metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Takhle by se pod mostem mohlo jezdit
Dalších 10 fotografií v galerii
Takhle by se pod mostem mohlo jezdit | foto: Archiv, Jindřich Kodíček

GALERIE: Trojský most vypadá jako obří skatepark. Možná pod ním jeden vznikne

5. června 2014  6:00 Marek Peška Metro.cz
Měl by to být jeden z největších skateparků v Evropě. Místo pro něj je nezvyklé – pod Trojským mostem. Inciativu vyvolal Jindřich Kodíček, nechal se inspirovat legendárním Brooklyn Bangs pod pilíři Brooklynského mostu, v místech, kde jsou dnes nejdražší pozemky na světě. Vznikne něco takového i v Praze?

Se zajímavým nápadem přišel Jindřich Kodíček. Nyní založil iniciativu za vybudování skateparku pod pilíři nového Trojského mostu. "O tom prostoru vím asi rok. Hned, jak se tam objevily první pilíře, co připomínají U-rampu," říká Kodíček. Podle něj by se díky rozloze a šířce mostu jednalo o jeden z největších krytých celoročně otevřených skateparků v Evropě. A má nejspíš šanci. 

Nápad vznikl díky náhodě, líbí se i architektovi mostu

U-rampa pod Trojským mostem

U-rampa pod Trojským mostem

Vznikne pod pilířem místo zábavy?

Vznikne pod pilířem místo zábavy?

"Minulý týden jsme předali oficiální návrh na institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, jednali jsme i se starostou městské části Troja a oslovili architekta mostu pana Romana Kouckého. Všichni jsou pro náš návrh. Jednání s nimi bylo velmi vstřícné," tvrdí spokojeně.

Architektu Kouckému se jejich studie líbila. Podle Kodíčka odvedl skvělou práci a nejspíš nevědomky vytvořil prostor pro jejich ideu. "Pokud by mostní pilíře již dnes nepřipomínaly U-rampu a protější svah nebyl koncipován jako rozjezd, asi by nás myšlenka parku nenapadla," říká s tím, že nyní musejí počkat na první vyjádření úřadů. "Jsem ve fázi, kdy musíme přesvědčit město, že tento projekt má smysl a byla by nesmírná škoda ho nerealizovat. Pokud se toto podaří, bude se postupovat stejně jako u stovek jiných skateparků, které byly již v minulosti postaveny," vysvětluje Kodíček. 

Holé betonové stěny: skatepark už tam vlastně stojí

Dnes a v budoucnu?

Dnes a v budoucnu?

Co by tam sportovci našli? To by záleželo na možnostech financování. Ve hře by byl nenáročný a odpočinkový skatepark s vlnami a boulemi, aby si tam dobře zajezdil profík, ale i táta s dětmi. Kodíček věří, že by se o financování mělo podělit město se sponzory, možností je i získat dotace z Evropské unie. "Podívejte se pod ten most, ten skatepark tam vlastně už stojí," říká.

Město už jeden velký skatepark má – na Štvanici. Ale není otevřen celoročně.  "Rozlohově by ty parky byly asi srovnatelné, s tím rozdílem, že ten trojský by byl celoročně krytý a byl opravdu pro všechny. Jak náročností překážek, tak cenově, vstupné by bylo zdarma," říká Kodíček, který kousky na zábradlích nebo schodech provádí na bruslích.

Skateparky pod mosty

  • Historie těch nejstarších skateparků pod mostem sahá až do 70. let, kdy vznikl například legendární Brooklyn Bangs pod pilíři Brooklynského mostu, v místech dnes nejdražších pozemků na celém světě.
  • První v Praze a vlastně v Česku byl na Střeleckém ostrově, ten ale v roce 2002 smetla velká voda.
  • Podobné sportoviště by mohlo vzniknout také v Troji.  Iniciativu na sociální síti za týden podpořilo asi tisíc lidí.Mezi nimi i skejťák a hudebník Matěj Homola z kapely Wohnout.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám