metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

GALERIE: Zkoušíme discgolf na Ladronce. Házet diskem do koše je sranda

  8:00
Je pošmourné ráno, před usedlostí na Ladronce prší jen trochu, zato vytrvale. To ale nevadí, discgolf se hraje téměř za každého počasí. V dešti ale potřebujete utěrku.
Discgolf je velká zábava.

Discgolf je velká zábava. | foto: Metro.cz

Discgolf je sport původem ze Spojených států a hraje se podle podobných pravidel jako golf. Místo jamek jsou ale na hřišti kovové koše a míček nahrazuje létající disk. A jak se discgolf dostal k nám? „Lidi se k němu dostali přes házení disku frisbee. To byl i můj případ, dříve jsem hrál kolektivní hru ultimate a jako odreagování jsme si občas zašli zahrát discgolf. Novému sportu jsem se začal věnovat asi v roce 2006 a to už se tu několik let hrál,“ říká Lukáš Filandr, mistr České republiky z roku 2013. Jeden z nejzkušenějších českých hráčů discgolfu je dnes naším instruktorem.

Lukáš Filandr má spoustu různých disků. Začátečníkům ale bohatě stačí jeden.

Disk musíte vždy držet v rovině.

Ze začátku vám stačí jeden disk

Hrajte na Ladronce

Koš na discgolf
 • Park u známé usedlosti je tradičním místem, kde se discgolf hraje.
 • Dříve se tu pořádaly turnaje s přenosnými koši, od května je tu hřiště nastálo.
 • Disky vám za pár drobných a vratnou zálohu půjčí v místním bowlingu.
 • Hřiště má děvět košů, pět je v části, kde jsou otevřená prostranství, čtyři další se pak skrývají mezi stromy.

Disky na discgolf připomínají oblíbené frisbee, ale zdání klame. Je jich dokonce několik druhů. Liší se podle hodů, na které se jsou určené, mají různé tvary i materiály. Některé jsou nizoučké, aby prořízly vzduch jako žiletka a doletěly co nejdál, jiné jsou vyšší a bachratější, aby se s nimi dalo přesněji mířit na koš. „Jeden disk vyjde na 200 až 500 korun. Nebo i víc, pokud ho budete chtít s nějakým potiskem či pokud je to nějaká limitovaná edice. I disky podléhají módním trendům,“ říká Filandr.

Úplnému začátečníkovi, jakým jsem i já, stačí podle Filandra bohatě jeden disk určený na střední vzdálenost. S ním se totiž nejlépe trénuje správná technika. Samozřejmě si můžete házet jen tak a jak chcete. Pravidla jsou benevolentní a žádný způsob hodu vám nezakazují. Ale pokud nechcete po hřišti popocházet po deseti metrech, zatímco ostatní už na vás netrpělivě čekají, měli byste se snažit naučit házet správně. A to už vyžaduje trochu soustředění a správnou koordinaci pohybů.

Důležité je disk správně uchopit. Při forehandu si člověk může pomoci tím, že udělá s prstů pistolku.

Tady se začíná házet.

Nezapomeňte si vzít utěrku

Druhy disků

Na Ladronce vám disky půjčí.
 • Driver: Tímhle diskem se většinou začíná. Létá totiž na velké vzdálenosti, proto se používá k prvním hodům, aby se hráč co nejvíce přiblížil k jamce. Snadno se stáčí, proto je těžší trefit směr letu.
 • Middle: Disk určený na střední vzdálenosti. Je přesnější a létá ještě relativně daleko.
 • Putter (dohazovací disk): Je určen nakrátké, přesné hody v blízkosti koše a na finální hod do koše. Snadno se drží a kontroluje, létá rovně i v malých rychlostech.

„Kolena se musí trochu povolit, aby pérovala. Důležité je správně přenášet váhu ze zadní nohy na přední, jako v golfu. Postavit se musím bokem k místu, kam chci házet,“ vysvětluje Filandr a pak popisuje, jak se má disk držet a házet. Samozřejmě dělám hned začátečnickou chybu, protože se při házení backhandem snažím naštelovat do výchozí pozice, kdy jsem čelem vzad a mám disk za tělem. „Takhle ne, musí to být plynulý pohyb. Člověk by se měl dívat, kam hází, a pak teprve jít s diskem dozadu, přenést váhu, švihnout a pustit,“ říká zkušený discgolfista.

Snažím se myslet na všechny poučky, které mi právě řekl, ale zpočátku je těžké to všechno skloubit do jednoho ladného pohybu. Chce to cvik. Dělám chyby - pouštím disk moc pozdě, zapomínám přenášet váhu nebo disk hážu křivě. Přesto disky vždy někam doletí. „To bylo nějakých dvacet metrů,“ hodnotí Filandr vzdálenost. Nic moc. On sám dokáže házet daleko za hranici sto metrů. Omlouvá se, že je nerozcvičený a nerozházený, ale jeden dlouhý hod předvede, navíc s rozběhem. Disk letí krásně rovně vzduchem, na konci letové dráhy se stáčí na opačnou stranu a dopadá. Když to někdo umí, je to paráda. Pak Filandr otírá disky, protože jsou vlhké od mokré trávy a některé by mohly v ruce pěkně klouzat. Nejlepší je na to švédská utěrka z mikrovlákna, ale stačí vám i ta obyčejná, kterou používáte na nádobí.

Takhle vypadá koš. Teď ještě, jak se do něj trefit...

Při dohazování do koše už člověk stojí k cíli čelem.

Dejte pozor, až půjdete do křoví

Pro člověka, který to nemá v ruce, je oříškem i dohazování do koše. Vypadá to na první pohled jednoduše, ale musíte dobře mířit a občas se vám putter odrazí i od samotné konstrukce koše a skončí vedle. Ale i přes počáteční nezdary je discgolf královská zábava, kterou si mohou užít i děti a starší lidé. Navíc zde prakticky nehrozí žádné úrazy. „Maximálně nějaké oděrky a škrábance, když hodíte disk do křoví a musíte tam pro něj vlézt,“ říká s nadsázkou Filandr.

Tak a musíme do křoví.

Poslední koše obklopují stromy.

To, že disk někam zahodíte, je asi jediná hloupá věc, která se vám při discgolfu může stát. Ale stává se i profesionálům, mají proto na discích své značky. „Někteří tam píší i své telefonní číslo a vím o případech, kdy ztracený disk někdo našel a majiteli zavolal,“ vypráví Filandr. A taky neházejte disk směrem, kde jde pes, může si myslet, že po něm chcete, aby aportoval.

Podívejte se na nové číslo našeho magazínu

 • Jaké jsou největší nešvary českých hospod a restaurací? Více než podmíráky či průměrné jídlo vadí lidem nepříjemná obsluha.
 • Byli jsme v království gramodesek. Fabrika na vinylové kotouče v Loděnicích přežila i cédéčka a teď opět jede na plné obrátky.
 • „Milují mě předškoláci a babičky.“ Herec Jan Cina se v rozhovoru rozpovídal o novém filmu Místa.

Po instruktáži si s kolegou půjčujeme disky a vydáváme se hřiště na Ladronce pokořit. A jako na potvoru hned první hod končí ve křoví. Ale po chvíli nám to jde mnohem lépe, disky létají dál a některé koše dáváme na několik hodů. Myslím, že discgolf nehrajeme naposled.

Povedlo se, disky jsou v koši.

Jak házet

 • Backhand
  Opřete si čtyři prsty o hranu disku zespodu a palcem pevně stiskněte disk shora tak aby byl vůči ostatním prstům v přirozené poloze. Postavte se bokem k místu, kam míříte, nataženou ruku s diskem mějte před sebou, zhruba v úrovni vašeho soláru. Veďte disk po přímce dozadu, váhu přeneste na zadní nohu. Pak se rychle vracejte, přenášejte váhu a snažte se švihnout celým tělem. Disk musí být stále v rovině, pouštějte ho asi v polovině pohybu, tedy v situaci, kdy ho máte před sebou.

Takhle se disk drží, pokud chcete házet forehandem.

 • Forehand
  Udělejte z palce, ukazováčku a prostředníčku pistolku a na tu si postavte disk. Uchopte ho palcem a dvěma prsty se zapřete o jeho hranu zespodu. Postavte se bokem k místu, kam házíte, ruku s diskem nataženou za sebou, zápěstí vytočené vzad. Přenášejte váhu ze zadní nohy na přední, rukou veďte disk po přímce a švihněte tělem i zápěstím. Disk pouštějte před tělem v půlce švihu.
 • Dohazovaní
  Stůjte čelem ke koši a zamiřte. Disk hoďte švihem ruky směrem ke koši a pro dosažení větší délky hodu přeneste váhu ze zadní nohy na přední, jako kdybyste chtěli poskočit.
Autor: , Metro.cz

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek