metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

GALERIE: Praha si připomíná den úmrtí svatého Václava. Lidé se sešli u koně

  11:52
Václavské náměstí je symbolem toho, že dobro bývá provázeno zlem, zaznělo z několika úst při sobotním Svatováclavském duchovním zastavení. Vystoupila na něm řada duchovních v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i několik osobností z politické sféry, například starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký nebo europoslanec Stanislav Polčák.

Duchovní zastavení se posedmé konalo v předvečer svátku svatého Václava s cílem připomenout odkaz tohoto patrona českého národa a ukázat jeho význam pro současnost. Václavské náměstí, kterému dominuje socha svatého Václava na koni, bylo dějištěm řady významných okamžiků české historie. „Bojovalo se zde o hodnoty dobra a zla, o spravedlnost,“ připomněl Duka.

Václavák je obrazem českého národa, tvrdí starosta

Toto místo však má i druhou tvář, v noci se stává nebezpečným, pohybují se na něm bezdomovci, narkomani i prostitutky. „Je symbolem, že je dobro provázeno zlem a bohatství chudobou,“ uvedl starosta Lomecký. Náměstí je podle něj koncentrovaným obrazem celého českého národa.

Řečníci postupně připomínali různé aspekty života svatého Václava, jehož odkaz je podle nich stále aktuální. Europoslanec Polčák řekl, že byl tento světec nejen duchovní, ale také státní osobností. Starosta Lomecký zase vypíchl jeho prozápadní orientaci.

Duka položil kytici k soše svatého Václava

Svatováclavské duchovní zastavení zahájili moravští poutníci, kteří celé odpoledne putovali Prahou. Přinesli kopii Palladia země české, kovového reliéfu Panny Marie, který svatý Metoděj údajně při křtu věnoval svaté Ludmile. Její vnuk Václav tento obraz zdědil po její smrti. Čeští katolíci mu připisují ochrannou moc.

Arcibiskup Duka po svém projevu položil kytici s trikolórou k soše svatého Václava. Pak před zaplněnou horní část Václavského náměstí přijel Sbor Selských jízd, šest dívek na koních doprovázených praporečníky. Společně vyslechli národní hymnu a program akce, kterou pořádalo Sdružení přátel Václavského náměstí společně s Prahou 1 a Arcibiskupstvím pražským, uzavřel Svatováclavský chorál.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek