metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.

Další 1 fotografie v galerii
Vlastimil Šenkýř | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

  8:24
Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné „firmě“. O budoucnosti obou mladých výtvarníků pod logem Kombo jsme si popovídali s mužskou polovinou, Vlastimilem. Anička musela domluvenou společnou schůzku kvůli konzultaci u klienta zrušit.

Umělci si často spíš konkurují, než by se spojovali...
Oba rádi experimentujeme, oba pracujeme s různými sklářskými technikami, které pocházejí z dávných století z Benátek. Párkrát jsme si vyzkoušeli jejich kombinace navzájem a fungovalo to. Dokonce jsme vymysleli dva tvary váz, říkáme jim Muž a Žena. Jde o stylizované skleněné postavy a dají se spojovat a lze z nich vytvářet jak vázy, tak například svítidla.

Nejste úplní začátečníci, každý máte vlastní tvorbu. Co si od spojení slibujete?
U umělce platí, že když si něco osvojí, když si najde vlastní cestu a techniku, nechce se o ni dělit. My oba máme samozřejmě vlastní tvorbu, já spolupracuji s manželkou Kristýnou, Anička zase se svým přítelem. Ale oba jsme studovali u Ronyho Plesla a našli jsme průnik některých částí naší tvorby. Navíc jsme se často o svých technikách bavili, spolupráce z toho vyplynula zcela přirozeně.

Proč jste zvolili název Kombo a ne třeba Jožová a Šenkýř, aby bylo každému jasné, o koho jde?
Právě kvůli tomu, abychom oddělili vlastní tvorbu od společné. Nevystupujeme za Jožovou a Šenkýře, ale za naše společné nápady. Nechceme pochopitelně zcela utopit v pozadí ani nás dva, i když já osobně jsem spíš pro to, aby naše věci vyhledávali lidé z důvodu, že se jim líbí, ne proto, že jsou od nás, podle našich jmen. Osobně se třeba ne moc rád prezentuji, na druhou stranu vím, že lidé rádi vidí a vědí, kdo za konkrétním výtvarným dílem stojí, jaký je to člověk, víc si ho s uměním ztotožní. Ze zkušenosti také vím, že právě Anička je skvělý moderátor, interpretátor, umí naši společnou práci dokonale prezentovat na setkáních.

Co je společné právě pro vaši novou značku?
Asi neustálé experimenty. Například se nám podařilo vyvinout speciální směs, kterou přidáváme do skla. Kvůli podobnosti výsledného povrchu skla s kůží hada jsme jí dali název Hadí směs. Malé bublinkaté částečky dávají povrchu až duhový efekt. Složení si ovšem přísně hlídáme, je to tajné pomalu jako směs bylin pro becherovku (smích). Teď zkoušíme experimentovat i s uranem, který do naší hadí směsi přidáváme. I tyhle výsledky jsou zajímavé.

Uran? Radioaktivní prvek?
Strach mít nemusíte, použití splňuje nejpřísnější kritéria, bez atestace postupu by se do toho sklárna ani nepustila, i oni musejí dodržovat postupy. Aby začala být váza s uranovou příměsí radioaktivní, museli byste ji dvatisícekrát umýt v myčce na nádobí. Ale navíc za sebou, bez přestávky. To, myslím, nehrozí ani náhodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy