metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Čtvrtek, 5. srpna 2021. Svátek má Kristián.

Dalších 12 fotografií v galerii
Terminál letiště v 60. letech. | foto: Letiště Václava Havla

GALERIE: Před osmdesáti lety se začalo stavět Letiště Václava Havla

  13:29
Ve středu tomu bude přesně osmdesát let, co byla zahájena výstavba letiště na Ruzyni. Tu si v roce 1933 vynutila již nevyhovující kapacita dosavadního mezinárodního letiště v Praze-Kbelích.

Proč se vůbec začalo před osmdesáti lety stavět nové letiště na Ruzyni? Na mezinárodní letiště ve Kbelích totiž na konci dvacátých let 20. století přistávalo stále více letadel a jeho kapacita přestávala být dostačující. Vláda proto v březnu 1929 rozhodla o vykoupení 108 hektarů pozemků mezi obcemi Hostivice, Ruzyně, Středokluky, Dobrovíz a Přední Kopanina v tehdejší hodnotě 17,5 milionu korun.

Slepenec z různých návrhů

Letušky z 30. let.

Letušky z 30. let.

Letištní plocha z 30. let.

Letištní plocha z 30. let.

Místo bylo ke stavbě letiště vhodné nejen díky své rozloze a rovinatému terénu, ale také poměrně nedaleké vzdálenosti od centra a možností dalšího rozvoje letiště v případě, že by se letecká doprava dále rozvíjela.

V roce 1931 se již čekalo jen na to, jak bude budoucí letiště hlavního města vypadat. Vypsala se proto anonymní soutěž, do které se mohl kdokoliv přihlásit. Přestože dostala porota na stůl celkem 25 návrhů, žádný nevybrala. Materiály však nepřišly vniveč. Hned několik jich uspělo v soutěži alespoň částečně. Komise rozhodla, že letiště bude jakýmsi slepencem několika navrhnutých projektů.

Okupace moderního letiště

Vítání letců v roce 1945

Vítání letců v roce 1945

Takto vypadalo letiště v 60. letech.

Takto vypadalo letiště v 60. letech.

Stavba za 110 milionů korun trvala celkem 44 měsíců a byla dokončena 1. března 1937. První letoun na Ruzyni přistál 5. dubna téhož roku. Díky dvěma zpevněným travnatým drahám a v té době špičkové technologii se letiště zařadilo mezi nejmodernější v Evropě. Oceněno pak bylo jeho architektonické ztvárnění.

Krátce po otevření se letiště dočkalo rozšíření zhruba na trojnásobek původní rozlohy a začaly se také budovat betonové přistávací plochy. Rozvoj pak zbrzdila okupace, kdy je obsadila německá Luftwaffe, a následný příchod komunistů k moci.

Letiště pro okupanty

Letecký snímek z roku 1938
Letiště Václava Havla

Letiště v roce 1938 a v současné době.

Přesto se letiště výrazně rozrostlo, když vedle dosavadního "starého" vyrostlo v letech 1960 až 1968 letiště nové. Toto severní letiště zahrnovalo vzletovou a přistávací dráhu o délce 3100 metrů, odbavovací terminál, opravárenský hangár a další obslužné budovy. Celková plocha letiště byla rozšířena na 800 hektarů.

Nové letiště bylo zprovozněno 15. června 1968 a jedním z jeho prvních "uživatelů" se staly opět letouny okupantů, tentokrát sovětských.  Nová výstavba výrazně zvýšila kapacitu na 2,3 milionu cestujících, přistávací dráhy již umožňovaly provoz velkokapacitních letadel. 

Letiště po Sametové revoluci

  • Další rekonstrukce se letiště dočkalo v letech 1989 až 1992, ani ta však nestačila pokrýt rostoucí zájem o leteckou přepravu.
  • V polovině devadesátých let byla zahájena další výstavba, která letiště rozšířila o nový odbavovací komplex, cargo terminály a další objekty.
  • Odbavovací haly by již nyní byly schopné obsloužit 20 milionů pasažérů ročně, problémem však zůstává omezená kapacita vzletové a přistávací dráhy.
  • I kvůli tomu nyní ročně Ruzyní projde kolem 11 milionů cestujících. Letiště proto připravuje výstavbu nové dráhy, s jejímž zprovozněním se počítá nejdříve v roce 2016.
  • Letiště, které má kolem 2000 zaměstnanců a dle odhadů dalších zhruba 15.000 lidí zaměstnávají firmy působící na letišti či navázané na jeho provoz, je v současnosti dceřinou společností Českého Aeroholdingu. 
  • Tato společnost zastřešuje firmy vlastněné státem, které působí v oblasti letecké přepravy a v souvisejících pozemních službách.

Cloumá vámi spravedlivý hněv pramenící z pobuřující neznalosti historických souvislostí, které autor textu v titulku úmyslně ignoruje? Trollujte v naší diskusi:)!

Komentáře

Hlavní zprávy

Königsmühle. Do krajiny u zaniklé horské osady opět vstoupí land art

vydáno 5. srpna 2021  7:18

O víkendu se v krušnohorském Königsmühle uskuteční v Česku stále netradiční festival.  celý článek

Šotoušův sen? S foťákem jej pouštějí do zákulisí metra

vydáno 4. srpna 2021  18:45

Nápis „Vstup pro zaměstnance“ novináře Borise Koguta nezastavil v pražských, pařížských, vídeňských, moskevských ani lisabonských tunelech podzemní dráhy.  celý článek

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Vaše fotky z Prahy