metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Další 1 fotografie v galerii
Dáte si „český“ trdelník? | foto: FB Praha číslo 1

Gotický kruháč jako ostuda města. Pražané se bouří kvůli nadělení u Prašné brány

  19:29
Centrum města, které je zapsáno na seznamu UNESCO, ozdobila nová křižovatka. Ta vznikla před Prašnou bránou a dostala pojmenování „Gotický kruháč“. Podle kritiků, kterých se na sociálních sítích vyrojilo velké množství, by mělo toto místo zůstat spíš pěší zónou.

Podle mnohých se jedná o ostudu města. Náměstek pro dopravu Adam Schienherr k tomu poznanemal, že nový kruhový objezd je dílem městské části Praha 1.

„Vypadá to jako nějaký výjezd z dálnice u Čestlic, ale je to mezi barokním, renesančním a secesním landmarkem v centru Prahy,“ píše na facebookové stránce Praha číslo 1 Matěj Zaloudek s tím, že Institut plánování a rozvoje Prahy v roce 2019 navrhl podobu, která maximalizuje prostor pro pěší se stromy. To bylo ale Prahou 1 odloženo.

První městská část se brání. Potřebuje zavést obousměrný provoz v Hybernské ulici a podle radního pro dopravu na Praze 1 Richarda Bureše se jedná i o bezpečnost chodců a cyklistů. „Museli jsme postupovat podle příslušné vyhlášky a snažili jsme se v této citlivé lokalitě zvolit co nejméně invazivní řešení, jaké nám předpis umožňuje,“ vyjádřil se Bureš.

Že by narážka na někoho z radních?

Na gotický kruháč lidé reagují různými nápady. Třeba, aby uprostřed byla vztyčena socha ruličkáře, který byl díky projektu Kluci z Prahy policií chycen a potrestán. A také nejrůznějšími kolážemi, putujícími na sociálních sítích. Jednou z nich je třeba návrh, aby byl uprostřed postavený stánek s „tradičním staropražským trdelníkem“, který je klamáním turistů, protože ve skutečnosti pochází z Rumunska.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek