metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Canne de combat
Větší foto
Canne de combat | foto: Bára Zemanová

Gentleman z Kobylis získal v Bulharsku bronz

7. listopadu 2018  10:07 Filip Jaroševský Metro.cz
Původně francouzskému bojovému sportu canne de combat se občas přezdívá sport gentlemanů. Vznikl sice již ve středověku jako série obranných technik s vycházkovou holí, o sport pro staříky však rozhodně nejde. Tomuto bojovému umění se věnuje jen velmi málo Čechů, v čele s kobyliským týmem Jindřicha Zemana – Canne Club Prague. Oddíl si z nedávného mistrovství světa v tomto sportu, které se odehrálo v bulharském Plovdivu, přivezl bronzovou medaili.

„Našeho Michala Vraštila porazil až do té doby trojnásobný mistr světa Benjamin Latt. Ten jako vždy prošel turnajem zcela hladce, bez ztráty jediného bodu. I když s ním Vraštil bojoval velmi důstojně, o vítězi bylo jasno. Zápas byl však velice pěkný a oba bojovníci si vyhráli i s akrobatickými prvky tohoto sportu,“ popisuje atmosféru posledního Vraštilova boje na mistrovství manažerka týmu Bára Zemanová. „Ve finále pak Benjamin Latt bojoval s Janem Jugem ze Slovinska a počtvrté v řadě se stal mistrem světa,“ dodává.

Bojovníci canne de combat nemusí být zrovna ranaři. Spíše než síla jim v boji s devadesát pět centimetrů dlouhou holí pomáhá pružnost a obratnost. Přestože jde o gentlemanský sport, není Zemanův tým složený výhradně z mužů. Kromě stálé dámské členky Johanky tu mají novou posilu přímo z Francie. „Nedávno s námi začala trénovat slečna, která sem přijela na roční výměnný studentský pobyt Erasmus. Ve své rodné zemi, kde je canne de combat běžnější, se mu pravidelně věnovala. Nedovedla si tedy představit, jak by bez něj mohla v Česku být,“ vzpomíná na posilu s úsměvem Zemanová.

S náborem nové krve kobyliským šermířům pomohl také deník Metro. Poté co jsme si zde bojový sport před necelými dvěma lety vyzkoušeli, se na tréninky přišlo podívat několik nových zájemců. Chcete-li se k týmu přidat, není nic jednoduššího než se zastavit na tréninku. „Těšíme se na všechny. Není žádný problém než při větším zájmu nováčků sehnat větší tělocvičnu,“ usmívá se šéf kobyliských gentlemanů Jindřich Zeman. Pokud máte dotaz, ozvěte se sportovcům na adresu jindrich.zeman@yahoo.com. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Přeprala mě moc milá holka

Kladivová je i instruktorkou kettlebellu.
vydáno 16. ledna 2019  9:30

Na vlastní kůži. Dal jsem si trénink se vzpěračkou, která září také v ringu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám