metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 5 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Replika vlaku legionářů. Mezi zrekonstruovanými vagóny je i obytný vůz (na...
Dalších 12 fotografií v galerii
Replika vlaku legionářů. Mezi zrekonstruovanými vagóny je i obytný vůz (na snímku), plošinový vůz s obrněným automobilem, poštovní vůz nebo sanitní vagón. | foto: Metro.cz

GALERIE: Replika vlaku legionářů vyjíždí z Prahy na svou pouť po Česku

19. května 2015  15:08 ČTK
Pro Legiovlak, repliku vlakové soupravy zrekonstruované po vzoru vagonů používaných československými legionáři, začíná několikaletá pouť po Česku a Slovensku.

Na nádražích po celém Česku Legiovlak vždy po několik dnů lidem představí život a boj československých vojáků na Transsibiřské magistrále. První zastávkou bude zítra Mladá Boleslav.

Soupravu si dnes na Hlavním nádraží přišel prohlédnout i premiér Bohuslav Sobotka. Poznamenal, že jeho praděd byl legionář a možná podobným vlakem projel Sibiř. „Pro mě je to návrat k rodinné historii a rodinné tradici,“ řekl.

Přípravu Legiovlaku zahájila Československá obec legionářská, která za ním stojí, již v roce 2009. Je součástí projektu Legie 100, který má připomenout výročí vzniku československých legií na východní i západní frontě. Vstupovali do nich dobrovolníci z řad Čechoslováků žijících v cizině, ale i vojáci rakousko-uherské armády, aby bojovali za vznik samostatného státu.

Milovníci historie postupně vytipovali nákladní vozy, které na základě fotografií a vzpomínek vojáků přestavěli na soupravu podobnou těm, kterými se desetitisícům Čechoslováků podařilo projet Sibiř. Při anabázi z prvoválečných bojišť, kde bojovali na straně ruské armády, museli svést mnoho bojů s bolševiky a ovládli ohromné území.

Ve vlaku prožívali na Sibiři až čtyřicetistupňové mrazy

Legiovlak se v současné době skládá z deseti vagonů a parní lokomotivy. V sestavě jsou zdravotní, prodejní nebo štábní vagony, vůz polní pošty nebo takzvaná těpluška, která byla legionářům po několik měsíců domovem. Vojáci si ji podle Jiřího Charfreitaga, tajemníka projektu Legie 100, zařizovali palandami nebo kamny. „Právě jejich ukořistění bylo při zastávkách na nádražích v až čtyřicetistupňových mrazech prvním cílem legionářů,“ poznamenal Charfreitag.

Další součástí Legiovlaku je obrněný vůz. Ty si podle Charfreitaga vojáci vyráběli z amerických uhlových vozů, které během své cesty ukořistili. „Přestavili je na nedobytné pevnosti,“ uvedl. V sestavě je i kovářský vagon, který byl zrekonstruován na Slovensku, dva plošinové a ubytovací vůz, ve kterém bude přespávat posádka vlaku. Vozy jsou vybaveny replikami i originálními exponáty a několika stovkami fotografií. Organizátoři mají připravený i jedenáctý, krejčovský vůz. Kvůli nedávné poruše ale bude zapojen do sestavy později.

Při loňském představení prvních sedmi vozů na pražském Nákladovém nádraží Žižkov navštívilo vlak za necelé tři týdny více než 18 tisíc lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám