metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

GALERIE: V zákulisí show Toruk je to jako ve světě Avatara

  9:14
Podívali jsme se do backstage mezi artisty a maskéry Cirque du Soleil.

Tolik barev, látek a technického vybavení na jednom místě. A také tolik příšer! Abyste nemysleli, zaměstnanci kanadského Slunečního cirkusu jsou moc milí lidé. Řeč je o maskách, kostýmech a obrovských pohyblivých figurínách. Slavná umělecká skupina totiž do Prahy tentokrát přivezla svou 37. show pojmenovanou Toruk – The First Fight. A právě ta je inspirovaná světem Pandora, který můžete znát z filmu Avatar režiséra Jamese Camerona. První představení se odehrálo už včera, ale chystá se dalších sedm. V neděli celý „cirkus“ sbalí do 34 kamionů a všech 43 artistů s týmem čítajícím několik stovek techniků pofrčí zase o štaci dál.

„Je to neuvěřitelné, ale všechno vybavení, co tu vidíte, má svoje místo. Všechno máme označené, oštítkované, všechno patří do nějaké bedny. Každý člen týmu, který má tisíc lidí, ví, co má dělat. Víte, za jak dlouho to celé sbalíme? Za čtyři a půl hodiny,“ směje se sympatická Kanaďanka z produkce, která deník Metro zázemím pražské O2 areny provází. Ukazuje nám šatnu s garderobou, maskérnu, místa, kde se nacvičuje, i vstup na jeviště. Tady už jsou připraveny příšery známé z Pandory. Jedna z artistek nám dokonce ukazuje, jak se jimi pohybuje. Několikanohému psovi svítí oči a vypadá děsivě.

„Ne všechno ale fanouškové Avatara znají. Třeba tohle je příšera, která tu má svou premiéru,“ ukazuje masku. Představení Toruk se totiž odehrává ještě před Avatarem. Zvíře má dlouhý zobák a krk a na malém kulatém těle i malá křidélka. Na rozdíl od psa vydává roztomilé zvuky. V zákulisí však nemusíte slyšet jen paskřeky a angličtinu, ale také češtinu. Přichází Jakub Plšek, který se před lety do tohoto cirkusu tak zamiloval, že do Kanady poslal CD se svými kousky.

Jakub Plšek

„Už jsem s nimi devět let. Na tohle představení se hrozně těším, je to pro mě něco úplně jiného. A skvělé je, že se odehrává v Praze,“ řekl deníku Metro. I Jakub před představením oblékne modrý elastický overal mimozemského národa Na’vi, ale také čapku s roztomilými oušky. „Barva přijde pouze na obličej,“ říká. Zbytek je kostým.

A kdo je Toruk? Létající drak, který v příběhu pomůže dvěma chlapcům a jejich kamarádce zachránit Strom duší před přírodní katastrofou. „Přijďte se podívat, je to úžasná show,“ láká artista Jakub Plšek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek