metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Pivní festival
Dalších 14 fotografií v galerii
Pivní festival | foto: Pavel Tůma

GALERIE: Pivní festival je zatím na blátě. Návštěvníci si v něm klidně zatancují

17. května 2014  13:26 Lukáš Hrábek Metro.cz
Obřímu festivalu českých piv, který je svátkem pro spoustu místních pivařů i zahraničních turistů, zatím počasí příliš nepřeje. Akce se pro veřejnost otevřela včera. Posezení na zahrádce mezi stany bylo ale kvůli dešti nemožné a kuřáci, kteří si svou nikotinovou závislost nemohou kompenzovat uvnitř, postávali většinou ve vchodech do pivních stanů.

Fotogalerie

Letos se dvoutýdenní akce pro milovníky piva přestěhovala na letenskou pláň, hned vedle tramvajové zastávky Sparta a ústí nedokončeného tunelu Blanka. Už když se v podvečer blížíme k festivalu, je nám jasné, že akce je řádně rozjetá. 

Prší a před vchodem do areálu je krátký úsek, kde se šlape po rozmoklé zemi a blátíčku. Přesto zrovna v těchto místech tancují a pokřikují na sebe tři veselí Britové. Pak se za tónů hlasité pisně rozejdou směrem na tramvaj, která je po odpoledni na festivalu zřejmě odveze na párty po pražských klubech.

Opilý námořník je veliký tanečník

Vstup na festival stojí 45 korun, tedy symbolicky cenu jednoho piva. Za piva se opět platí kartou, na kterou si návštěvníci nabijí několik pivních tolarů, každý za 45 korun. Platí, že jeden tolar je za jedno pivo, tupláky stojí tolary dva. Bezhotovostní styk je velmi rychlý a praktický. Servírka jen projede kartu pokladnou, vyťuká objednávku a je hotovo.

Český pivní festival

Na festival chodí i lidé v legračních kostýmech.

Každý návštěvník musí nejdříve vstoupit do největšího stanu, v němž hrají kapely i reprodukovaná hudba. Pod pódiem tancují lidé, kteří jsou v náladě, činí se hlavně muž v námořnickém oblečku, který má na nohou bílé podkolenky. Zde se pije pivo po tuplácích. Je trochu škoda, že stylové kroje, které zdobily minulý ročník, vystřídaly u servírek červená trička. Pro milovníka zkoušení různých chutí a značek piva může být také zklamáním, že několik různých piv sdružených pod hlavičkou K Brewery vystřídal letos v hlavním stanu sortiment jediného pivovaru, a to toho krušovického. O to více ale příznivce malých pivovarů potěší, že konečně dostal důstojné místo stan Pivní rozmanitosti, který na některých předešlých ročnících byl řešen jen velmi provizorně. Mezi oběma pivními stany je venkovní zahrádka, na které se ale za vydatného deště nedá sedět.

U piva můžete sledovat hokejové mistrovství

Ve stanu s pivy z menších pivovarů jsou tři dlouhé pulty, u každého z nich se točí přes dvacet druhů piva. To znamená, že v jednu chvíli je k dispozici zhruba sedmdesát až osmdesát druhů. Lidé si vybírají ze seznamu, který je u každého pivního pultu zapsán na tabuli po stranách i nahoře u stropu. V porovnání s minulými ročníky, kdy byly názvy dostupných piv vytištěné na papíry a rozlepené všude možně, jde o zlepšení o sto procent.

Pro veřejnost se 16. května na Letenské pláni otevřely brány sedmého ročníku...
Pivní festival

O piva z menších pivovarů je zájem a ve stanu se občas tvoří fronty. I zde si můžete dát tupláka, většina lidí ale u silných piv a speciálů volí raději klasický půllitr. Festival myslí i na fanoušky hokeje, probíhající mistrovství světa v Bělorusku se tu sleduje na několika televizích. Duelu mezi Švédskem a Slovenskem přihlíží i několik Slováků, kteří se po vstřeleném gólu hlasitě radují. 

Pozor na záchody, ty pánské přetékají

Pokud máte hlad, můžete si vybrat něco z jídelního lístku v hlavním stanu nebo z nabídky několika partnerských restaurací, které najdete pospolu ve stanu napojeném na prostory Pivní rozmanitosti. I za jídla se platí v tolarech, ta hlavní se pohybují mezi třemi až šesti tolary.

Záchody jsou umístěné u hlavního stanu. Pánové by si ovšem měli dávat pozor na záchodě, zvlášť v pokročilých hodinách. Nejbližší dva venkovní pisoáry totiž přetékají. Další jsou ale úplně prázdné, stačí tak udělat jen o pár kroků víc a máte jistotu čistých kalhot.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám