metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Dalších 11 fotografií v galerii
Podzemní kryt Bezovka | foto: Metro.cz

GALERIE: Pod Parukářkou vás schovají před bombou. Svačinu s sebou

  10:18
Z krytu Bezovka se nám v parném létě nechtělo. Ale někteří tu nevydrží ani pár hodin.

Hlavní vchod do největšího podzemního krytu na Žižkově, který od vnějšího světa oddělují pětitunové pancéřové dveře, jsme nejprve hledali marně. S kolegou Petrem jsme postávali u veřejnosti nejznámějšího vchodu pokrytého graffiti, za kterým se občas odehrávají soukromé prohlídky, párty a koncerty. Protiatomový kryt Bezovka, kde je i v horkém létě příjemných dvacet stupňů, jsme si však prošli běžně nepřístupnými prostorami.

Šílený chlapec

Bludiště chodeb pod Parukářkou přináší některé legendy.

  • Historky se šířily zejména o večírcích v bývalém klubu Bunkr (neplést s tím v Lodecké ulici), který se nacházel v pronajaté části. 
  • Po Žižkově se ale mluví také o tom, jak se tu v 60. letech během branného cvičení ztratil desetiletý chlapec. Učitelka si děti nespočítala a údržbář se tam čtrnáct dní neobjevil, protože byl na dovolené. Podle pitvy nezemřel hoch hladem a žízní, ale na šílenství.
  • Na tehdy černě vymalovaných zdech se našly škrábance od nehtů. 

„Do krytu vede pět chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Kryt vznikl v polovině 50. let a dnes se uvádí kapacita asi dva a půl tisíce osob. Na to, aby vás tu v případě hrozby schovali, nemusíte být z Prahy 3. Měli byste ale mít s sebou evakuační zavazadlo,“ svěřuje nám v útrobách Bezovky Petr Koníček ze Správy služeb hl. m. Prahy s tím, že nejdůležitější součástí tohoto zavazadla je jídlo na tři dny.

„Většina lidí, kteří by se zde reálně ukrývali, by byly ženy a děti. Na muže se vztahuje povinnost obrany státu. Psychologická hranice, kdy je třeba odtud lidi pustit, je 72 hodin. Každý tu má totiž pro sebe sotva metr čtvereční,“ dodává Koníček .

V komplexu jsme si mohli prohlédnout náhradní zdroj elektřiny – obrovský agregát značky Škoda, jeden ze dvou podzemních bazénů, kam se vejde až 150 kubíků vody, a také vzduchotechniku. Část krytu, kde před časem skupina mužů v rámci experimentu nevydržela ani přes noc, teď slouží jako kancelář pro pracovníky, jež spravují i všechny ostatní kryty v Praze 3. Část bunkru využívá i policie. Podle mluvčí trojky Michaely Luňáčkové se sem možná brzy podívá veřejnost. „Sledujte Facebook informační služby Prahy 3, kde budeme soutěžit o vstupenky,“ říká. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek