metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Dalších 20 fotografií v galerii
Pohřební tramvaj. | foto: Archiv DPMetro.cz

GALERIE: Pohřebák, kropičák nebo pojízdná prodejna. Zapomenuté pražské tramvaje

  8:06
Tramvaje po Praze nevozily jen lidi. Víte, co všechno jezdilo po kolejích? Tisíce fanoušků pražské MHD mají novou velkou hvězdu – mazací tramvaj, ale není to zdaleka poprvé, co se na nějakou tramvaj čeká na rohu a­ netrpělivě se vyhlíží.

Když si legendární primátorská tramvaj, vůz s číslem 200, zahrála hlavní roli ve filmu Pohádka o staré tramvaji, dostala jméno Terezka. Filmaři vůz, který byl původně určen jako slavnostní tramvaj pražských primátorů, natřeli namodro a číslo nahradili obrázkem sluníčka.

„Po natáčení začala Terezka vozit děti, a ­to téměř denně. Malí cestující tramvaj nadšeně vyhlíželi, velmi si ji oblíbili,“ vzpomíná archivář dopravního podniku Pavel Fojtík.

Záchod pro děti

Kvůli předškolákům byla do vozu vestavěna i­ další kuriozita. Na zadní plošině stála dřevěná truhla s pískem a dvěma kruhovými otvory. „Nebylo to nic jiného než nouzový záchod pro děti,“ vysvětluje Fojtík. Primátorská tramvaj tak byla asi jedinou na světě, kde si mohli pasažéři odskočit. Dnes je tramvaj ozdobou sbírek Muzea MHD.

V minulosti tramvaje často nevozily jen cestující. Naprostou raritou byla tramvaj pohřební, která jezdila po metropoli v letech 1917 až 1922. Třeba během první světové války jezdilo například hodně nákladních vozů. Ale zlatou érou speciálních tramvají bylo meziválečné období.

„To jezdilo všechno možné: od těch nákladních, přes kropicí, až po vlečné prodejny tramvajenek,“ vysvětluje Fojtík. Těch neobvyklých tramvají byla podle Fojtíka v minulosti celá řada.

Štěrk, písek i uhlí

Nejdříve metropolí jezdily sněhové pluhy, které ani podobou s běžnými tramvajemi neměly nic společného. Po odmontování radlic sloužily k tahání nákladních vlečných vozů.

Ve vozovnách parkovaly i nákladní motorové vozy, které přepravovaly všechno možné, především štěrk, písek, uhlí, ale i potraviny.

„Významnou roli hrály v­životě města také tramvaje kropicí nebo čističe kolejových žlábků,“ dodal Fojtík. Ale existovaly i sanitní vozy určené k­ převozu raněných od sanitních vlaků do nemocnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek