metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Úterý 4. října 2022. Svátek má František

Dalších 35 fotografií v galerii
Discgolf je velká zábava. | foto: Metro.cz

GALERIE: Zkoušíme discgolf na Ladronce. Házet diskem do koše je sranda

  8:00
Je pošmourné ráno, před usedlostí na Ladronce prší jen trochu, zato vytrvale. To ale nevadí, discgolf se hraje téměř za každého počasí. V dešti ale potřebujete utěrku.

Discgolf je sport původem ze Spojených států a hraje se podle podobných pravidel jako golf. Místo jamek jsou ale na hřišti kovové koše a míček nahrazuje létající disk. A jak se discgolf dostal k nám? „Lidi se k němu dostali přes házení disku frisbee. To byl i můj případ, dříve jsem hrál kolektivní hru ultimate a jako odreagování jsme si občas zašli zahrát discgolf. Novému sportu jsem se začal věnovat asi v roce 2006 a to už se tu několik let hrál,“ říká Lukáš Filandr, mistr České republiky z roku 2013. Jeden z nejzkušenějších českých hráčů discgolfu je dnes naším instruktorem.

Lukáš Filandr má spoustu různých disků. Začátečníkům ale bohatě stačí jeden.

Disk musíte vždy držet v rovině.

Ze začátku vám stačí jeden disk

Hrajte na Ladronce

Koš na discgolf
 • Park u známé usedlosti je tradičním místem, kde se discgolf hraje.
 • Dříve se tu pořádaly turnaje s přenosnými koši, od května je tu hřiště nastálo.
 • Disky vám za pár drobných a vratnou zálohu půjčí v místním bowlingu.
 • Hřiště má děvět košů, pět je v části, kde jsou otevřená prostranství, čtyři další se pak skrývají mezi stromy.

Disky na discgolf připomínají oblíbené frisbee, ale zdání klame. Je jich dokonce několik druhů. Liší se podle hodů, na které se jsou určené, mají různé tvary i materiály. Některé jsou nizoučké, aby prořízly vzduch jako žiletka a doletěly co nejdál, jiné jsou vyšší a bachratější, aby se s nimi dalo přesněji mířit na koš. „Jeden disk vyjde na 200 až 500 korun. Nebo i víc, pokud ho budete chtít s nějakým potiskem či pokud je to nějaká limitovaná edice. I disky podléhají módním trendům,“ říká Filandr.

Úplnému začátečníkovi, jakým jsem i já, stačí podle Filandra bohatě jeden disk určený na střední vzdálenost. S ním se totiž nejlépe trénuje správná technika. Samozřejmě si můžete házet jen tak a jak chcete. Pravidla jsou benevolentní a žádný způsob hodu vám nezakazují. Ale pokud nechcete po hřišti popocházet po deseti metrech, zatímco ostatní už na vás netrpělivě čekají, měli byste se snažit naučit házet správně. A to už vyžaduje trochu soustředění a správnou koordinaci pohybů.

Důležité je disk správně uchopit. Při forehandu si člověk může pomoci tím, že udělá s prstů pistolku.

Tady se začíná házet.

Nezapomeňte si vzít utěrku

Druhy disků

Na Ladronce vám disky půjčí.
 • Driver: Tímhle diskem se většinou začíná. Létá totiž na velké vzdálenosti, proto se používá k prvním hodům, aby se hráč co nejvíce přiblížil k jamce. Snadno se stáčí, proto je těžší trefit směr letu.
 • Middle: Disk určený na střední vzdálenosti. Je přesnější a létá ještě relativně daleko.
 • Putter (dohazovací disk): Je určen nakrátké, přesné hody v blízkosti koše a na finální hod do koše. Snadno se drží a kontroluje, létá rovně i v malých rychlostech.

„Kolena se musí trochu povolit, aby pérovala. Důležité je správně přenášet váhu ze zadní nohy na přední, jako v golfu. Postavit se musím bokem k místu, kam chci házet,“ vysvětluje Filandr a pak popisuje, jak se má disk držet a házet. Samozřejmě dělám hned začátečnickou chybu, protože se při házení backhandem snažím naštelovat do výchozí pozice, kdy jsem čelem vzad a mám disk za tělem. „Takhle ne, musí to být plynulý pohyb. Člověk by se měl dívat, kam hází, a pak teprve jít s diskem dozadu, přenést váhu, švihnout a pustit,“ říká zkušený discgolfista.

Snažím se myslet na všechny poučky, které mi právě řekl, ale zpočátku je těžké to všechno skloubit do jednoho ladného pohybu. Chce to cvik. Dělám chyby - pouštím disk moc pozdě, zapomínám přenášet váhu nebo disk hážu křivě. Přesto disky vždy někam doletí. „To bylo nějakých dvacet metrů,“ hodnotí Filandr vzdálenost. Nic moc. On sám dokáže házet daleko za hranici sto metrů. Omlouvá se, že je nerozcvičený a nerozházený, ale jeden dlouhý hod předvede, navíc s rozběhem. Disk letí krásně rovně vzduchem, na konci letové dráhy se stáčí na opačnou stranu a dopadá. Když to někdo umí, je to paráda. Pak Filandr otírá disky, protože jsou vlhké od mokré trávy a některé by mohly v ruce pěkně klouzat. Nejlepší je na to švédská utěrka z mikrovlákna, ale stačí vám i ta obyčejná, kterou používáte na nádobí.

Takhle vypadá koš. Teď ještě, jak se do něj trefit...

Při dohazování do koše už člověk stojí k cíli čelem.

Dejte pozor, až půjdete do křoví

Pro člověka, který to nemá v ruce, je oříškem i dohazování do koše. Vypadá to na první pohled jednoduše, ale musíte dobře mířit a občas se vám putter odrazí i od samotné konstrukce koše a skončí vedle. Ale i přes počáteční nezdary je discgolf královská zábava, kterou si mohou užít i děti a starší lidé. Navíc zde prakticky nehrozí žádné úrazy. „Maximálně nějaké oděrky a škrábance, když hodíte disk do křoví a musíte tam pro něj vlézt,“ říká s nadsázkou Filandr.

Tak a musíme do křoví.

Poslední koše obklopují stromy.

To, že disk někam zahodíte, je asi jediná hloupá věc, která se vám při discgolfu může stát. Ale stává se i profesionálům, mají proto na discích své značky. „Někteří tam píší i své telefonní číslo a vím o případech, kdy ztracený disk někdo našel a majiteli zavolal,“ vypráví Filandr. A taky neházejte disk směrem, kde jde pes, může si myslet, že po něm chcete, aby aportoval.

Podívejte se na nové číslo našeho magazínu

 • Jaké jsou největší nešvary českých hospod a restaurací? Více než podmíráky či průměrné jídlo vadí lidem nepříjemná obsluha.
 • Byli jsme v království gramodesek. Fabrika na vinylové kotouče v Loděnicích přežila i cédéčka a teď opět jede na plné obrátky.
 • „Milují mě předškoláci a babičky.“ Herec Jan Cina se v rozhovoru rozpovídal o novém filmu Místa.

Po instruktáži si s kolegou půjčujeme disky a vydáváme se hřiště na Ladronce pokořit. A jako na potvoru hned první hod končí ve křoví. Ale po chvíli nám to jde mnohem lépe, disky létají dál a některé koše dáváme na několik hodů. Myslím, že discgolf nehrajeme naposled.

Povedlo se, disky jsou v koši.

Jak házet

 • Backhand
  Opřete si čtyři prsty o hranu disku zespodu a palcem pevně stiskněte disk shora tak aby byl vůči ostatním prstům v přirozené poloze. Postavte se bokem k místu, kam míříte, nataženou ruku s diskem mějte před sebou, zhruba v úrovni vašeho soláru. Veďte disk po přímce dozadu, váhu přeneste na zadní nohu. Pak se rychle vracejte, přenášejte váhu a snažte se švihnout celým tělem. Disk musí být stále v rovině, pouštějte ho asi v polovině pohybu, tedy v situaci, kdy ho máte před sebou.

Takhle se disk drží, pokud chcete házet forehandem.

 • Forehand
  Udělejte z palce, ukazováčku a prostředníčku pistolku a na tu si postavte disk. Uchopte ho palcem a dvěma prsty se zapřete o jeho hranu zespodu. Postavte se bokem k místu, kam házíte, ruku s diskem nataženou za sebou, zápěstí vytočené vzad. Přenášejte váhu ze zadní nohy na přední, rukou veďte disk po přímce a švihněte tělem i zápěstím. Disk pouštějte před tělem v půlce švihu.
 • Dohazovaní
  Stůjte čelem ke koši a zamiřte. Disk hoďte švihem ruky směrem ke koši a pro dosažení větší délky hodu přeneste váhu ze zadní nohy na přední, jako kdybyste chtěli poskočit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek