metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Dalších 18 fotografií v galerii
V Jeruzalémské synagoze byla zahájena výstava Současný Josefov. | foto: Jiří Hanák

GALERIE: Veřejné záchody i temné uličky centra ukáže výstava v Jeruzalémské synagoze

  11:40
Výstavu s názvem Současný Josefov Svazu českých fotografů a Židovské obce Praha dnes odpoledne zahájí v Jeruzalémské synagoze v Praze. Otevření expozice, která bude pro zájemce přístupná mimo soboty a židovské svátky do 31. srpna, doprovodí hudební vystoupení Alice Bauerové a Jiřího Polydora.

Kronika současného stavu části Prahy 1 je pokračováním práce skupiny fotografů při Svazu českých fotografů, která již zmapovala a uvedla výstavy Dnešní Karlín, Dnešní Žižkov, Současný Smíchov, Přítomnost Braníka a Podolí, Soudobou podobu Vršovic. Fotografové se snaží v asanační architektuře Josefova, malé části středu města, najít ducha židovského ghetta.

Výstava nabídne tři desítky fotografií

V Jeruzalémské synagoze byla zahájena výstava Současný Josefov.
V Jeruzalémské synagoze byla zahájena výstava Současný Josefov.

V průběhu fotografování vzniklo více než 600 fotografií, vybrána jich byla stovka, ale současná výstava jich z kapacitních důvodů nabídne jen tři desítky. Soubor zahrnuje momentky z ulic, studie architektury, odrazy životního stylu a konfrontací jednotlivých funkcí území.

Původní židovské ghetto, jehož středem byla raně gotická Staronová synagoga, jedna z budov, jež stojí dodnes, si dlouho udržovalo věhlas evropského centra židovské vzdělanosti. Postupem doby v důsledku nabývání rovnoprávných občanských práv svých obyvatelů, kteří se z velké části odstěhovali, začalo židovské město chátrat a přitahovat kriminální živly.

První domy padly v roce 1895

V Jeruzalémské synagoze byla zahájena výstava Současný Josefov.
V Jeruzalémské synagoze byla zahájena výstava Současný Josefov.

Když 7. dubna 1893 vstoupily v platnost asanační zákony, z Josefova se stalo asanační území. První domy padly mezi listopadem a březnem 1895. Do konce asanace v roce 1943 zmizelo z území Josefova 260 domů. Místo oživil po roce 1989 stálý příliv turistů hledajících a obdivujících tajnosti staré Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek

Nová komedie Ostrov o ztroskotání páru v Thajsku je břitký koktejl pro dva

vydáno 1. února 2023  16:53

Na filmu Ostrov je dobré, že vám nemusím dlouho vysvětlovat postavy. Jiří Langmajer hraje Rudolfa a Jana Plodková jeho ženu Alici. A hotovo. Snímek je...  celý článek