metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Dalších 11 fotografií v galerii
Podzemní kryt Bezovka | foto: Metro.cz

GALERIE: Pod Parukářkou vás schovají před bombou. Svačinu s sebou

  10:18
Z krytu Bezovka se nám v parném létě nechtělo. Ale někteří tu nevydrží ani pár hodin.

Hlavní vchod do největšího podzemního krytu na Žižkově, který od vnějšího světa oddělují pětitunové pancéřové dveře, jsme nejprve hledali marně. S kolegou Petrem jsme postávali u veřejnosti nejznámějšího vchodu pokrytého graffiti, za kterým se občas odehrávají soukromé prohlídky, párty a koncerty. Protiatomový kryt Bezovka, kde je i v horkém létě příjemných dvacet stupňů, jsme si však prošli běžně nepřístupnými prostorami.

Šílený chlapec

Bludiště chodeb pod Parukářkou přináší některé legendy.

  • Historky se šířily zejména o večírcích v bývalém klubu Bunkr (neplést s tím v Lodecké ulici), který se nacházel v pronajaté části. 
  • Po Žižkově se ale mluví také o tom, jak se tu v 60. letech během branného cvičení ztratil desetiletý chlapec. Učitelka si děti nespočítala a údržbář se tam čtrnáct dní neobjevil, protože byl na dovolené. Podle pitvy nezemřel hoch hladem a žízní, ale na šílenství.
  • Na tehdy černě vymalovaných zdech se našly škrábance od nehtů. 

„Do krytu vede pět chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Kryt vznikl v polovině 50. let a dnes se uvádí kapacita asi dva a půl tisíce osob. Na to, aby vás tu v případě hrozby schovali, nemusíte být z Prahy 3. Měli byste ale mít s sebou evakuační zavazadlo,“ svěřuje nám v útrobách Bezovky Petr Koníček ze Správy služeb hl. m. Prahy s tím, že nejdůležitější součástí tohoto zavazadla je jídlo na tři dny.

„Většina lidí, kteří by se zde reálně ukrývali, by byly ženy a děti. Na muže se vztahuje povinnost obrany státu. Psychologická hranice, kdy je třeba odtud lidi pustit, je 72 hodin. Každý tu má totiž pro sebe sotva metr čtvereční,“ dodává Koníček .

V komplexu jsme si mohli prohlédnout náhradní zdroj elektřiny – obrovský agregát značky Škoda, jeden ze dvou podzemních bazénů, kam se vejde až 150 kubíků vody, a také vzduchotechniku. Část krytu, kde před časem skupina mužů v rámci experimentu nevydržela ani přes noc, teď slouží jako kancelář pro pracovníky, jež spravují i všechny ostatní kryty v Praze 3. Část bunkru využívá i policie. Podle mluvčí trojky Michaely Luňáčkové se sem možná brzy podívá veřejnost. „Sledujte Facebook informační služby Prahy 3, kde budeme soutěžit o vstupenky,“ říká. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy