metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Dalších 46 fotografií v galerii
Stanice Petřiny | foto: Jiří Junek

GALERIE: Stavba áčka finišuje. Do Motola se svezeme příští rok na jaře

  9:04
Na stavbě prodloužení metra linky A z Dejvic do Motola jsou dokončeny hrubé stavební práce. Dělníci v tunelu například pokládají poslední koleje na obratišti v budoucí stanici Petřiny. Na některých místech montují technologie nebo připravují obložení stanic. "První cestující by se tunely měli svézt příští rok na jaře," uvedl radní hlavního města pro dopravu Jiří Pařízek.

Termín dokončení samotné stavby je naplánován na letošní listopad. Dělníci musí předtím třeba obložit stanice, dlouhou dobu také zabere vyčištění tunelů od prachu. Poté bude pokračovat instalace technologií a především bezpečnostní zkoušky a zkušební provoz. Ostrý provoz tak začne až na jaře příštího roku.

Unikát? Stavba by mohla být levnější

Pohled do stanice Bořislavka

Pohled do stanice Bořislavka

Prostor pro obraty vlaků ve stanici Petřiny

Prostor pro obraty vlaků ve stanici Petřiny

Pro cestující se pak otevřou čtyři nové stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Praha by za stavbu měla zaplatit maximálně 22,5 miliardy korun. Podle Pařízka to je horní limit, v současné době se předpokládá, že by mohla být stavba o 1,5 miliardy levnější. Cena se ale ještě může změnit. Inženýři například v současné době přemýšlí, jak zastavit průsaky vody na několika místech v tunelu. Podle Pařízka budou pravděpodobně muset na její zastavení zvolit betonové injektáže.

Během stavby se také mění zadání některých prací. Hlavnímu městu se třeba nepodařilo vykoupit pozemek nad stanicí Petřiny, plánovaný průduch ventilace proto bude ústit na jiném místě. Na Veleslavíně zas bylo plánováno velké podzemní záchytné parkoviště pro asi 600 vozů a autobusový terminál. Město nakonec kvůli úsporám zvolilo levnější řešení, na Veleslavíně tak zaparkuje 90 řidičů a i terminál bude menší. Kvůli této změně musela být přepracována také stanice Veleslavín.

V Motole bude stanice nad vestibulem

Nástupiště stanice Bořislavka

Nástupiště stanice Bořislavka

Prodloužení metra A se může chlubit několika zajímavostmi. Například stanice Nemocnice Motol bude unikátní tím, že vestibul metra bude umístěn pod samotnou stanicí, a to kvůli tomu, aby se cestující dostali na úroveň nemocnice. K vlakům tak pojedou po eskalátorech nahoru. Netradiční byla také samotná stavba tunelů, které z velké části vyhloubily razicí štíty pojmenované Tonda a Adéla.

Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka stavbě pomohlo, když byly položeny všechny koleje. Těžké součástky tak mohou být přepravovány speciálními vlaky v noci například z depa Kačerov. Stavba začala před čtyřmi lety. Nově budovaný úsek je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice. Doba jízdy z Motola na Můstek bude 15 minut.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy