metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona

Další 3 fotografie v galerii
Staroměstské náměstí se stánky v době mikulášského trhu (1909) | foto: Paseka/Jan Kříženecký

GALERIE: Vánoční trhy jsou v Praze od nepaměti. Dříve jste tu koupili stromeček i kapra

  11:22
Právo trhů patřilo vždy k nejvýznamnějším privilegiím města. V Praze to nebylo jinak. Mimochodem, víte z čeho měl správný staropražský čert kožíšek?

Na první pohled jiné, a přitom tolik stejné jsou trhy na Staroměstském náměstí. Za 100 let se prakticky nezměnily kulisy domů na náměstí ani sortiment vánočních a mikulášských trhů. Pořád se dají ve stáncích najít hlavně dětské hračky, vánoční ozdoby, různé lahůdky nebo pečené kaštany. Naopak na náměstí už nekoupíte stromek a většinou ani kapra. Největší rozdíl je ve výzdobě, za 100 let přibylo tisíce světel, zářivek a svíček všech barev a tvarů. Dříve také trhy s příchodem večera končily, dnes září a žijí dlouho do prosincové noci.

Historie trhů

Už ve druhé polovině 12. století bylo Staroměstské náměstí největším tržištěm.

  • Od poloviny 18. století byly trhy přesouvány do okolních ulic, zejména do oblasti Uhelného trhu, Kotců, Rytířské a Havelské ulice.
  • Do přestavby radnice v polovině 19. století byly její součástí krámy kupců.
  • Jejich nástupcem se stala Staroměstská tržnice. V roce 1894 vznikla na místě čtyř domů v Rytířské ulici.
  • Náměstí vždycky zůstalo dějištěm některých výročních trhů. Právě na mikulášské a vánoční trhy zůstalo mnoho vzpomínek pamětníků zachycených v literatuře.
  • Tradičním sortimentem trhů byly postavičky Mikuláše a čerta, podle vzpomínek spisovatele Ignáta Hermanna měli čerti kožíšky z kočičí srsti. K nejznámějším lahůdkám patřil "kominíček" ze sušených švestek.
  • Poslední týden před Štědrým dnem bylo náměstí plné kádí, do kterých rybáři, ale i řezníci a uzenáři sváželi ryby. Na náměstí se prodávaly i vánoční stromky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek