metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Neděle, 28. listopadu 2021. Svátek má René.

Dalších 11 fotografií v galerii
Kryt pod Českým rozhlasem chránil statečné odbojáře před nálety německého letectva. | foto: ČTK

GALERIE: Rozezněly se sirény a lidé běželi za šipkou. Před 70 lety padaly na Prahu bomby

  15:09
Jak se blížil konec druhé světové války, Praha se dostala do doletové vzdálenosti spojeneckých letadel. První nálet na českou metropoli podniklo americké letectvo 15. listopadu 1944. Ve městě kvůli bombardování vznikl systém krytů, který ještě dnes tu a tam připomínají na fasádách domů bílé šipky a nápisy.

Je to sice již 70 let, ale dramatická válečná léta zanechala v metropoli dodnes své stopy. A to zejména na starých, šedivých fasádách, které neprošly rekonstrukcí. V Praze jich je sice mnohem méně než například v Českých Budějovicích či Ostravě, přesto na některých místech v přízemí domů dodnes rozeznáte šipky, které ukazovaly na nejbližší protiletecký kryt.

Šipka upozorňující na letecký kryt ve Vysočanech
Šipka upozorňující na letecký kryt

Šipky ukazující na dům s protileteckým krytem.

Když zazněl poplach, ukazovaly šipky lidem, kam se mohou schovat. Po skončení bombardování mohly být nápovědou, kde začít co nejdříve s vyprošťovacími pracemi. Šipky byly natřené vápnem, a proto se velmi špatně odstraňují, na některých místech tak doslova prosvítají pod novějšími, ale vybledlými nátěry.

Když se vám chce na záchod, použijte kýbl

Systém krytů vznikl již za první republiky a měl původně sloužit jako ochrana před německými nálety. Protektorátní vláda pod německým vlivem se pak do stavby nových úkrytů nijak nehnala, jako útočiště před bombami tak sloužily v Praze většinou sklepy již existujících domů. Krytům se za války říkalo oficiálně Luftschutzraum nebo Luftschutzkeller, na zdech se proto objevoval například i nápis LSR, případně další zkratky, které měly lidem nastínit, kde je vchod do krytu, nouzový východ či průlom do sousedního sklepa.

Klasické vybavení protileteckého krytu

Klasické vybavení protileteckého krytu

V krytu samotném pak visely dvojjazyčné cedule, které zakazovaly kouření a vyzývaly ke klidu. Platil zde zákaz skladování hořlavých materiálů, sklep musel být vyklizen a jeho stěny zesíleny. Našli byste zde plynové masky, lopatu a krumpáč na odstraňování závalů, lékárničku a zásobu vody a potravin. Jako toaleta sloužily dva kýble, jeden pro ženy a druhý pro muže.

Už zase nálet? Dnes do krytu nejdu

Cílem listopadového leteckého útoku se stala městská elektrárna v Holešovicích, zaútočily na ní dva letouny. Německé letectvo bylo v tu dobu téměř rozprášené, a tak letadla spojenců často přelétala přes takzvanou varovnou oblast. Ještě než do ní vlétly, ozvaly se sirény ohlašující veřejnou protileteckou výstrahu, po ní následoval samotný letecký poplach a ještě po přeletu letadel to stále houkalo, dokud letka neopustila varovnou zónu. Lidé proto často chodili do krytů zbytečně, protože letadla nad českým městem mnohdy jen přelétala.

Pražská zoo opravila a otevřela protiletecký kryt, v němž se kdysi schovávali její zaměstnanci. Jde o někdejší průzkumnou štolu pro těžbu rudy.
Pražská zoo opravila a otevřela protiletecký kryt, v němž se kdysi schovávali její zaměstnanci. Jde o někdejší průzkumnou štolu pro těžbu rudy.

Pražská zoo opravila a otevřela protiletecký kryt, v němž se kdysi schovávali její zaměstnanci. Vznikl v někdejší průzkumné štole pro těžbu rudy.

Letecké poplachy se časem staly tak běžné, že je mnoho Pražanů přestalo brát vážně. Domnívali se, že Praze – jakožto českému městu – nehrozí skutečné nebezpečí a i přes vyhlášení poplachu zůstávali v ulicích. I proto mělo ojedinělé bombardování Prahy v únoru 1945 tak tragické následky.

Útoky na Prahu

  • Nálet na Prahu podniklo americké letectvo celkem třikrát, a to 15. listopadu 1944, 14. února 1945 a 25. března 1945. Nejničivější byl ten únorový.
  • Na území Prahy zaútočily několikrát i americké stíhací letouny (tzv. hloubkaři). Na lokomotivy a v jednom případě na kolonu německých uprchlíků střílely 3. března, 1., 18., 25. a 30. dubna 1945.
  • Během Pražského povstání v květnu 1945 došlo rovněž k několika útokům ze strany německého letectva namířeným například proti budově Československého rozhlasu na Schwerinově (dnes Vinohradské) třídě, nebo Poděbradská kasárna (dnes Paladium).

Komentáře

Hlavní zprávy

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Komerční sdělení

Nový MateBook, smartwatch a sluchátka od Huawei

vydáno 26. listopadu 2021  13:26

Na český trh přicházejí v těchto dnech novinky od společnosti Huawei. Jde o notebook MateBook 14s, hodinky Watch GT 3, sluchátka FreeBuds Lipstick, herní...  celý článek

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

vydáno 26. listopadu 2021  5:05

Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy