metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Dalších 11 fotografií v galerii
Podzemní kryt Bezovka | foto: Metro.cz

GALERIE: Pod Parukářkou vás schovají před bombou. Svačinu s sebou

  10:18
Z krytu Bezovka se nám v parném létě nechtělo. Ale někteří tu nevydrží ani pár hodin.

Hlavní vchod do největšího podzemního krytu na Žižkově, který od vnějšího světa oddělují pětitunové pancéřové dveře, jsme nejprve hledali marně. S kolegou Petrem jsme postávali u veřejnosti nejznámějšího vchodu pokrytého graffiti, za kterým se občas odehrávají soukromé prohlídky, párty a koncerty. Protiatomový kryt Bezovka, kde je i v horkém létě příjemných dvacet stupňů, jsme si však prošli běžně nepřístupnými prostorami.

Šílený chlapec

Bludiště chodeb pod Parukářkou přináší některé legendy.

  • Historky se šířily zejména o večírcích v bývalém klubu Bunkr (neplést s tím v Lodecké ulici), který se nacházel v pronajaté části. 
  • Po Žižkově se ale mluví také o tom, jak se tu v 60. letech během branného cvičení ztratil desetiletý chlapec. Učitelka si děti nespočítala a údržbář se tam čtrnáct dní neobjevil, protože byl na dovolené. Podle pitvy nezemřel hoch hladem a žízní, ale na šílenství.
  • Na tehdy černě vymalovaných zdech se našly škrábance od nehtů. 

„Do krytu vede pět chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Kryt vznikl v polovině 50. let a dnes se uvádí kapacita asi dva a půl tisíce osob. Na to, aby vás tu v případě hrozby schovali, nemusíte být z Prahy 3. Měli byste ale mít s sebou evakuační zavazadlo,“ svěřuje nám v útrobách Bezovky Petr Koníček ze Správy služeb hl. m. Prahy s tím, že nejdůležitější součástí tohoto zavazadla je jídlo na tři dny.

„Většina lidí, kteří by se zde reálně ukrývali, by byly ženy a děti. Na muže se vztahuje povinnost obrany státu. Psychologická hranice, kdy je třeba odtud lidi pustit, je 72 hodin. Každý tu má totiž pro sebe sotva metr čtvereční,“ dodává Koníček .

V komplexu jsme si mohli prohlédnout náhradní zdroj elektřiny – obrovský agregát značky Škoda, jeden ze dvou podzemních bazénů, kam se vejde až 150 kubíků vody, a také vzduchotechniku. Část krytu, kde před časem skupina mužů v rámci experimentu nevydržela ani přes noc, teď slouží jako kancelář pro pracovníky, jež spravují i všechny ostatní kryty v Praze 3. Část bunkru využívá i policie. Podle mluvčí trojky Michaely Luňáčkové se sem možná brzy podívá veřejnost. „Sledujte Facebook informační služby Prahy 3, kde budeme soutěžit o vstupenky,“ říká. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy