metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Gorily se přestěhují do pavilonu na kopec. Zoo už nechce riskovat

  12:51,  aktualizováno  13:29
Nejpopulárnější zvířata trojské zoo nyní stále ještě čekají v povodňové věži svého pavilonu. Při příští povodni už by to ale mělo být jinak. Zoo jim plánuje postavit nový domov, hledá pro něj místo v jiné části zahrady. "Je zřejmé, že příště už nelze riskovat," řekl šéf zoo MIroslav Bobek.

"Musíme učinit stejné rozhodnutí, jaké bylo po povodni 2002 učiněno v případě slonů a hrochů. Máme-li v Praze chovat gorily, musí to být v místech, kde je v žádném případě nemůže ohrozit další povodeň," potvrdil ředitel zahrady Bobek. Díky pochopení magistrátu už začíná zahrada hledat místo pro tento nový pavilon goril. Zahrada by ho chtěla postavit i díky příspěvkům veřejnosti. Jeho vybudování by však nemělo být jediným poučením z letošní povodně. "Požádali jsme, aby byly prověřeny možnosti lepší protipovodňové ochrany zoo. Dosud je chráněna pouze před takzvanou dvacetiletou vodou," uvedl Bobek.

Nyní zahrada připravuje obnovu spodní části areálu. Bude muset provést úpravy vybraných staveb a přehodnotit užití některých prvků, ale základní koncepce je podle Bobka jasná. "Budou zde mobilní lehké malé stavby, dále stavby, chráněné lokálně, přes které se voda přelije, aniž by je významněji poškodila, a stavby u nichž je nutno vytvořit lokální ochranu, a to výrazně nad úroveň vody z roku 2002," dodal. To se fakticky týká pouze Pavilonu velkých savců a stávajícího pavilonu goril.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek