metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Další 4 fotografie v galerii
Transportní bedny se čtveřicí koní Převalského z pražské zoo byly naloženy v Kbelích do armádního speciálu.

GALERIE: Zoo poslala čtyři koně Převalského do Mongolska. Poletí 17 hodin

  16:33
Další čtveřice koní Převalského dnes opustila pražskou zoo a vydala se na dalekou cestu až do Mongolska. Jedná se o třetí návrat divokých koní do volné přírody za poslední tři roky. Koně odletěli v 15 hodin z kbelského letiště armádním letounem CASA. Klisna Rosina nakládání do přepravního boxu špatně snášela, museli proto místo ní vyslat klisnu Barču. Let potrvá více než 17 hodin.

Koně dnes byli do Kbel převezeni ze stanice v Dolním Dobřejově. Klisna Rosina si ale v transportní bedně lehala. "Bylo velké riziko, že ten její transport bude ještě komplikovanější než jsme zvyklí," vysvětlil ředitel zahrady Miroslav Bobek s tím, že Barča byla připravena jako náhradnice právě pro případ takových to komplikací a musely se jí jen aktualizovat dokumenty pro převoz. Při nakládání z nákladního auta do letadla muselo každou bednu táhnout po plošině deset pracovníků zoo. Neklidným koním, kteří byli jen lehce utlumení, mezi tím stříkali malými průzory do přepravky feromony, aby se ještě víc uklidnili.

Pomáhá zoo, armáda i sponzoři

Transportní bedny se čtveřicí koní Převalského z pražské zoo byly naloženy v
Transportní bedny se čtveřicí koní Převalského z pražské zoo byly naloženy v

Letadlo nyní míří do Kazaně. Další přistání bude v Novosibirsku. Na nezpevněné ploše letiště v mongolském Bulganu přistanou koně v úterý v 08:35 středoevropského letního času. Poté je ještě čeká mnohahodinová jízda v autech do aklimatizační obory v národním parku Gobi B. Zde pobudou asi půl roku než budou vypuštěni do volné přírody. Stanice v poušti Gobi má pro návrat zvířat do přirozeného prostředí mimořádný význam, protože leží asi 70 kilometrů od míst, kde byli v roce 1968 poslední divocí koně pozorováni. Právě sem byli koně Převalského z Prahy převáženi už dříve.

Převoz koní vyjde podle Bobka asi na 900 tisíc korun, což je prý díky spolupráci s armádou jen zlomek komerční ceny. Tuto částku zoo uhradí ze sbírky na koně Převalského, ale také z darů sponzorů. Zoo Praha je jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti. Čtyři klisny poslala zoo do Mongolska také loni v červenci a další čtyři předloni.

Poslední divoký kůň vůbec

Ve volné přírodě byl kůň Převalského vyhuben před 40 lety

  • Pražská zoo se v chovu koní Převalského, kterého má i ve svém znaku, velmi angažuje a od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.
  • Podsaditého hnědorezavého koníka s krátkou hřívou a světlým pruhem na zádech objevil kolem roku 1860 v mongolské stepi ruský generál N. M. Prževalský a jeho první exempláře začaly spásat pražskou trávu již v roce 1932.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy