metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Dalších 29 fotografií v galerii
Starý znak metra | foto: ČTK

GALERIE: Vrána symbolizující metro se má stát turistickým symbolem Prahy

  13:24
Vedení hlavního města a dopravního podniku chtějí zvýraznit a marketingově využít původní logo pražského metra. Má stát jedním z turistických symbolů Prahy. V minulosti ho ale zastínilo jednotné logo pro celý dopravní podnik. O změně loga dnes informovali primátor Tomáš Hudeček a generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Plán na zviditelnění loga vzešel ze současných oslav 40 let fungování metra v Praze.

Podle Hudečka by se logo metra mohlo stát pro Prahu podobným symbolem, jakým je znak londýnského metra pro Londýn. "Ten znak je natolik známý, že je to rarita, za kterou se v Londýně utrácí peníze a každý turista odjíždí s odznakem, nebo trikem. I když pražské metro znak má, tak mu toto chybí," řekl Hudeček.

Metro ve světě

Podívejte se na loga dalších podzemek

Metro v Londýně

Metro v Berlíně

Metro v Moskvě

Metro v Barceloně

Novému znaku se přezdívá preclík

S generálním ředitelem DPP Ďurišem se Hudeček proto domluvil, aby se znak metra dostal opět do povědomí lidí a stal se vyhledávaným znakem pro turisty, kteří si jej budou kupovat. Jakým způsobem to DPP udělá, zatím nebylo rozhodnuto. "Je to velmi čerstvé, ale udělám vše pro to, aby se to povedlo. Zároveň ale musíme vzít v potaz i to, aby náklady na zviditelnění loga nebyly příliš vysoké," řekl Ďuriš.

Známé okřídlené písmeno M symbolizující metro má název vrána. Přestože na něj cestující pražskou MHD narazí, v minulých letech jej zatlačil do pozadí znak nový přezdívaný preclík. Stejně jako metro mají své znaky i tramvaje a autobusy.

Metro má narozeniny

  • Pražská podzemka nyní slaví 40 let od uvedení do provozu s cestujícími, rozjelo se 9. května 1974 mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská, dnešní Florenc.
  • V současné době má 57 stanic a měří zhruba 59 kilometrů.
  • Na jaře příštího roku DPP zprovozní prodloužený úsek metra A do Motola, následně chce stavět novou trasu D z Pankráce do Písnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek