metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 9 °C

Středa, 20. ledna 2021. Svátek má Ilona.
22. prosince ve 22 hodin metro vůbec poprvé vyjelo do tunelu na zkušební jízdu
Dalších 19 fotografií v galerii
22. prosince ve 22 hodin metro vůbec poprvé vyjelo do tunelu na zkušební jízdu z Kačerova do stanice Pražského povstání. | foto: Archiv DPP

GALERIE: Před 40 lety vyjelo poprvé do tunelu pražské metro

21. prosince 2013  0:32 Jiří Bigas Metro.cz
V květnu 2014 pražské metro oslaví neuvěřitelných 40 let provozu. Už o několik měsíců dříve, v prosinci 1973, ale odstartovaly první zkušební jízdy nových vozů typu Ečs, které do Prahy dorazily v polovině října téhož roku.

Kvapem se blíží Vánoce a v prosinci 1973 se pomalu stává vysněná pražská podzemní dráha realitou. Její první úsek je téměř dokončený a přichází řada na ostré zkoušky samotných sovětských vozů, které nakonec dostaly přednost před českým typem R1 navrženým v ČKD. První jízdy od 12. prosince nicméně ještě neprobíhají pod zemí, ale na kačerovské zkušební trati. Každý vůz totiž musí ještě před zahájením provozu v tunelech najet rovných 1000 kilometrů. První zkušenosti tu ale sbírají i strojvedoucí a další personál, který se bude podílet na provozu metra.

K nástupišti musí soupravu dotáhnout

Provizorní dispečink byl v prosinci 1973 zřízen ve stanici I. P. Pavlova.

Provizorní dispečink byl v prosinci 1973 zřízen ve stanici I. P. Pavlova.

Vlak při obratu na kolejové spojce u stanice Pražského povstání

Vlak při obratu na kolejové spojce u stanice Pražského povstání

Nakonec padne rozhodnutí vyjet s metrem na první ostrou jízdu pod povrchem v noci z 22. na 23. prosince. Krásnější dárek od Ježíška zřejmě ti, kteří se na budování pražské podzemky podíleli, ani dostat nemohli. K nástupišti ještě dotáhne dvouvozovou soupravu 1010 a 1020 lokotraktor. Jakmile ale průjezdnost tunelu prověří speciální pojízdná šablona s obrysovými čidly, může metro konečně vyjet.

Z Kačerova souprava nakonec vyrazí ve 22 hodin do stanice Pražského povstání. Na zkušební provoz jediné soupravy přitom dohlíží provizorní dispečink zřízený ve stanici I. P. Pavlova. Protože v tuto chvíli ještě nebyla v provozu návěstidla ani zabezpečovací systém, bylo rozhodnuto, že nejvyšší rychlost metra bude omezena na zanedbatelných 20 kilometrů v hodině. Ve stanicích se přitom souprava zastavila na dvě minuty.

Celou trasou projelo metro ještě do konce roku

29. prosince se metro poprvé vydalo na jízdu v délce celé trasy prvního úseku

29. prosince se metro poprvé vydalo na jízdu v délce celé trasy prvního úseku linky C. Tady stojí ve stanici Muzeum.

Na prvotní úspěšný test navázal dopravní podnik přesně za týden dalším velkým krokem, jehož hlavními aktéry byly opět vozy 1010 a 1020 jako v případě premiérové soupravy. Po opakovaném projetí takzvané šablony bylo potřeba vyslat metro na první jízdu v délce celé trasy prvního úseku linky C.

Do stanice Sokolovská (dnes Florenc) metro vyjelo 29. prosince, přičemž po této důležité zkušební jízdě byl 2. ledna 1974 zahájen zkušební provoz. A konečně pak 9. května dlouholeté přípravy vyvrcholily zahájením provozu pro veřejnost, které začaly vozit třívozové soupravy Ečs. O rok později už poprvé vyjely soupravy o čtyřech vozech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Stromků je letos hodně. Sváží je speciální popelářské hlídky

V Praze 4 mají zřejmě rádi živé stromky.
vydáno 19. ledna 2021  18:19

Nápor povalujících se jehličnanů přišel tento týden. Hromadu v Praze 4 stihli uklidit včera.   celý článek

Vaše fotky z Prahy