metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Dalších 20 fotografií v galerii
Pohřební tramvaj. | foto: Archiv DPMetro.cz

GALERIE: Pohřebák, kropičák nebo pojízdná prodejna. Zapomenuté pražské tramvaje

  8:06
Tramvaje po Praze nevozily jen lidi. Víte, co všechno jezdilo po kolejích? Tisíce fanoušků pražské MHD mají novou velkou hvězdu – mazací tramvaj, ale není to zdaleka poprvé, co se na nějakou tramvaj čeká na rohu a­ netrpělivě se vyhlíží.

Když si legendární primátorská tramvaj, vůz s číslem 200, zahrála hlavní roli ve filmu Pohádka o staré tramvaji, dostala jméno Terezka. Filmaři vůz, který byl původně určen jako slavnostní tramvaj pražských primátorů, natřeli namodro a číslo nahradili obrázkem sluníčka.

„Po natáčení začala Terezka vozit děti, a ­to téměř denně. Malí cestující tramvaj nadšeně vyhlíželi, velmi si ji oblíbili,“ vzpomíná archivář dopravního podniku Pavel Fojtík.

Záchod pro děti

Kvůli předškolákům byla do vozu vestavěna i­ další kuriozita. Na zadní plošině stála dřevěná truhla s pískem a dvěma kruhovými otvory. „Nebylo to nic jiného než nouzový záchod pro děti,“ vysvětluje Fojtík. Primátorská tramvaj tak byla asi jedinou na světě, kde si mohli pasažéři odskočit. Dnes je tramvaj ozdobou sbírek Muzea MHD.

V minulosti tramvaje často nevozily jen cestující. Naprostou raritou byla tramvaj pohřební, která jezdila po metropoli v letech 1917 až 1922. Třeba během první světové války jezdilo například hodně nákladních vozů. Ale zlatou érou speciálních tramvají bylo meziválečné období.

„To jezdilo všechno možné: od těch nákladních, přes kropicí, až po vlečné prodejny tramvajenek,“ vysvětluje Fojtík. Těch neobvyklých tramvají byla podle Fojtíka v minulosti celá řada.

Štěrk, písek i uhlí

Nejdříve metropolí jezdily sněhové pluhy, které ani podobou s běžnými tramvajemi neměly nic společného. Po odmontování radlic sloužily k tahání nákladních vlečných vozů.

Ve vozovnách parkovaly i nákladní motorové vozy, které přepravovaly všechno možné, především štěrk, písek, uhlí, ale i potraviny.

„Významnou roli hrály v­životě města také tramvaje kropicí nebo čističe kolejových žlábků,“ dodal Fojtík. Ale existovaly i sanitní vozy určené k­ převozu raněných od sanitních vlaků do nemocnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek