinách. Nejbližší dva venkovní pisoáry totiž přetékají. Další jsou ale úplně prázdné, stačí tak udělat jen o pár kroků víc a máte jistotu čistých kalhot.

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám