metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Výhled z dnešního Vyšehradu,dříve stanice Gottwaldova
Další 2 fotografie v galerii
Výhled z dnešního Vyšehradu,dříve stanice Gottwaldova | foto: JIŘÍ TONAR, FACEBOOK DPP

Gottwald, Fučík i budovatelé. Stanice měli ještě před 30 lety

14. listopadu 2019  14:14 Filip Jaroševský Metro.cz
Ideologické názvy zněly v metru ještě koncem sametového listopadu. Změna poté potkala i rozestavěné zastávky.

Příští stanice Leninova. Tohle hlášení ještě před třiceti lety slýchávali v pražském metru cestující, které vlak následně odvezl na tehdejší konečnou trasy A. Po roce 1989 se muselo mnoho z nich přejmenovat. Z Leninovy se stala Dejvická, z Moskevské zase Anděl. V někdejší stanici Budovatelů se po čase začalo ozývat z reproduktorů Chodov, Gottwaldově už nikdo neřekl jinak než Vyšehrad.

Proces přejmenovávání šel v hlavním městě postupně. Jak se nedávno přesvědčil také organizátor dopravy Ropid, jenž se ptal Pražanů na názor na případné přejmenovávání zastávek MHD, podobné změny nesou obyvatelé metropole nelibě. Všechno se tedy dělo tak, aby nedošlo k dezorientaci a zmatkům. Přeměny stanic Kosmonautů v Háje, Fučíkovy na Nádraží Holešovice či Mládežnické v Pankrác tak proběhly až v následujících měsících.

Stanice metra a jejich ideologické názvy. Svou měl i primátor Vacek

  • Většina porevolučních změn názvů měla udělat pořádek v místopisu. Týkala se linek B a C.
  • Stanice metra B: Anděl býval Moskevská, Jinonice se jmenovaly Švermova. Nové Butovice nesly název Dukelská.
  • Stanice metra C: Stanice Florenc se dříve jmenovala Sokolovská, Háje pak Kosmonautů, Chodov zase Budovatelů. Stanice Nádraží Holešovice nesla název po českém komunistickém novináři popraveném nacisty, Juliu Fučíkovi.
  • Stanice metra C Vyšehrad se dříve jmenovala Gottwaldova, Opatov zase Družby. Pankrác bývala Mládežnická.
  • Roztyly se dříve jmenovaly Primátora Vacka. Ten působil v čele Prahy ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století.

„Vzpomínám si, že jsem se po revoluci omlouval jednomu moskevskému kolegovi z vědeckých kruhů, že u nás se stanice Moskevská přejmenovala na Anděl, ale že zůstal název I. P. Pavlova,“ napsal k tématu předrevolučních názvů stanic čtenář deníku Metro Miroslav Miler.

Změn se dočkaly také názvy stanic, které v té době ještě neexistovaly. Příkladem je tehdy projektovaná stanice Slovenského národního povstání, ze které je nyní stanice metra B Hůrka. Vedlejší Nové Butovice měly nést název Únorového vítězství.

Zatímco za minulého režimu se metro v hlavním městě rychle rozšiřovalo, po roce 1989 se paradoxně s koncem socialistického centrálního plánování výstavba výrazně zpomalila. Po přejmenování stanic byla nicméně v roce 1990 dokončena trasa Florenc – Českomoravská, čtyři roky poté se pak nově otevřel úsek od Nových Butovic po Zličín. 

Nostalgii, kterou může ve fanoušcích pražské hromadné dopravy vyvolat blížící se třicetileté výročí revoluce, se rozhodl využít také dopravní podnik. Ten na svém Facebooku nyní nejen přináší unikátní archivní fotografie z předrevoluční éry spojené s MHD, ale také je od fanoušků pod záminkou soutěže sbírá. Ačkoli množství Pražanů akci kvituje, najdou se i tací, kteří si své fotografie ze sametového listopadu raději nechají pro sebe. Uživatel Ladislav Krejčí třeba na profilu dopravce poukázal na fakt, že pokud se chce soukromá osoba dostat k fotografiím z archivu, musí zaplatit. Dopravce je požaduje zadarmo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám