metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Podzemní kryt Bezovka
Dalších 11 fotografií v galerii
Podzemní kryt Bezovka | foto: Metro.cz

GALERIE: Pod Parukářkou vás schovají před bombou. Svačinu s sebou

25. července 2019  10:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Z krytu Bezovka se nám v parném létě nechtělo. Ale někteří tu nevydrží ani pár hodin.

Hlavní vchod do největšího podzemního krytu na Žižkově, který od vnějšího světa oddělují pětitunové pancéřové dveře, jsme nejprve hledali marně. S kolegou Petrem jsme postávali u veřejnosti nejznámějšího vchodu pokrytého graffiti, za kterým se občas odehrávají soukromé prohlídky, párty a koncerty. Protiatomový kryt Bezovka, kde je i v horkém létě příjemných dvacet stupňů, jsme si však prošli běžně nepřístupnými prostorami.

Šílený chlapec

Bludiště chodeb pod Parukářkou přináší některé legendy.

  • Historky se šířily zejména o večírcích v bývalém klubu Bunkr (neplést s tím v Lodecké ulici), který se nacházel v pronajaté části. 
  • Po Žižkově se ale mluví také o tom, jak se tu v 60. letech během branného cvičení ztratil desetiletý chlapec. Učitelka si děti nespočítala a údržbář se tam čtrnáct dní neobjevil, protože byl na dovolené. Podle pitvy nezemřel hoch hladem a žízní, ale na šílenství.
  • Na tehdy černě vymalovaných zdech se našly škrábance od nehtů. 

„Do krytu vede pět chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Kryt vznikl v polovině 50. let a dnes se uvádí kapacita asi dva a půl tisíce osob. Na to, aby vás tu v případě hrozby schovali, nemusíte být z Prahy 3. Měli byste ale mít s sebou evakuační zavazadlo,“ svěřuje nám v útrobách Bezovky Petr Koníček ze Správy služeb hl. m. Prahy s tím, že nejdůležitější součástí tohoto zavazadla je jídlo na tři dny.

„Většina lidí, kteří by se zde reálně ukrývali, by byly ženy a děti. Na muže se vztahuje povinnost obrany státu. Psychologická hranice, kdy je třeba odtud lidi pustit, je 72 hodin. Každý tu má totiž pro sebe sotva metr čtvereční,“ dodává Koníček .

V komplexu jsme si mohli prohlédnout náhradní zdroj elektřiny – obrovský agregát značky Škoda, jeden ze dvou podzemních bazénů, kam se vejde až 150 kubíků vody, a také vzduchotechniku. Část krytu, kde před časem skupina mužů v rámci experimentu nevydržela ani přes noc, teď slouží jako kancelář pro pracovníky, jež spravují i všechny ostatní kryty v Praze 3. Část bunkru využívá i policie. Podle mluvčí trojky Michaely Luňáčkové se sem možná brzy podívá veřejnost. „Sledujte Facebook informační služby Prahy 3, kde budeme soutěžit o vstupenky,“ říká. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám